Trwa ładowanie...

Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego SLAP – objawy, diagnostyka, metody leczenia

 Katarzyna Kurek
05.05.2022 16:31
Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego SLAP objawia się bólem barku
Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego SLAP objawia się bólem barku (Adobe Stock)

Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP jest najczęściej konsekwencją wielokrotnego powtarzania określonego ruchu. Diagnozowane jest zwykle u sportowców, którzy regularnie wykonują rzuty. Niemniej jednak uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP może być także wynikiem ostrego urazu. Czym dokładnie objawiają się uszkodzenia typu SLAP? Jak je rozpoznać i w jaki sposób leczyć?

spis treści

1. Czym jest uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP?

Uszkodzeniem typu SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) określa się uszkodzenie obrąbka w jego górnej części oraz ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Obrąbek stawowy to chrzęstno-włóknista struktura zabezpieczająca ruchy w stawie. W górnej części łączy się ze ścięgnem głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia i właśnie to miejsce narażone jest na uszkodzenia tego typu.

Do uszkodzenia typu SLAP dochodzi najczęściej u sportowców wykonujących ruchy wyrzutowe nad poziomem linii barków. Uszkodzenie może wystąpić także u osób, które wykonują powtarzające się czynności z uniesionymi ramionami. Mówi się wówczas, że uszkodzenie ma charakter chroniczny i powstało na skutek przeciążenia związanego z powtarzalnym ruchem.

Zobacz film: "Fałszywy ortopeda leczył ludzi"

Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP może mieć także charakter gwałtowny. Dochodzi do niego np. w czasie upadku na wciągnięte ramię, czy też podczas szarpnięcia dużego ciężaru.

2. Podział uszkodzeń typu SLAP

Uszkodzenia typu SLAP mogą różnić się między sobą rozległością. Dlatego też wyróżnia się aż cztery stopnie uszkodzenia obrąbka:

  • SLAP I – występuje, gdy górna część obrąbka jest postrzępiona, ale nie jest rozerwana. Bez cech jego niestabilności.
  • SLAP II – ma miejsce w przypadku oderwania się górnej części obrąbka od panewki. SLAP II dotyczy ok. 50 proc. przypadków.
  • SLAP III – to uszkodzenie z pozostawieniem części obrąbka i mięśnia przyłączoną do panewki. Ten stopień uszkodzenia określa się często jako uszkodzenie typu „rączki od wiadra”.
  • SLAP IV – ma miejsce w przypadku rozerwania mięśnia dwugłowego ramienia, ulegającego oderwaniu wraz z obrąbkiem.

3. Jakie objawy wskazują na uszkodzenie typu SLAP?

Uszkodzenie typu SLAP, zwane niekiedy potocznie uszkodzeniem obrąbka stawu barkowego, objawia się najczęściej bólem barku podczas podnoszenia ręki ponad głowę.

Oprócz tego obserwuje się także ból przy zakładaniu ręki za plecy oraz trudność w położeniu dłoni na przeciwnym barku. Obrąbek stawowy, który został uszkodzony, może objawiać się także bólem, występującym przy leżeniu na chorym boku.

Dodatkowo pojawiać się mogą inne dolegliwości, jak chociażby zgrzytanie w okolicy barku, trzeszczenie, blokowanie czy przeskakiwanie. Ponadto obserwuje się ogólną niestabilność stawu.

4. Diagnostyka i leczenie w uszkodzeniach obrąbka stawu ramiennego typu SLAP

Uszkodzenia obrąbka stawu ramiennego, podobnie jak uszkodzenia obrąbka stawu biodrowego, diagnozowane są przede wszystkim na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz badań klinicznych.

W uszkodzeniach typu SLAP weryfikuje się zakres ruchu i stabilność barku. Diagnostyka obejmuje także badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny. W określonych przypadkach, np. w celu wykluczenia innych patologii w stawie, lekarz może poszerzyć badania (np. o rentgen, czy USG).

Leczenie zależne jest głównie od stopnia uszkodzenia obrąbka. W przypadku uszkodzeń niewielkiego stopnia w pierwszej kolejności wybiera się leczenie rehabilitacyjne. Przy wyższych stopniach uszkodzenia wymagane może być leczenie operacyjne.

Rodzaj zabiegu zależy głównie od rozległości występujących uszkodzeń, ale także potrzeb i oczekiwań pacjentów. Po zabiegu zwykle konieczne jest także postępowanie rehabilitacyjne. Czas trwania oraz intensywność rehabilitacji zależą od stopnia uszkodzenia SLAP, rodzaju zabiegu oraz indywidualnych możliwości pacjenta.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze