Vividrin – skład, zamienniki, wskazania i przeciwwskazania
Vividrin to krople do oczu, których substancją czynną jest kromoglikan disodowy. Wskazaniem do ich stosowania jest ostre i przewlekłe alergiczne zapalenia spojówek, takie jak zapalenie spojówek związane z katarem siennym lub niespecyficzne stany zapalne spojówek o przypuszczalnie uczuleniowym rodowodzie. Jakie są mechanizmy działania Vividrin w łagodzeniu objawów alergii?
1. Co to jest Vividrin i do czego jest stosowany?
Vividrin to krople do oczu, których substancją czynną jest kromoglikan disodowy. Substancja jest lekiem o działaniu przeciwalergicznym, przeciwanafilaktycznym i przeciwastmatycznym. Działa poprzez hamowanie uwalniania z komórek substancji odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Zmniejsza objawy ostrego i przewlekłego alergicznego zapalenia spojówek.
Jaki jest mechanizm działania kromoglikanu disodowego? Substancja uszczelnia drobne naczynia krwionośne i wykazuje działanie ochronne na zakończenia nerwów aferentnych, hamuje skurcz oskrzeli wywołany przez odruch nerwowy, a także hamuje:
- odczyny alergiczne na alergeny swoiste oraz nieswoiste poprzez przeciwdziałanie degranulacji komórek tucznych, granulocytów zasadochłonnych i kwasochłonnych,
- aktywację płytek krwi,
- chemotaksję komórek zapalnych (neutrofili).
2. Co zawierają krople do oczu Vividrin?
Jeden mililitr kropli Vividrin zawiera 20 mg kromoglikanu disodowego oraz substancje pomocnicze, takie jak benzalkoniowy chlorek, polisorbat 80, disodu edetynian, sorbitol, sodu wodorotlenek (do regulacji pH), woda do wstrzykiwań.
Preparaty na rynku polskim zawierające kromoglikan sodowy to krople do oczu (zamienniki):
- Alleoptical (krople do oczu, roztwór),
- Allergo-COMOD (krople do oczu),
- Allergocrom (krople do oczu),
- Cusicrom (krople do oczu),
- Polcrom (krople do oczu, roztwór),
- Polcrom 2% (aerozol do nosa, roztwór).
3. Wskazania do stosowania Vividrin i dawkowanie
Jakie są główne wskazania do stosowania Vividrin? To przede wszystkim ostre i przewlekłe alergiczne zapalenia spojówek, takie jak zapalenie spojówek wywołane katarem siennym lub niespecyficzne stany zapalne spojówek przypuszczalnie pochodzenia alergicznego.
Substancja znajduje zastosowanie w leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek, wiosennego zapalenia rogówki i spojówek, atopowego zapalenia rogówki, także alergii związanych ze stosowaniem soczewek kontaktowych.
Jak stosować Vividrin? Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Vividrin? Jeśli lekarz nie zdecydował inaczej, dawka dla dorosłych i dzieci to jedna kropla podawana do worka spojówkowego każdego oka do 4 razy na dobę.
Po ustabilizowaniu się objawów należy próbować zmniejszyć dawkę. Po ustąpieniu dolegliwości Vividrin należy podawać przez cały okres narażenia na działanie alergenów. W przypadku braku poprawy lub utrzymywania się objawów należy zasięgnąć porady lekarza.
4. Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania Vividrin - krople do nosa
Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Vividrin? Ze stosowaniem kropli do oczu Vividrin wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
W rzadkich przypadkach obserwowano obrzęk spojówek i przekrwienie, kłucie lub pieczenie oka. Pojawić się może także uczucie obecności ciała obcego w oku. W pojedynczych przypadkach może wystąpić uczulenie na jeden ze składników leku.
Krople do oczu Vividrin nie mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Jeśli chodzi o okres ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.
Należy unikać stosowania produktu leczniczego Vividrin w pierwszym trymestrze ciąży. Nie stwierdzono interakcji kromoglikanu disodowego z innymi lekami, alkoholem i nikotyną. Stosując krople do oczu Vividrin należy zachować środki ostrożności. Ważne jest, by pamiętać, że:
- po pierwszym otwarciu butelki lek zachowuje trwałość przez 6 tygodni. Po upływie tego czasu należy go wyrzucić, nawet jeśli nie został zużyty,
- nie dotykać końcówką zakraplacza do oka ani jakiejkolwiek innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki i roztworu, co grozi infekcją i uszkodzeniem wzroku,
- w sytuacji, gdy stosowane są także inne preparaty podawane do worka spojówkowego, należy zachować 15-minutowy odstęp pomiędzy podaniem kolejnych leków,
- nosząc soczewki kontaktowe zdejmować je podczas zakraplania leku i zakładać ponownie najwcześniej po kwadransie od aplikacji leku.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.