Trwa ładowanie...

Vicodin - wskazania, przeciwwskazania, ryzyko uzależnienia

 Kinga Olchowy
05.06.2020 13:52
Vicodin to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych leków przeciwbólowych.
Vicodin to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych leków przeciwbólowych. (GettyImages)

Vicodin to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych leków przeciwbólowych. Zna go każdy fan amerykańskiego serialu o znanym diagnoście, który borykał się z silnym bólem w nodze. Lek pojawia się także jako jeden z głównych wątków serialu o uzależnionej od narkotyków pielęgniarce. Vicodin to bardzo silny środek i należy zachować szczególną ostrożnośc podczas stosowania go. Jakie są wskazania, przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne?

spis treści

1. Co to jest Vicodin?

Vicodin to bardzo silny lek przeciwbólowy, którego działanie porównywane jest do morfiny. Stanowi połączenie dwóch substancji czynnych - hydrokodonu (należącego do grupy opioidów) i paracetamolu.

Lek podany doustnie wykazuje znacznie silniejsze działanie niż morfina podana tą samą drogą. Zadaniem paracetamolu jest wzmacnianie działania hydrokodonu i zapobieganie ewenualnego przedawkowania.

Zobacz film: "Niebezpieczne leki opioidowe"

Dlaczego od Vicodinu łatwo się uzależnić, ale trudno go przedawkować?

Choć z medycznego punktu widzenia niektóre wątki w serialu o znanym, sarkastycznym lekarzu nie zawsze są zgodny z prawdą, twórcy doskonale wiedzieli, od czego w bezpieczny sposób uzależnić głównego bohatera. Hydrokodon sam w sobie jest silnym środkiem uzależniającym, ale w towarzystwie paracetamolu staje się nieco bezpieczniejszy. Przedawkowanie paracetamolu szybko wywołuje szereg działań niepożądanych, z którymi należy szybko zgłosić się do lekarza. W ten sposób środek ten niejako chroni przed przedawkowaniem Vicodinu. Jest to jedynie tylko teoria - medycyna zna przypadki śmierci z powodu przyjęcia nadmiernej ilości Vicodinu.

2. Wskazania do stosowania Vicodinu

Lek Vicodin podaje się w przypadku bardzo silnego, trudnego do wytrzymania bólu, w tym także bólu pooperacyjnego. Podaje się go także w przypadku dolegliwości o umiarkowanym nasileniu, wykazuje również działanie przeciwkaszlowe.

Hydrokodon należy do grupy oioidów, a więc jego działanie opiera się na maskowaniu objawów i łagodzeniu bólu poprzed stymulację ośrodkowego układu nerwowego. Może więc powodować senność, zwiększać wydzielanie endorfin, a zatem łagodzić odczuwanie bólu. Spowalnia także pracę serca i zmniejsza odruch kaszlowy.

2.1. Kiedy nie stosować leku Vicodin?

Vicodinu nie powinny stosować osoby uczulone na którykolwiek składnik leku, młodzież oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Środek nie jest wskazany dla osób, które zawodowo prowadzą pojazdy, ponieważ wykazuje on działanie uspokajające i może zwiększać czas reakcji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Vicodinu nie powinno się podawać osobom, które mają lub miały problem z jakimkolwiek uzależnieniem od leków, narkotyków czy alkoholu.

3. Dawkowanie i środki ostrożności

Vicodin należy zawsze stosować według zaleceń lekarza. Absolutnie nie powinno się kupować leku przez internet, z niesprawdzonego źródła ani przyjmować go bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Vicodin może wywołać szereg skutków ubocznych.

3.1. Możliwe działania niepożądane po zażyciu Vicodinu

Stosowanie Vicodinu, szczególnie nadmierne, niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, w szczególności są to:

  • drgawki
  • osłabienie i senność
  • zawroty głowy
  • nadmierna euforia
  • rzadziej żółtaczka i nadwrażliwość na światło.

3.2. Czy Vikodin powoduje uzależnienie?

Przez to, że Vicodin uśmierza ból, działając na ośrodkowy układ nerwowy, z łatwością można się od niego uzależnić. Nadmierne przyjmowanie Vicodinu, a następnie nagłe odstawienie go może wywołać tzw. objawy odstawienne, które przypominają "głód narkotykowy".

4. Cena i dostępność leku Vicodin

Vicodin nie jest lekiem zarejestrowanym w Polsce. Można go dostać jedynie na rynku amerykańskim za okazaniem recepty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze