Trwa ładowanie...

Używanie smartfonów i poważne problemy z postawą. Jak tego uniknąć?

Smarfony i tablety towarzyszą nam na każdym kroku. Efektem częstego spoglądania w ekran tych urządzeń staje się plaga wad postawy. Opuszczona głowa i przebywanie w zgarbionej pozycji przez długi czas, wywołuje poważne problemy z posturą ciała. Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie szkodzić sobie poprzez korzystanie z telefonu.

1. Cierpi nasz kręgosłup

Podczas patrzenia w ekran telefonu, nachylamy się. Każde nachylenie jest dla kręgosłupa dodatkowym ciężarem do udźwignięcia. Skłonienie głowy pod kątem 30 stopni obciąża kręgosłup o 18kg. Schylenie pod kątem 60 stopni, to aż 27 kg obciążenia! Po dłuższym czasie szkodzi to prawidłowej postawie i może prowadzić do znieszktałcenia kręgosłupa.

Patrzenie w ekran smarfona jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa
Patrzenie w ekran smarfona jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa (brightside.me)

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Konsekwencja długotrwałego przeglądania telefonu ma swoją nazwę - syndrom iHunch. Cechuje się on sztywną szyją, zapadniętymi ramionami i rękami w bardzo bliskiej pozycji względem tułowia.

Korzystanie z telefonu skutkuje nieprawidłową postawą ciała
Korzystanie z telefonu skutkuje nieprawidłową postawą ciała (123rf)

2. Pamiętajmy o najmłodszych

Mając na uwadze szkodliwy wpływ patrzenia na tablety i smartfony w przygarbionej pozycji, zwróćmy uwagę na nasze dzieci. Zaczynają swoją przygodę z urządzeniami o wiele wcześniej niż obecni dorośli. Ich ciało, w tym kręgosłup, dopiero rośnie.

Poznaj przyczyny złej postawy ciała
Poznaj przyczyny złej postawy ciała [7 zdjęć]

To ważne, aby nieustannie kontrolować postawę własnego ciała. Odpowiednio wyprostowane plecy oraz układ

zobacz galerię

Godziny spędzane na graniu lub przeglądniu mediów społecznościowych, utrudniają jego prawidłowe ukształtowanie. Warto uświadomić sobie, jakie dolegliwości związane z nieprawidłową postawą, mogą rozwinąć się u dzieci.

3. Jak nie nabawić się problemów z postawą?

Zaprzestanie korzystania z telefonu nie jest proste, nawet wręcz niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, aby zniwelować ryzyko wystąpienia problemów z prawidłową postawą.

  • Kiedy patrzysz na ekran urządzenia, nie nachylaj głowy i nie zginaj pleców. Zamiast tego, patrząc na ekran, próbuj obniżać wzrok .
Taka postawa odciąży nasz kręgosłup
Taka postawa odciąży nasz kręgosłup (brightside.me)
  • W ciągu dnia, od czasu do czasu, ruszaj powoli głową w każdą stronę, rozciągając mięśnie.
  • Codziennie masuj ramiona i szyję.
  • Stań w drzwiach, wyciągnij ręce i zegnij tułów. Pomoże to rozluźnić mięśnie, które przez długi czas są w jednej pozycji.
  • Jeśli korzystasz z telefonu przez więcej niż 10 minut, zbliż brodę do szyi i ściągnij łopatki. Powtórz kilka razy, wytrzymując 10 sekund.

Za każdy razem, kiedy korzystasz z telefonu, pamiętaj: odpowiednia postawa pozwoli uniknąć ci w przyszłości wielu problemów ze zdrowiem.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza