Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Usuwanie brodawek

Brodawki to zmiany skórne, które spowodowane są wirusem brodawczaka. Bardzo łatwo jest się zarazić tym wirusem ze względu na jego szerokie rozpowszechnienie w populacji, jak także przez to, że przenosi się między innymi na naskórku - czyli przy podaniu ręki, o wiele jednak trudniej jest go wyleczyć. Ponadto u osób, które mają brodawki, bardzo łatwo dochodzi do autoinkulacji, czyli do przenoszenia brodawek, np. z jednego palca na drugi czy podczas golenia.

Rodzaje brodawek

Wyróżniamy:

 • brodawki zwykłe (umiejscowione zazwyczaj na palcach, łokciach, kolanach, twarzy i skórze głowy);
 • brodawki podeszwowe (znajdują się zazwyczaj na podeszwach);
 • brodawki mozaikowe (umiejscowione na podeszwach, bardzo małe i liczne brodawki);
 • brodawki płaskie (znajdują się na twarzy i grzbietach rąk);
 • brodawki nitkowate (umiejscawiają się zazwyczaj na powiekach, szyi, wargach i twarzy);
 • brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste).

Sposoby usuwania brodawek

Brodawki usuwa się na wiele sposobów. Zanim pacjent zgłosi się na usunięcie brodawki do lekarza lub gabinetu kosmetycznego, powinien wypróbować mniej inwazyjne metody pozbywania się dokuczliwych zmian na skórze. Na początku najlepiej udać się do dermatologa, który przepisze odpowiedni preparat do stosowania miejscowego. Najczęściej są to środki na bazie kwasu salicylowego lub kwasu mlekowego. Na niektóre rodzaje brodawek dermatolog może zalecić naklejanie plastrów zwierających kwas salicylowy. Środki te powodują złuszczanie się brodawek, jednak wymagają od chorego dyscypliny i obowiązkowości, ponieważ smarowanie wszelkimi preparatami musi się odbywać 2-3 razy dziennie.
Czasem, gdy brodawki są uciążliwe i trudno je usunąć, lekarz może zalecić miejscowe wstrzykiwanie 0,1% roztworu bleomycyny.

Krioterapia brodawek

Krioterapia jest zabiegiem, który polega na zamrażaniu zmian skórnych przy użyciu ciekłego azotu lub podtlenku azotu. W wyniku zamrożenia zmiany skórne (np. brodawki, zmiany trądzikowe, naczyniaki) ulegają kriodestrukcji i oddzielają się od strupa.

Łyżeczkowanie brodawek

Czasem te metodę określa się także jako wyłyżeczkowanie brodawek. Jest to popularny i często stosowany zabieg usuwania brodawek zwykłych i brodawek stóp. Niestety istnieje ryzyko, że po wykonaniu zabiegu brodawka odrośnie i trzeba będzie go powtarzać.

Usuwanie brodawek przy pomocy lasera

Metody tej nie stosuje się do usunięcia brodawek znajdujących się na grzbietach dłoni. Laser jest polecany do usuwania brodawek stóp.

Jak można skutecznie chronić się przed zmianami wywołanymi wirusem brodawczaka HPV?

Profilaktyka zakażeń polega przede wszystkim na unikaniu bezpośredniego kontaktu z miejscami zmienionymi chorobowo, ponadto w miejscach ogólnodostępnych, takich jak szatnie w siłowni lub na basenie, należy chronić stopy poprzez noszenie klapek lub innego obuwia ochronnego. W przypadku zakażenia narządów płciowych wirusem brodawczaka, należy unikać kontaktu płciowego do czasu wyleczenia oraz kontrolować swój stan poprzez badania cytologiczne, ponieważ niektóre typy wirusa są onkogenne - czyli ułatwiają proces nowotworzenia. Odpowiednia profilaktyka skutecznie chroni przed zakażeniem wirusem brodawczaka, także tym przenoszonym drogą płciową.

Bibliografia

 • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
 • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
 • Gabryś M.S., Popiela A. Krioterapia w medycynie, Urban & Partner, Wrocław 2003, ISBN 83-87944-34-3
 • Zagrobelny Z. Krioterapia miejscowa i ogólnoustrojowa, Urban & Partner,Wrocław 2003, ISBN 83-87944-19-X
Redakcja abcZdrowie.pl,
Komentarze (12)
~klementyna
~klementyna

ja się niedawno zdecydowałam w końu na usunięcie brodawki którą miałam z szyi. Zabieg wykonywałam wklinice lux medu w warszawie, jest zadowolona z efektów, głównie dlatego, że nie wadzi mi teraz podczas ubieraniu lub

Odpowiedz
~schillak
~schillak

@~klementyna: a jak wyglądał sam zabieg? czy jest bolesny i jak długo miejsce po zabiegu się goiło?

Odpowiedz
~klementyna
~klementyna

@~schillak: ojej, efekty były widoczne od razu! serio. Zabieg wykonany przy pomocy technologii fal radiowych, zabieg szybki no i tak jak napisałam, efekty super i widoczne od razu. Nie ma mowy o jakimś długim gojeniu itp...

Odpowiedz
~schillak
~schillak

@~klementyna: dobre wieści :) pewnie to kwestia indywidualna, ale podpytuje dookoła osoby, które mają doświadczenie z usuwaniem znamion. Interesuje mnie jeszcze kwestia blizn... został ślad?

Odpowiedz
~klementyna
~klementyna

@~schillak: raczej nic nie widać, jak ktoś wie, że miałam brodawkę w tym miejscu i się przyjrzy to widać trochę, ale wg mnie jest super, brodawka mi już nie przeszkadza, a to było najbardziej uciążliwe. na moje oko nic nie widać ;)

Odpowiedz
~czubaka
~czubaka

Mnie interesuje usunięcie brodawki w innym miejscu, chodzi mi o brodawkę miejsc intymnych. Czy orientujesz się czy w tym szpitalu wykonują takie zabiegi również?

Odpowiedz
~klementyna
~klementyna

@~czubaka: takk, usuwają brodawki, przebarwienia słoneczne, plamy starcze, brodawki miejsc intymnych itp. Najlepiej żeby lekarz obejrzał to miejsce.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Usuwanie brodawek - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

zdrowie

~Klaudia355 • ostatni post 4 godziny temu

2
Artykuły Usuwanie brodawek
Mezoterapia

Usuwanie brodawki

Usuwanie brodawki

(...) o podjęciu konkretnego leczenia brodawek ma miejsce po konsultacji z lekarzem. Chirurgiczne usuwanie brodawek Ta metoda ... histopatologicznemu, co daje pewność, że życie pacjenta nie jest zagrożone. Zabieg może pozostawić małe blizny. Laserowe usuwanie brodawek ... ludzkiego powodują rozrosty nowotworowe. Zabieg nie pozostawia widocznych blizn. Usuwanie brodawek za pomocą krioterapii W tym...

Dermatologia estetyczna

Laserowe usuwanie brodawek

(...) Dlatego nie możemy ingerować w to, aby strupek szybciej odpadł. Z reguły blizna jest praktycznie niewidoczna. Bez wątpienia laserowe usuwanie brodawek to metoda, która szybko odnajdzie duże grono zwolenników. Metoda ta praktycznie nie posiada żadnych wad.

Kurzajki

Wypalanie kurzajek

(...) Niekiedy wystarcza usunięcie kilku kurzajek, a reszta znika samoistnie. Laserowe usuwanie brodawek jest bezkrwawe i...