Validol – kiedy i jak stosować?
Validol tabletki do ssania to lek o działaniu uspokajającym i nasennym. Jest dostępny bez recepty. Zawiera mentol i walerianian mentyl. Preparat stosuje się w celu łagodzenia stanów napięcia nerwowego oraz uczucia niepokoju. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
1. Co to jest Validol?
Validol to lek o działaniu uspokajającym. Wskazaniem do jego stosowania jest niepokój oraz stany napięcia nerwowego. Można go stosować pomocniczo w nerwicach czynnościowych, zaburzeniach neurowegetatywnych, migrenie, stanach spastycznych układu pokarmowego, chorobie lokomocyjnej.
Substancją czynną leku Validol jest izowalerianian mentylu. Produkt zawiera również mentol i sacharozę. Preparat przeznaczony dla osób dorosłych. Każda tabletka do ssania Validol zawiera 60 mg zawiera mieszaniny mentolu i izowalerianianu mentylu. Substancje pomocnicze leku to sacharoza i wapnia stearynian.
Validol jest sprzedawany bez recepty w opakowaniach po 10 sztuk. Jego cena nie przekracza 10 złotych.
2. Jak działa Validol?
Lek Validol, dzięki właściwościom kwasu izowalerianowego, który działa agonistycznie na receptory adenozynowe A1, hamuje czynność kory mózgowej. To wiąże się z działaniem uspokajającym i nasennym.
Tym samym Validol łagodzi stan napięcia nerwowego oraz obniża uczucie niepokoju. Zmniejsza pobudzenie, ma właściwości relaksujące, ułatwiają zasypianie. Preparat wykazuje także działanie lekko tonizujące, ponieważ mentol wywiera wpływ na receptory zimna, dając uczucie świeżości i wentylacji.
Czy Validol obniża puls? Jeżeli wynika ze zdenerwowania, pojawia się na tle nerwowym, Validol obniży puls z uwago na swoje działanie uspokajające.
3. Jak stosować Validol?
Należy przyjmować jedną tabletkę Validol do ssania 3 razy w ciągu doby między posiłkami. Sięgając po lek warto pamiętać, że nie powinien być zażywany doraźnie. Optymalny efekt działania pojawia się po terapii wynoszącej od 2 do 4 tygodni.
Jeżeli po tym czasie dolegliwości utrzymują się lub się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Validol ma dobre opinie. Pacjenci doceniają jego skuteczność, ale i wygodę stosowania.
4. Przeciwwskazania do stosowania Validolu
Przede wszystkim Validol nie jest wskazany do stosowania doraźnego, w leczeniu ostrych stanów napięcia nerwowego. Nie może być także wdrażany u osób, które:
- wykazują nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku,
- są w trakcie terapii inhibitorami MAO,
- chorują na zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, z niedoborem sacharazy-izomaltazy lub z dziedzicznymi zaburzeniami dotyczącymi nietolerancji fruktozy (tabletki do ssania Validol sacharozę).
Nie zaleca się stosowania leku Validol u dzieci i młodzieży, ciężarnych i kobiet karmiących piersią, ponieważ nie ma wystarczających informacji dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania izowalerianianu mentylu. Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem.
Należy zachować ostrożność u osób, u których rozpoznano chorobę wrzodową lub zmiany zapalne przewodu pokarmowego, także zgagę lub przepuklinę rozworu przełykowego.
Ponieważ różne choroby, leki i inne okoliczności medyczne mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu, przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich schorzeniach i dolegliwościach oraz lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, także tych, które są wydawane bez recepty.
5. Skutki uboczne i środki ostrożności
Przyjmowanie leku Validol wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:
- alergia kontaktowa, to jest miejscowy odczyn alergiczny w obrębie jamy ustnej,
- reakcję nadwrażliwości na mentol, obejmujące bradykardię, wysypkę na skórze, drżenie mięśniowe, ból głowy, ataksję, wstrząs anafilaktyczny.
Po zażyciu bardzo dużej dawki mogą pojawić się objawy zatrucia izowalerianianem mentylu, takie jak nudności, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, osłabieniem mięśni oraz drgawkami toniczno-klonicznymi, a niekiedy może wystąpić śpiączka.
Preparat może nasilać działanie innych leków uspokajających, a i zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń czy maszyn. Co istotne, niepokojące objawy ustępują po odstawieniu preparatu.
Bardzo ważne jest, by lek przechowywać w temperaturze 2-8°C, zawsze w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.