Usuwanie korzenia zęba – charakterystyka, usuwanie, ból, leczenie, cena
Usuwanie korzenia zęba czasami sprawia o wiele więcej problemów niż pozbycie się samego zęba. Większość pacjentów jest przerażona bólem podczas wyrywania korzenia zęba, który może być silniejszy niż ból wyrywanego zęba. Czy usuwanie korzenia zęba jest drogie i czy ból podczas zabiegu jest aż tak bardzo przerażający?
1. Usuwanie korzenia zęba – charakterystyka
Usuwanie korzenia zęba wcale nie musi wiązać się z bólem i strachem. Dzięki nowoczesnej technologii, stomatolodzy mają możliwość dokonania usunięcia korzenia bardzo szybko i bezboleśnie.
Korzeń zęba zakorzeniony jest w zębodole, w którym utrzymywany jest dzięki włóknom ozębnej. Na samym szczycie korzenia jest mały otwór, przez który wychodzą i przechodzą w głąb niego nerwy oraz naczynia krwionośne. W środku korzeń wypełniony jest cienkim kanałem, który może rozwijać się w kanały boczne. Zęby charakteryzują się różną liczbą korzeni, w zależności od rodzaju zęba jest ich od jednego do maksymalnie trzech.
Korzenie należy usuwać z zębodołu, ponieważ jeżeli są one zarażone próchnicą to z łatwością mogą zainfekować pozostałe tkanki i narządy organizmu, powodując poważne choroby. Pozostawiony korzeń może tworzyć siedlisko bakterii, ropienie i stany zapalne dziąseł.
2. Usuwanie korzenia zęba – usuwanie
Usuwanie korzenia zęba nie zawsze jest konieczne. Jeżeli korzeń wystaje przynajmniej kawałek nad kością, lekarz może podjąć się ratowania korzenia. Jeżeli specjalista jest w stanie uratować korzeń zęba, to musi skorzystać z leczenia kanałowego, a następnie odbudować korzeń protetycznie.
3. Usuwanie korzenia zęba – ból
Usuwanie korzenia zęba nie musi być bolesne. Wszystko zależy od tego jak mocno zainfekowane jest dziąsło i sam korzeń. Jeżeli na dziąśle pojawił się stan zapalny, a korzeń jest zainfekowany, to można spodziewać się, że znikomy ból i dyskomfort mogą się pojawić. Jeżeli pacjent jest pewny tego, że nie da rady wytrzymać podczas zabiegu nawet ze znieczuleniem miejscowym, to zawsze może zdecydować się na leczenie za pomocą narkozy. Wtedy w ogóle nie poczuje bólu.
Po zabiegu usunięcie korzenia zęba, możliwa jest opuchlizna i ból, jednak można złagodzić je za pomocą środków przeciwbólowych, jak również zimnych okładów.
4. Usuwanie korzenia zęba – leczenie
Pozbycie się korzenia zęba nie jest trudne. Jeżeli kawałek korzenia wystaje i jest widoczny, to stomatolog z łatwością go usunie. Jeżeli korzenia nie widać, to dzięki nowoczesnym narzędziom i technologiom lekarz znajdzie jego końcówkę, wysunie i usunie z zębodołu. Stomatolodzy usuwają korzenie zębowe bezkrwawo oraz w sposób, który nie narusza ani dziąseł, ani kości. Dzięki profesjonalnemu usuwaniu korzeni zęba, pacjent w przyszłości ma możliwość leczenia implantologicznego bądź protetycznego.
5. Usuwanie korzenia zęba – cena
Cena usunięcia korzenia zęba jest różna w poszczególnych gabinetach stomatologicznych. Ceny wahają się od 200 do nawet 400 złotych. Usuwanie korzeni jest refundowane przez NFZ.
Musisz to wiedzieć
Wbrew krążących opinii, usuwanie korzenia zęba jest zabiegiem bezbolesnym. Wystarczy poprosić o znieczulenie, a ból naprawdę zostanie zminimalizowany do całkowitego minimum.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.