Usuwanie zębów pod narkozą – charakterystyka, dla kogo, przebieg, cena
Usuwanie, czyli ekstrakcja zębów, to bardzo częsty zabieg wykonywany w stomatologii. Podstawą do usunięcia zębów zwykle są poważne stany chorobowe, których leczenie będzie nieskuteczne lub w ogóle jest niemożliwe. W zależności od tego, który ząb jest objęty chorobą, jego usunięcie może wymagać jedynie użycia specjalnych szczypców lub przeprowadzenia chirurgicznego zabiegu. Ekstrakcję można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub pod pełną narkozą. Co warto wiedzieć?
1. Wskazania do usunięcia zębów
Najczęściej do usunięcia, czyli ekstrakcji, kwalifikują się:
- zęby wielokorzeniowe z martwą miazgą nienadające się do leczenia kanałowego,
- martwe zęby stanowiące źródło zakażenia,
- zęby stłoczone, ze wskazań ortodontycznych i protetycznych,
- zęby ze złamanymi korzeniami nienadające się do leczenia zachowawczego,
- zęby nadliczbowe.
2. Jak wygląda usuwanie zębów?
Pacjenci z reguły czują duży stres, kiedy muszą zgłosić się na wyrwanie zęba. Obawiają się bólu i powikłań. Zabieg usunięcia zęba jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i w związku z tym jest całkowicie bezbolesny.
Kiedy znieczulenie zacznie działać, lekarz stomatolog za pomocą specjalnych narzędzi, przypominających szczypce, delikatnie próbuje naruszyć zęba, aby go zdestabilizować, a kiedy zacznie już mocno się chwiać, wyrywa ząb z zębodołu. Po skończonym zabiegu zaopatruje zębodół i pacjent może wrócić do domu.
3. Postępowanie po ekstrakcji zęba
Przez kilka następnych godzin, kiedy znieczulenie przestaje działać, pacjent może odczuwać niekiedy silne dolegliwości bólowe w miejscu ekstrakcji, które jednak pod wpływem odpowiednich środków przeciwbólowych ustępują. Nie pojawiają się one zawsze - bardzo często pacjencji po ekstrakcji zęba czuli jedynie nieprzyjemne pulsowanie, ale nie musieli z tego powodu sięgać po leki przeciwbólowe.
Jeśli ząb był duży, rana rozległa lub kiedy konieczne było chirurgiczne usunięcie zęba, stomatolog może przepisać antybiotyk i specjalny płyn antybakteryjny do płukania jamy ustnej (np. Eludril). Taki płyn stosuje się przez około 2 tygodnie, aby mieć pewność, że w ranę nie wda się zakażenie.
Po zabiegu należy także pamiętać o ostrożności przy spożywaniu posiłków oraz higienie jamy ustnej, aby nie doprowadzić do wypadnięcia skrzepu krwi z zębodołu, a w konsekwencji do powikłania ekstrakcji zęba, jakim jest tak zwany suchy zębodół. W przypadku trudnych ekstrakcji lekarz dentysta często przepisuje profilaktycznie antybiotyk, aby zapobiec ewentualnym zakażeniom.
4. Usuwanie zębów pod narkozą
Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, to pełne uśpienie pacjenta na czas przeprowadzenia zabiegu. Stosowane jest nie tylko podczas zabiegu usuwania zębów, ale także podczas leczenia chirurgicznego, implantologicznego, czy nawet w czasie leczenie zachowawczego.
Istnieją takie osoby, które panicznie boją się wizyt i zabiegów u dentysty, dlatego bardzo rzadko go odwiedzają. Jednak kiedy stan ich zębów jest bardzo zły, najczęściej korzystają z leczenia pod narkozą.
Usuwanie zębów pod narkozą ostatnimi czasy stało się popularne, ponieważ pozwala nie odczuwać bólu nawet przez kilka godzin. Narkoza jest bezpieczna, jednak gabinet stomatologiczny, który zapewnia taką usługę, powinien mieć w swoich szeregach specjalistę-anestezjologa, który może czuwać nad pacjentem znajdującym się w znieczuleniu ogólnym.
Zwykle wyrywanie zębów pod narkozą jest dużo droższe, niż ten sam zabieg przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.
4.1. Kto powinien usuwać zęby pod narkozą?
Usuwanie zębów pod narkozą to nie tylko rozwiązanie dla osób z dentofobią, ale również dla pacjentów niepełnosprawnych oraz tych, którzy cierpią na inne choroby uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Zabieg z narkozą może być wykonywany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
5. Jak wygląda usuwanie zębów pod narkozą?
Przed zabiegiem usuwania zębów anestezjolog musi przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad. Należy powiadomić lekarza o przebytych chorobach, możliwych alergiach lub nietolerancjach leków.
Jeżeli pacjent kwalifikuje się do podania narkozy, ta jest wstrzykiwana i można zaczynać zabieg właściwy.
Po usunięciu zębów pod narkozą, pacjent powinien być pod obserwacją anestezjologa do czasu ustąpienia działania podanych wcześnie środków.
Pacjenci wybudzają się z narkozy bardzo różnie - jedni po godzinie inni po kilku. Po około dwóch godzinach od wybudzenia pacjenta z narkozy odzyskiwana jest pełna sprawność, jednak po zabiegu należy być w kontakcie z lekarzem przez co najmniej jeden dzień.
Oczywiście po usunięciu zębów pod narkozą pacjent odczuwa taki sam dyskomfort, jak po zwykłym, miejscowym znieczuleniu. Jeżeli ból stanie się nie do zniesienia można zastosować środki przeciwbólowe lub zimne okłady.
6. Ile kosztuje usuwanie zębów pod narkozą?
Usunięcie zębów pod narkozą jest droższe, niż w znieczuleniu miejscowym. Za samo znieczulenie pacjent zapłaci od 200 do 500 złotych.
Usunięcie zęba lub zębów pod narkozą jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem. Na pewno nie można się go bać, gdyż nie ma możliwości, aby pacjentowi stała się jakakolwiek krzywda. Należy jednak być pod nadzorem stomatologa i anestezjologa.
Musisz to wiedzieć
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.