Trwa ładowanie...

Videonystamografia – badanie, wskazania

Lek. Mateusz Nawrocki
06.04.2021 18:26
Videonystamografia – badanie, wskazania
Videonystamografia – badanie, wskazania

Videonystamografia – to nazwa jednego z najnowocześniejszych badań błędnika. Chociaż nazwa wydaje się skomplikowana i ciężko domyślić się co wchodzi w zakres tego badania, to warto jednak o nim wspomnieć, bowiem wartość diagnostyczna jaką niesie za sobą jest bardzo duża. Przeprowadzenie tego badania w pewnych sytuacjach może w znaczący sposób pomóc we wprowadzeniu odpowiedniej terapii oraz określeniu dokładnych przyczyn zawrotów głowy.

spis treści

1. Videonystamografia – badanie

Jak wcześniej wspomniano, videonystamografia to rodzaj badania, którego zadaniem jest badanie prawidłowego funkcjonowania błędnika. Procedurę diagnostyczną wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Całościowe badanie błędnika obejmuje także tak zwaną próbę kaloryczną, czyli podawanie ciepłego powietrza lub ciepłej cieczy do kanału słuchowego.

Videonystamografia (VNG) jest badaniem stosowanym w diagnostyce zawrotów głowy
Videonystamografia (VNG) jest badaniem stosowanym w diagnostyce zawrotów głowy (123RF)
Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Badanie videonystamografii to należy do tych z kręgu diagnostycznych i do oceny przeprowadzenia testu konieczna jest finalna analiza pracy błędnika za pomocą specjalnego programu komputerowego, który przedstawia wyniki w postaci wykresu, który jest analizowany przez lekarza. Zalety videonystamografii to między innymi możliwość osobnej oceny każdego z błędników (każdy człowiek posiada 2 struktury tego typu).

Z uwagi na diagnostykę schorzeń, badanie videonystamografii (VNG) jest zlecane przedewszystkim przez lekarzy laryngologów oraz neurologów. Biorąc pod uwagę charakter badania videonystamografii, może ono powodować nieprzyjemne odczucia z nudnościami i wymiotami włącznie. Z tego względu zaleca się, aby osoby, które biorą w nim udział były na czczo.

2. Videonystamografia – wskazania

Jakiekolwiek zaburzenia równowagi czy też zawroty głowy powinny być zdiagnozowane z uwagi na konsekwencje zdrowotne oraz ryzyko związane na przykład z upadkami, które szczególnie u starszych osób mogą być wyjątkowo niebezpieczne prowadząc do poważnych komplikacji. Poszczególne narządy, które odpowiadają za utrzymanie właściwej postawy ciała są ze sobą ściśle powiązane i jakiekolwiek nieprawidłowości w którymś z elementów mogą odbijać się na zaburzeniach w postaci zawrotów głowy.

Warto jednak pamiętać, że videonystamografia to badanie, które zajmuje się diagnostyką błędnika, a przyczyn zawrotów głowy może być bardzo wiele. Zaliczamy do nich oczywiście schorzenia neurologiczne, ale może zawroty głowy mogą być także konsekwencją nieprawidłowości kardiologicznych lub metabolicznych.

Nie jest to badanie, które należy do tych, które wykonuje się w tak zwanym „pierwszym rzucie”. Przed badaniem videonystamografii należy również zgłosić lekarzowi, jakie leki aktualnie przyjmujesz, bowiem niektóre z nich mogą mieć istotny wpływ na wartość diagnostyczną badania i w znaczący sposób wpływać na wyniki. Badanie videonystamografii (VNG) należy do nowoczesnych procedur medycznych.

Mimo XXI wieku wiele badań jeszcze wymaga dopracowania, aby faktycznie mogły w jednoznaczny sposób dawać dużą wartość diagnostyczną. Połączenie technologii komputerowej z medycyną daje bardzo rezultaty co widać na przykładzie badania jakim jest VNG.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze