Używanie smartfonów i poważne problemy z postawą. Jak tego uniknąć?

Smarfony i tablety towarzyszą nam na każdym kroku. Efektem częstego spoglądania w ekran tych urządzeń staje się plaga wad postawy. Opuszczona głowa i przebywanie w zgarbionej pozycji przez długi czas, wywołuje poważne problemy z posturą ciała. Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie szkodzić sobie poprzez korzystanie z telefonu.

Cierpi nasz kręgosłup

Podczas patrzenia w ekran telefonu, nachylamy się. Każde nachylenie jest dla kręgosłupa dodatkowym ciężarem do udźwignięcia. Skłonienie głowy pod kątem 30 stopni obciąża kręgosłup o 18kg. Schylenie pod kątem 60 stopni, to aż 27 kg obciążenia! Po dłuższym czasie szkodzi to prawidłowej postawie i może prowadzić do znieszktałcenia kręgosłupa.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Konsekwencja długotrwałego przeglądania telefonu ma swoją nazwę - syndrom iHunch. Cechuje się on sztywną szyją, zapadniętymi ramionami i rękami w bardzo bliskiej pozycji względem tułowia.

Pamiętajmy o najmłodszych

Mając na uwadze szkodliwy wpływ patrzenia na tablety i smartfony w przygarbionej pozycji, zwróćmy uwagę na nasze dzieci. Zaczynają swoją przygodę z urządzeniami o wiele wcześniej niż obecni dorośli. Ich ciało, w tym kręgosłup, dopiero rośnie.

Poznaj przyczyny złej postawy ciała

To ważne, aby nieustannie kontrolować postawę własnego ciała. Odpowiednio wyprostowane plecy oraz układ nóg w czasie siedzenia mogą uchronić kręgosłup...

Godziny spędzane na graniu lub przeglądniu mediów społecznościowych, utrudniają jego prawidłowe ukształtowanie. Warto uświadomić sobie, jakie dolegliwości związane z nieprawidłową postawą, mogą rozwinąć się u dzieci.

Jak nie nabawić się problemów z postawą?

Zaprzestanie korzystania z telefonu nie jest proste, nawet wręcz niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, aby zniwelować ryzyko wystąpienia problemów z prawidłową postawą.

  • Kiedy patrzysz na ekran urządzenia, nie nachylaj głowy i nie zginaj pleców. Zamiast tego, patrząc na ekran, próbuj obniżać wzrok .
  • W ciągu dnia, od czasu do czasu, ruszaj powoli głową w każdą stronę, rozciągając mięśnie.
  • Codziennie masuj ramiona i szyję.
  • Stań w drzwiach, wyciągnij ręce i zegnij tułów. Pomoże to rozluźnić mięśnie, które przez długi czas są w jednej pozycji.
  • Jeśli korzystasz z telefonu przez więcej niż 10 minut, zbliż brodę do szyi i ściągnij łopatki. Powtórz kilka razy, wytrzymując 10 sekund.

Za każdy razem, kiedy korzystasz z telefonu, pamiętaj: odpowiednia postawa pozwoli uniknąć ci w przyszłości wielu problemów ze zdrowiem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sprawdź ryzyko chorób
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Sprawdź ryzyko chorób
Sprawdź ryzyko chorób

5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy

5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy

Przyglądając się swojej twarzy, można wyczytać wiele chorób, np.: Anemia - bladość, brązowe zabarwienie dolnej powieki, zajady. Nadciśnienie - czerwone

Sprawdź ryzyko chorób

Codzienne przyzwyczajenia niebezpieczne dla zdrowia

Codzienne przyzwyczajenia niebezpieczne dla zdrowia

, zawału serca, udaru mózgu, otyłości i wielu innych poważnych chorób. Badania wykazują, że mniej niż 6-7 godzin snu zwiększa ryzyko zachorowań (...) ryzyko rozwoju raka. Udowodniono, że długotrwałe...

Sprawdź ryzyko chorób

Na co powinni szczepić się dorośli?

Na co powinni szczepić się dorośli?

na ospę i półpaśca (tylko przebycie obu chorób wirusowych daje odporność przeciwko wirusowi VZV). Przeciwwskazaniem do podania szczepionki jest nieleczona

Sprawdź ryzyko chorób

Miażdżący raport NIK o służbie zdrowia (WIDEO)

Miażdżący raport NIK o służbie zdrowia (WIDEO)

Polska służba zdrowia nie działa idealnie. Dostępność wielu specjalistach badań w przychodniach i szpitalach jest utrudniona. Niestety według raportu Najwyższej Izby Kontroli bez odpowiedniego finansowania i nadzoru nie ma szans na zmianę tej sytuacji.

Sprawdź ryzyko chorób

Siedzący tryb życia a aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia a aktywność fizyczna

do rozwoju wielu chorób. Przede wszystkim kręgosłupa, ale nie tylko. Żylaki, cellulit, nadwaga i otyłość, zaburzenia krążenia, zawał, zaparcia (...) , hemoroidy, to tylko niektóre schorzenia. Brak aktywności fizycznej może również prowadzić...

Sprawdź ryzyko chorób

Światowy Dzień Walki z Rakiem w Polsce

Światowy Dzień Walki z Rakiem w Polsce

. Na bezpłatne badania cytologiczne, mammografię oraz konsultacje z onkologiem ogólnym, onkologiem urologiem oraz lekarzem chorób piersi zaprasza (...) w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Organizatorzy postanowili w nieco...