Vessel due F: skład i zastosowanie leku. Dawkowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne
Vessel due F jest lekiem stosowanym przy chorobach naczyń, gdy istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Zawiera sulodeksyd, który wykazuje silne właściwości przeciwzakrzepowe w obrębie naczyń tętniczych i żylnych. Jak przebiega leczenie preparatem Vessel due F? Co warto wiedzieć o produkcie?
1. Vessel due F: charakterystyka produktu leczniczego
Vessel due F to lek, który stosuje się przy chorobach naczyń z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy. Preparat zawiera sulodeksyd. To substancja oddziałująca na niektóre czynniki odpowiedzialne za proces krzepnięcia krwi.
Lek działa przeciwzakrzepowo w obrębie naczyń tętniczych i żylnych. Hamuje agregację płytek oraz aktywuje układ fibrynolityczny. Zmniejsza lepkość krwi i normalizuje stężenie lipidów na drodze aktywacji lipazy lipoproteinowej.
Vessel Due F występuje w dwóch postaciach: kapsułek miękkich oraz roztworu przeznaczonego do wstrzykiwania. Lek nie jest refundowany, wydaje się go o na podstawie recepty lekarskiej.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Jedna kapsułka miękka Vessel due F zawiera 250 LSU sulodeksydu (Sulodexidum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu to: etylu parahydroksybenzoesan sodowy, propylu parahydroksybenzoesan sodowy. Z kolei jeden mililitr roztworu zawiera 300 LSU sulodeksydu (Sulodexidum), zaś jedna ampułka (2 ml roztworu) zawiera 600 LSU sulodeksydu (Sulodexidum).
2. Dawkowanie leku Vessel Due F
Leczenie Vessel due F rozpoczyna się od podawania produktu w postaci roztworu do wstrzykiwania w dawce 1 ampułka na dobę, domięśniowo lub dożylnie, przez 15 do 20 dni. Następnie leczenie kontynuuje się przez 30 do 40 dni, stosując kapsułki miękkie Vessel due F, zażywane doustnie, między posiłkami, w dawce 1 do 2 kapsułek 2 razy na dobę.
Co ważne, pełny cykl leczenia trzeba powtarzać co najmniej 2 razy w ciągu roku. Dawkowanie oraz czas terapii zależą od oceny lekarza.
3. Jak długo działa Vessel due F?
Sulodeksyd wchłania się na całej długości przewodu pokarmowego. Szczyt jego stężenia we krwi obserwuje się po 2 godzinach podania, a drugi między godziną 4 a 6 godziną. Pomiędzy 6. a 12. godziną sulodeksydu nie wykrywa się w osoczu, jednak substancja pojawia się ponownie po 12 godzinach od podania. Utrzymuje się na stałym poziomie przez około 48 h. Jak wyjaśnić ponowne pojawienie się leku we krwi? Jest to prawdopodobnie związane z powolnym uwalnianiem leku z narządów, przez które był wychwytywany. Vessel due F jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie przez nerki.
4. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Vessel Due F?
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Vessel due F jest:
- nadwrażliwość na substancję czynną lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą,
- jednoczesne stosowanie heparyny lub doustnych antykoagulantów,
- skaza krwotoczna i choroby przebiegające z krwawieniami.
5. Działania niepożądane leku Vessel Due F
Pojawienie się działań niepożądanych związanych ze stosowaniem Vessel due F zależy od tego, w jakiej formie został przyjęty lek. Kapsułki Vessel Due F mogą wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak ból w nadbrzuszu, biegunki, ból żołądka, nudności, uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, dyspepsja, wzdęcia, wymioty.
Z kolei roztwór Vessel Due F do wstrzykiwania może wywołać ból, pieczenie oraz pojawienie się krwiaka w miejscu wstrzyknięcia.
Inne działania niepożądane zaobserwowane podczas badań klinicznych, w których uczestniczyło 3258 pacjentów, to zaburzenia ucha i błędnika, zawroty głowy, krwawienie w obrębie żołądka, obrzęki obwodowe, wysypka, rzadziej wyprysk, rumień, pokrzywka.
6. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Lek Vessel due F nie może być przepisywany wszystkim pacjentom, a podczas jego stosowania należy zachować środki ostrożności. O czym pamiętać?
Nie należy stosować Vessel due F podczas podawania innych leków przeciwzakrzepowych. Nie zaleca się również stosowania go u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych.
Stosując Vessel Due F, dokładnie jak w przypadku każdego innego leku, należy pamiętać, że:
- należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Tylko w ten sposób leczenie może być skuteczne i bezpieczne,
- trzeba zapoznać się z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do leku,
- należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu i nie stosować leku upływie terminu,
- lek trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, zawsze w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci,
- nie wolno odstępować leku innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.