Przejdź na WP

Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby, profilaktyka

Usuwanie brodawek to temat, który interesuje zarażonych wirusem brodawczaka. Brodawki to bowiem zmiany skórne, które spowodowane są własnie nim. Bardzo łatwo jest się zarazić tym wirusem ze względu na jego szerokie rozpowszechnienie w populacji, jak także przez to, że przenosi się między innymi na naskórku - czyli przy podaniu ręki. O wiele jednak trudniej jest podjąć się usuwania brodawek. Ponadto u osób, które mają brodawki, bardzo łatwo dochodzi do autoinokulacji, czyli do przenoszenia brodawek, np. z jednego palca na drugi czy podczas golenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek

Wyróżniamy:

  • brodawki zwykłe (umiejscowione zazwyczaj na palcach, łokciach, kolanach, twarzy i skórze głowy);
  • brodawki podeszwowe (znajdują się zazwyczaj na podeszwach);
  • brodawki mozaikowe (umiejscowione na podeszwach, bardzo małe i liczne brodawki);
  • brodawki płaskie (znajdują się na twarzy i grzbietach rąk);
  • brodawki nitkowate (umiejscawiają się zazwyczaj na powiekach, szyi, wargach i twarzy);
  • brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste).

Usuwanie brodawek każdego typu może obejmować kilka metod.

6 prostych sposobów na pozbycie się brodawek
6 prostych sposobów na pozbycie się brodawek [10 zdjęć]

Brodawki, zwane również kurzajkami, to grudkowe zmiany skórne nieobjęte stanem zapalnym. Zmiany te dotykają...

zobacz galerię

2. Usuwanie brodawek - sposoby

Usuwanie brodawek może odbywać się na wiele sposobów. Zanim pacjent zgłosi się na usuwanie brodawek do lekarza lub gabinetu kosmetycznego, powinien wypróbować mniej inwazyjne metody pozbywania się dokuczliwych zmian na skórze. Na początku najlepiej udać się do dermatologa, który przepisze odpowiedni preparat do stosowania miejscowego na usuwanie brodawek. Najczęściej są to środki na bazie kwasu salicylowego lub kwasu mlekowego. Na niektóre rodzaje brodawek dermatolog może zalecić naklejanie plastrów zawierających kwas salicylowy. Środki te powodują złuszczanie się brodawek, jednak wymagają od chorego dyscypliny i obowiązkowości, aby usuwanie brodawek przyniosło efekty, ponieważ smarowanie wszelkimi preparatami musi się odbywać 2-3 razy dziennie.

Czasem, gdy brodawki są uciążliwe i trudno je usunąć, lekarz może zalecić miejscowe wstrzykiwanie 0,1% roztworu bleomycyny.

2.1. Usuwanie brodawek - krioterapia

Krioterapia jest zabiegiem usuwania brodawek, który polega na zamrażaniu zmian skórnych przy użyciu ciekłego azotu lub podtlenku azotu. W wyniku zamrożenia zmiany skórne (np. brodawki, zmiany trądzikowe, naczyniaki) ulegają kriodestrukcji i oddzielają się od strupa. To jeden ze sposobów usuwania brodawek.

2.2. Usuwanie brodawek - łyżeczkowanie

Czasem te metodę określa się także jako wyłyżeczkowanie brodawek. Jest to popularny i często stosowany zabieg usuwania brodawek zwykłych i brodawek stóp. Niestety istnieje ryzyko, że po wykonaniu zabiegu usuwania brodawek, zmiana odrośnie i trzeba będzie go powtarzać.

2.3. Usuwanie brodawek - laser

Metody tej nie stosuje się do usuwania brodawek znajdujących się na grzbietach dłoni. Laser jest polecany do usuwania brodawek stóp.

Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby, profilaktyka
Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby, profilaktyka (Zdjęcie dłoni / Shutterstock)

Zobacz także:

3. Usuwanie brodawek - profilaktyka

Aby usuwanie brodawek nas nie dotyczyło, należy przeciwdziałać ich powstawaniu. Profilaktyka zakażeń polega przede wszystkim na unikaniu bezpośredniego kontaktu z miejscami zmienionymi chorobowo, ponadto w miejscach ogólnodostępnych, takich jak szatnie w siłowni lub na basenie, należy chronić stopy poprzez noszenie klapek lub innego obuwia ochronnego. W przypadku zakażenia narządów płciowych wirusem brodawczaka, należy unikać kontaktu płciowego do czasu wyleczenia oraz kontrolować swój stan poprzez badania cytologiczne, ponieważ niektóre typy wirusa są onkogenne - czyli ułatwiają proces nowotworzenia. Odpowiednia profilaktyka skutecznie chroni przed zakażeniem wirusem brodawczaka, także tym przenoszonym drogą płciową. Dzięki profilaktyce ustrzeżemy się usuwania brodawek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy