Uzupełnienie braków zębowych mostem

Mosty protetyczne to jeden ze sposobów na uzupełnienie braku jednego lub kilku zębów. Jest to stała proteza, której pacjent sam nie jest w stanie wyjąć. Wykonywane są do uzupełnienia tylko braków międzyzębowych. Często łącznie z nimi zakładane są korony zębowe (korony porcelanowe lub pełnoceramiczne). Mostki protetyczne mogą być zakładane zamiast protezy ruchomej. Czasami wykonywane są także mosty protetyczne na implantach.

W jakim celu wykonywane są mosty protetyczne i jakie są ich zalety?

Most protetyczny - zdjęcia

Przykład mostu dentystycznego.

Mosty protetyczne wykonywane są w celu zapobiegnięcia powstania nieprawidłowego zgryzu, chorób dziąseł i schorzeniom stawu skroniowo-żuchwowego. Mosty wyglądają jak przęsła, których podporę stanowią zdrowe zęby wokół brakującego, implanty lub kombinacje mieszane – zęby zdrowe z implantami. Tego typu protezę można wykonać, gdy wokół braku międzyzębowego znajdują się zęby mogące być filarami. Jeżeli takiego zęba nie ma, wykonuje się protezy ruchome lub implanty. Czasami przed założeniem mostu protetycznego wykonywana jest także korona zębowa, która stanowi podstawę (filar) dla mostu. Most może być wykonany tylko wtedy, gdy jest to możliwe, tzn. gdy obecne są zęby filarowe z obu stron, a więc tylko w brakach międzyzębowych. Gdy brak zęba jest skrzydłowy, mosty protetyczne niestety nie mogą zostać wykonane. Zamiast nich stosuje się implanty lub protezy ruchome.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Mosty protetyczne zaliczają się do uzupełnień stałych. Gdy stomatolog zacementuje most nie ma możliwości samodzielnego jego wyjęcia, dlatego też tego typu uzupełnienia mają dużo zalet. Przede wszystkim wykazują duży komfort użytkowania. W sposób fizjologiczny przenoszą one siły żucia na zęby filarowe. Są to także uzupełnienia estetyczne, ponieważ wykonywane są z wykorzystaniem koron porcelanowych lub pełnoceramicznych. Stanowią alternatywę dla protez ruchomych.

Charakterystyka zabiegu uzupełnienia braków zębowych mostem

Zabieg uzupełnienia brakującego zęba jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz musi oszlifować zęby filarowe. Jeżeli są one martwe, nie ma potrzeby podawania znieczulenia. Szlifowanie nie uszkadza zębów. Mimo to już zawsze trzeba będzie przykrywać je koronami, nawet gdy zrezygnujemy z mostu i zastąpimy go implantem. Nie należy zostawiać wolnych przestrzeni międzyzębowych. Zęby znajdujące się obok zaczną się przechylać, a zęby przeciwstawne mogą się wysunąć. Jeżeli ubytek znajduje się w części bocznej, zęby przednie są bardziej narażone na przeciążenia i w konsekwencji wypadają.

Mosty protetyczne nie mogą być założone, gdy brakuje jednego zęba filarowego. Przyczyną jest inna ruchomość implantów i zębów własnych. Implanty są nieruchome i trwale przymocowane do kości. Zęby własne w nieznacznym stopniu się ruszają. Jeżeli nie ma obu zębów filarowych, wówczas tworzy się mosty na implantach. Po kilkunastu latach kość pod przęsłem zaczyna zanikać. Przyczyny należy szukać w braku stymulacji. Podczas żucia ząb naciska na kość i pobudza ją do wzrostu. Zanik kości niesie za sobą pewne konsekwencje. W przyszłości może zabraknąć miejsca na implanty lub sprawić trudności w leczeniu protetycznym.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Knuchalska-Karwan Z. Stomatologia wieku podeszłego, Czelej, Lublin 2009, ISBN 978-83-7563-062-6
  • Banach J., Jańczuk Z., Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2784-5
  • Bain C.A. Planowanie leczenia stomatologicznego, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-14-0
  • Górska R. (red.), Choroby jamy ustnej - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-49-3

Zabiegi

Komentarze (1)
~fl45h
~fl45h 5 miesięcy temu

Jakiś czas temu (Ok 7 lat) miałem założony most zębowy ceramiczny na podbudowie z metalu i w związku z tym mam pytanie. Czy metal używany w takich mostach jest w jakiś sposób szkodliwy dla organizmu? Czy jest możliwe, ze jakieś toksyczne metale ciężkie bedą sie uwalniały i osiadały w organizmie?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzupełnienie braków zębowych mostem
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 6 godzin temu

1

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 8 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Uzupełnienie braków zębowych mostem
Koronki - charakterystyka, rodzaje, etapy dopasowywania

Korona akrylowa - charakterystyka, zabieg, zalety, wady

, charakteryzująca się niską ceną. To główne zalety korony akrylowej. * Uzupełnienie braków zębowych mostem * Proteza szkieletowa - protezy zębowe, rodzaje (...) ,...

Mosty protetyczne - protetyka, charakterystyka, rodzaje

Most kompozytowy - charakterystyka, przebieg, zalety, wady

z włókna szklanego lub metalu. Mosty kompozytowe są najlepszym zastosowaniem przy uzupełnieniu braków zębów. Uzupełniają przede wszystkim braki zębowe (...) kompozytowe tymczasowe,...

Choroby i dolegliwości

Dlaczego twoje dłonie są ciągle zimne?

Dlaczego twoje dłonie są ciągle zimne?

należy zdrowo się odżywiać oraz zadbać o uzupełnienie braków żelaza w organizmie (np. stosując suplementy lub, zgodnie z zaleceniami lekarza (...) . Jego brak, czyli stan niedotlenienia, objawia się...

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.