Uważaj podczas wyboru etui na telefon. Toksyczne związki w niektórych produktach
Każdy z nas chce chronić swojego smartfona jak najlepiej. Jest to urządzenie, z którego w ciagu dnia korzystamy najczęściej. Wybierając case zwracamy uwagę na jego wygląd, wytrzymałość, cenę, ale nie na skład materiału, z którego powstała obudowa. Okazuje się, że to z czego zrobione jest etui ma wpływ na nasze zdrowie.
1. Toksyczne substancje w etui
Realne zagrożenie dla zdrowia stanowią wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i plastyfikator, które wykryto w składzie popularnych casów na smartfony. Są to substancje toksyczne, które mogą przyczyniać się do wystąpienia raka płuc i skóry.
W związku z tym, że telefon jest przedmiotem codziennego użytku i ciągle go dotykamy, wybierając etui powinniśmy zacząć kierować się również jego składem. Producentów zabezpieczeń jest wielu, jednak tylko niektórzy mogą pochwalić się niskim poziomem toksycznych związków nie przekraczającym normy.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Shenzhen w Chinach wykazały, że spośród 28 przebadanych marek produkujących obudowy na telefon aż 5 przekroczyło dozwolone normy toksycznych związków.
Zatem, kupując nowy case, warto sprawdzić czy nie narażamy się na niebezpieczeństwo. Rak skóry i płuc to poważne, smiertelne choroby.
2. Substancje toksyczne w przedmiotach codziennego użytku
Niestety, żyjemy w otoczeniu syntetycznych materiałów i związków chemicznych. Postęp cywilizacyjny sprawił, że jesteśmy narażeni na działanie substancji toksycznych, nawet w domu.
Nie tylko w etui na telefon mogą znaleźć się toksyczne związki. Ostatnio pisaliśmy o badaniach, które pokazały, że związki bromu i chloru, którymi nasączone są meble i materace, przeniknęły nawet do mleka kobiet karmiących.
Wiele szkodliwych związków chemicznych można znaleźć w dezodorantach i perfumach, a także w plastikowych butelkach.
Okazuje się, że plastik, z których zrobione są butelki, wydzielają toksyczne chemikalia, które dostają się do płynu wewnątrz. Producenci starają się wyeliminować szkodliwy Bisfenol-A, jednak bezpieczniej wybierać szklane opakowanie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.