Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Usunięcie zaćmy - operacyjne usunięcie zaćmy i powikłania po zabiegu

Avatar placeholder
15.07.2021 16:21
Usunięcie zaćmy
Usunięcie zaćmy

Usunięcie zaćmy (katarakty), czyli choroby oczu objawiającej się zmętnioną soczewką, ma charakter operacyjny. Skuteczne leczenie zaćmy jest ważne, ponieważ choroba może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Obecnie usuwanie zaćmy odbywa się w ramach chirurgii jednego dnia ambulatoryjnie, co znacznie skraca czas oczekiwania na zabieg.

spis treści

1. Objawy zaćmy

Do objawów zaćmy należą:

  • zaburzenia widzenia, zamglone widzenie, szczególnie przy bezpośrednim patrzeniu na źródło światła;
  • stale pogarszająca się ostrość widzenia, częsta zmiana okularów lub soczewek;
  • biała źrenica;
  • blaknięcie kolorów;
  • zez i oczopląs u dzieci
  • matowienie obrazu;
  • brak objawów typu łzawienie czy podrażnienie oczu.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Nie należy zwlekać z operacją zaćmy, nie leczona może prowadzić do utraty wzroku. Po zabiegu usunięcia zaćmy istnieje konieczność korekty wady wzroku za pomocą okularów, jednak ostrość obrazu w porównaniu do stanu przed zabiegiem jest nieporównywalnie lepsza.

2. Operacyjne usunięcie zaćmy

Operacja zaćmy
Operacja zaćmy

Chirurg w prawej dłoni trzyma urządzenie rozdrabniające soczewkę przy użyciu ultradźwięków.

zobacz galerię

Gwarancję skutecznego usunięcia zaćmy daje jedynie metoda chirurgiczna. Obecnie stosuje się metodę zwaną fakoemulsyfikacją, polegającą na rozdrobnieniu zmętnionej soczewki przy pomocy fal ultradźwiękowych. Podczas zabiegu chirurgicznego wykonuje się małe nacięcie (kilkumilimetrowe) w rogówce, przez które wszczepia się sztuczną soczewkę. Zabieg chirurgiczny nie jest skomplikowany, trwa koło 20 minut. Zabieg wykonywany jest w asyście lekarza anestezjologa. Pacjent szybko dochodzi do dawnej sprawności, powrót do domu często ma miejsce tego samego dnia. Osoba po operacji zaćmy nadal musi używać szkieł korekcyjnych, jednak nie są one już tak mocne.

3. Powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy

Zdarzają się bardzo sporadycznie powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy. Do najczęstszych możemy zaliczyć uszkodzenie śródbłonka rogówki, odwarstwienie siatkówki, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz krwotok wewnątrzgałkowy. Wszystkie te powikłania mogą być jednak skutecznie leczone. Do mniej poważnych powikłań zaliczamy nieprawidłową ostrość wzroku związaną z nieprawidłowym doborem soczewki.

4. Przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy

Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy należy wykonać badania ogólne - badanie moczu, krwi, EKG. Pacjent powinien być zaszczepiony na żółtaczkę WZW typu B. Ponadto powinien przejść konsultację internistyczną i anestezjologiczną, pomimo iż zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem nie należy spożywać pokarmów na około 6 godzin wcześniej, pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zachować schemat insulinoterapii i posiłków jak dotychczas stosowany. Leki rozrzedzające krew powinny być odstawione na 7 dni przed zabiegiem.

5. Postępowanie po zabiegu usunięcia zaćmy

Po zabiegu pacjent zwalniany jest zazwyczaj do domu tego samego dnia, nie powinien jednak opuszczać szpitala samodzielnie, ale w towarzystwie opiekuna. Ponadto opatrunek należy zmienić dopiero na pierwszej wizycie kontrolnej. Należy unikać wysiłku fizycznego przez około 3 tygodnie. Warto unikać pocierania operowanego oka. Wszystkie inne czynności można wykonywać bez ograniczeń z zachowaniem szczególnej ostrożności w stosunku do oka operowanego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Higiena oka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze