Trwa ładowanie...

USR - charakterystyka, wskazania do badania, opis badania, interpretacja wyników

Avatar placeholder
13.12.2021 15:01
USR - charakterystyka, wskazania do badania, opis badania, interpretacja wyników
USR - charakterystyka, wskazania do badania, opis badania, interpretacja wyników (AdobeStock)

Badanie USR zwane jest inaczej makroskopowym testem kłaczkowania z nieogrzewaną surowicą. Badanie USR wykonywane jest wtedy, kiedy u pacjenta jest możliwe wystąpienie kiły. Badanie USR można wykonywać regularnie, gdyż w dzisiejszych czasach kiła jest często występującą chorobą. Kiedy należy wykonać badanie USR? Jaka jest norma USR? I Ile kosztuje wykonanie badania?

spis treści

1. USR - charakterystyka

Badanie USR jest badaniem serologicznym, mającym na celu zdiagnozowanie kiły. Kiła jest chorobą, którą wywołuje krętek blady. Choroba przenoszona jest drogą płciową, ale może mieć też postać wrodzoną. Badanie USR wykrywa przeciwciała, które powstały w początkowej fazie infekcji.

Kiła jest bardzo niebezpieczna, jeżeli wystąpi w czasie ciąży. Może się przedostać poprzez łożysko do organizmu płodu i go zarazić. Kiła w ciąży prowadzi do poronienia albo nawet śmierci płodu. Dlatego kobiety w ciąży powinny wykonywać badania USR w pierwszym i trzecim trymestrze. Badanie USR nie zawsze daje dokładny i jednoznaczny wynik, dlatego lekarze zalecają wykonanie badań dodatkowych.

2. USR – wskazania do badania

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Bardzo często pierwszymi niepokojącymi zmianami są zmiany skórne występujące w okolicy narządów płciowych. Niestety często są one bardzo trudne do zauważenia. Poza tym innymi wskazaniami do przeprowadzenia badania USR są:

  • wysypka na ciele – wypryski na skórze mają kolor czerwony i tworzą plamy. Wysypka bierze się „znikąd” i utrzymuje się na ciele;

  • nagła utrata słuchu;

  • pogorszenie widzenia;

  • przeszczep narządów;

  • ciąża;

  • podejrzenie kiły wrodzonej;

  • częste kontakty seksualne z różnymi partnerami.

3. USR – opis badania

Przed badaniem pacjent nie musi się przygotowywać w żaden sposób. Nie ma potrzeby bycia na czczo. Należy powiadomić diagnostę o lekach, które przyjmujemy, a także o występujących chorobach.

Badanie USR wykonywane jest z krwi. Krew pobierana jest z żyły łokciowej pacjenta. Po pobraniu krwi próbka wysyłana jest do badań, a wyniki dostępne są po kilku dniach. Badanie USR umożliwia wykrycie w surowicy krwi przeciwciał. Koszt badania USR wynosi około 10 złotych. Badanie powinno wykonywać każde laboratorium.

4. USR – interpretacja wyników

Jeżeli wynik badania USR jest ujemny, to można z dużym prawdopodobieństwem wyeliminować kiłę. Dodatni wynik badania USR musi być potwierdzony odczynem krętkowym, specyficznym. Należy go przeprowadzić, ponieważ wyniki często wychodzą fałszywie dodatnie, czyli takie, że sugerują one kiłę, a tak naprawdę pacjent wcale nie cierpi na tę chorobę. Wynik fałszywie dodatni może wyjść np. wtedy, kiedy:

Musisz to wiedzieć

Ujemny wynik USR może świadczyć o braku choroby, jednak niekoniecznie. Fałszywie ujemny wynik badania USR może pojawić się podczas infekcji HIV lub we wczesnym stadium kiły. Jeżeli pacjent obserwuje u siebie którykolwiek z objawów, powinien jak najszybciej wykonać badania USR. Bardzo ważne jest, aby chorobę stwierdzono i leczono najszybciej jak to możliwe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze