Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Tomasz Nęcki

Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby ich usuwania, profilaktyka

Avatar placeholder
25.03.2021 17:14
Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby ich usuwania, profilaktyka
Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby ich usuwania, profilaktyka (Zdjęcie dłoni / Shutterstock)

Usuwanie brodawek to temat, który interesuje zarażonych wirusem brodawczaka. Brodawki to bowiem zmiany skórne, które spowodowane są własnie nim. Bardzo łatwo jest się zarazić tym wirusem, np. poprzez podanie ręki chorej osobie, używanie z osobą chorą tego samego ręcznika czy na basenie, gdzie chodzimy po podłodze bez obuwia. O wiele jednak trudniej jest podjąć się usuwania brodawek. Ponadto u osób, które mają brodawki, bardzo łatwo dochodzi do autoinokulacji, czyli do przenoszenia brodawek, np. z jednego palca na drugi czy podczas golenia.

spis treści

1. Rodzaje brodawek

Brodawki (kurzajki) to grudkowe zmiany skórne. Wywołuje je wirus HPV, czyli Human Papilloma Virus. Brodawki na skórze mają różną wielkość i wygląd. Są umiejscowione w różnych miejscach na ciele. Najczęściej pojawiają się na skórze stóp, rąk oraz w okolicach intymnych.

Brodawczak ludzki - zdjęcia
Brodawczak ludzki - zdjęcia

Wirus HPV to najczęstszy wirus przenoszony podczas stosunku seksualnego.

zobacz galerię
Zobacz film: "Problemy skórne mogą być objawem poważnych chorób. Nie bagatelizuj"

Wyróżnia się kilka rodzajów brodawek:

  • brodawki zwykłe - o wielkości od 5 do 10 mm i kolorze skóry. Umiejscowione są zazwyczaj na palcach, łokciach, kolanach, twarzy i skórze głowy
  • brodawki podeszwowe - o wielkości od 1 do 2 cm. Znajdują się zazwyczaj na podeszwach. Są umiejscowione głęboko lub powierzchniowo
  • brodawki mozaikowe - umiejscowione na podeszwach. To bardzo małe i liczne brodawki
  • brodawki płaskie - tzw. brodawki młodocianych, o wielkości kilku minimetrów i gładkiej powierzchni. Znajdują się na twarzy i grzbietach rąk
  • brodawki nitkowate - umiejscawiają się zazwyczaj na powiekach, szyi, wargach i twarzy
  • brodawki przejściowe - mają cechy brodawek płaskich i zwykłych
  • brodawki weneryczne, inaczej narządów płciowych, (tzw. kłykciny kończyste) - mogą przybrać kalafiorowaty kształt
  • uogólnione zakażenie skóry – brodawki mogą sugerować toczący się proces nowotworowy

2. Sposoby usuwania brodawek

Usuwanie bordawek jest zalecane nie tylko ze względów estetycznych, lecz także medycznych. Rodzaj leczenia zależy od wielu czynników: wieku pacjenta, miejsca wystąpienia brodawki, ilości i wielkości zmian, czasu pojawienia się oraz ich rodzaju. Decyzja o podjęciu konkretnej metody leczenia brodawek ma miejsce po konsultacji z lekarzem.

Zanim pacjent zgłosi się na usuwanie brodawek, powinien wypróbować mniej inwazyjne metody. Na początku najlepiej udać się do dermatologa, który przepisze odpowiedni preparat do stosowania miejscowego na usuwanie brodawek.

Najczęściej są to środki na bazie kwasu salicylowego lub kwasu mlekowego. Na niektóre rodzaje brodawek dermatolog może zalecić naklejanie plastrów zawierających kwas salicylowy.

Środki te powodują złuszczanie się brodawek, jednak wymagają od chorego dyscypliny i obowiązkowości, ponieważ smarowanie wszelkimi preparatami musi się odbywać 2-3 razy dziennie. Tylko systematyczność przyniesie oczekiwane efekty.

Czasem, gdy brodawki są uciążliwe i trudno je usunąć, lekarz może zalecić miejscowe wstrzykiwanie 0,1 proc. roztworu bleomycyny.

2.1. Laser

Jest to najskuteczniejszy sposób na brodawki, choć czasami pojawia się konieczność powtórzenia zabiegu po paru tygodniach. Zabiegi laserowe są zalecane wszystkim pacjentom, u których zmiany skórne mają charakter łagodny. Metoda nie jest zalecana do zmian o charakterze złośliwym, ponieważ usuwany fragment ciała ulega odparowaniu, co eliminuje wykonanie badania histopatologicznego. Brodawki rzadko stanowią zagrożenie onkologiczne, dlatego metoda ta w większości przypadków jest bezpieczna. Zabieg nie pozostawia widocznych blizn.

Metody tej nie stosuje się do usuwania brodawek znajdujących się na grzbietach dłoni. Laser jest polecany do usuwania brodawek stóp.

2.2. Krioterapia

Krioterapia jest zabiegiem, który polega na zamrażaniu zmian skórnych przy użyciu ciekłego azotu lub podtlenku azotu. W wyniku zamrożenia zmiany skórne (np. brodawki, zmiany trądzikowe, naczyniaki) ulegają kriodestrukcji i oddzielają się od strupa.

Metoda jest stosowana w przypadku zmian skórnych o charakterze złośliwym i łagodnym. Nie powoduje powstanie blizn. Krioterapia jest bardzo często stosowana w celu usuwania brodawek.

2.3. Chemiczne wypalanie

Ten sposób na brodawki polega na usunięciu zmian wskutek zastosowania wypalających substancji chemicznych, takich jak kwas mlekowy czy kwas salicylowy. Jednocześnie ma miejsce "rozmiękczenie" kurzajki.

2.4. Łyżeczkowanie

Czasem te metodę określa się także jako wyłyżeczkowanie brodawek. Jest to popularny i często stosowany zabieg usuwania brodawek zwykłych i brodawek stóp. Niestety istnieje ryzyko, że po wykonaniu zabiegu zmiana odrośnie i trzeba będzie go powtarzać.

2.5. Chirurgiczne wycięcie

Ta metoda jest polecana, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że zmiana skórna może mieć charakter złośliwy. Chirurg wycina grudki skórne, pamiętając o marginesie bezpieczeństwa, co eliminuje zagrożenie pojawienia się choroby nowotworowej. Wycięty fragment skóry poddaje się badaniu histopatologicznemu. Zabieg może pozostawić małe blizny.

Zobacz także:

3. Profilaktyka w przypadku brodawek

Należy unikać bezpośredniego kontaktu z miejscami zmienionymi chorobowo. Poza tym w miejscach, takich jak szatnie w siłowni lub na basenie, należy chronić stopy poprzez noszenie klapek lub innego obuwia ochronnego.

W przypadku zakażenia narządów płciowych wirusem brodawczaka, należy unikać kontaktu płciowego do czasu wyleczenia oraz kontrolować swój stan, wykonując badania cytologiczne, ponieważ niektóre typy wirusa są onkogenne - czyli mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu.

Odpowiednia profilaktyka skutecznie chroni przed zakażeniem wirusem brodawczaka, także tym przenoszonym drogą płciową.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze