Trwa ładowanie...

Usuwanie zębów

Usunięcie zęba, inaczej ekstrakcja zęba, jest zabiegiem wykonywanym w przypadku stanów chorobowych zębów, kiedy nie ma już możliwości leczenia zachowawczego. Są to najczęściej zęby wielokorzeniowe z martwą miazgą nienadające się do leczenia kanałowego, martwe zęby stanowiące źródło zakażenia, zęby ze wskazań ortodontycznych i protetycznych, zęby ze złamanymi korzeniami nienadające się do leczenia zachowawczego, zęby nadliczbowe. Zabieg usunięcia zęba jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i w związku z tym jest całkowicie bezbolesny. Kiedy znieczulenie zacznie działać, lekarz stomatolog za pomocą specjalnych narzędzi wyrywa ząb z zębodołu, a następnie po skończonym zabiegu zaopatruje zębodół i pacjent może wrócić do domu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Przez kilka następnych godzin, kiedy znieczulenie przestaje działać, pacjent może odczuwać niekiedy silne dolegliwości bólowe w miejscu ekstrakcji, które jednak pod wpływem odpowiednich środków przeciwbólowych ustępują. Po zabiegu należy także pamiętać o ostrożności przy spożywaniu posiłków oraz higienie jamy ustnej, aby nie doprowadzić do wypadnięcia skrzepu krwi z zębodołu, a w konsekwencji do powikłania ekstrakcji zęba, jakim jest tak zwany suchy zębodół. W przypadku trudnych ekstrakcji lekarz dentysta często przepisuje profilaktycznie antybiotyk, aby zapobiec ewentualnym zakażeniom.

Następny artykuł: Chirurgiczne usuwanie zębów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.