Trwa ładowanie...

Voltaren roztwór – skład, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
16.07.2021 15:34
Voltaren roztwór jest podawany domięśniowo lub dożylnie.
Voltaren roztwór jest podawany domięśniowo lub dożylnie. (Obraz MasterTux, Pixabay )

Voltaren roztwór do wstrzykiwań lub sporządzania roztworu do infuzji może być podawany we wstrzyknięciach domięśniowych lub dożylnie. Lek zawiera diklofenak sodowy, który działa przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jakie są wskazania do jego stosowania? Co warto wiedzieć o przeciwwskazaniach i działaniach niepożądanych?

spis treści

1. Co to jest Voltaren roztwór?

Voltaren roztwór do wstrzykiwań lub sporządzania roztworu do infuzji to preparat o działaniu ogólnym. Lek zawiera diklofenak sodowy, należący do grupy tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma działanie przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Jedna ampułka produktu leczniczego Voltaren zawiera 75 mg diklofenaku sodowego (Diclofenacum natricum). Pozostałe składniki to: mannitol, sodu pirosiarczyn, alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.

2. Dawkowanie Voltarenu

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Preparat ma postać roztworu do wstrzykiwań lub sporządzania roztworu do infuzji. Podaje się go we wstrzyknięciach domięśniowych lub dożylnie. Podania dożylne są stosowane tylko w wybranych wskazaniach i tylko pod warunkiem, że chory pozostaje w leczeniu na oddziale szpitalnym.

Domięśniowo lek stosuje się zazwyczaj w dawce 75 mg - jedna ampułka na dobę, w głębokim wstrzyknięciu w górny zewnętrzny kwadrant pośladka. Leku Voltaren nie wolno podawać w dożylnym jednokrotnym, krótkotrwałym wstrzyknięciu.

Preparat po odpowiednim rozcieńczeniu powinien być podawany we wlewie dożylnym. W leczeniu umiarkowanego do ciężkiego bólu pooperacyjnego podaje się 75 mg preparatu (we wlewie dożylnym trwającym 30–120 minut).

Roztwór Voltaren należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Kluczowe jest dostosowanie dawki indywidualnie dla każdego pacjenta i stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres.

Produkt leczniczy Voltaren w ampułkach nie powinien być podawany dłużej niż 2 dni. W razie potrzeby leczenie może być kontynuowane tabletkami lub czopkami.

3. Wskazania do stosowania roztworu Voltaren

Voltaren stosuje się domięśniowo w przypadku:

  • zaostrzeń zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej: zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów kręgosłupa, reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołów bólowych związanych ze zmianami w kręgosłupie, reumatyzmu pozastawowego.
  • ciężkich napadów migreny,
  • ostrych napadów dny,
  • kolki nerkowej i wątrobowej,
  • bólów spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami.

Voltaren podaje się dożylnie w leczeniu lub profilaktyce bólów pooperacyjnych u pacjentów pozostających w leczeniu szpitalnym.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Voltaren

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Voltaren jest nadwrażliwość na diklofenak, pirosiarczyn sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, a także czynna lub podawana w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie lub perforacja oraz ostatni trymestr ciąży, a także podawane w wywiadzie krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja (związane z wcześniejszym leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi), ciężka niewydolność wątroby, nerek i serca.

Nie należy go stosować także u osób, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych leków hamujących syntezę prostaglandyn może być przyczyną wystąpienia napadu astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu nosa.

Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Voltaren ampułki u dzieci i młodzieży ze względu na dawkę. Nie należy stosować preparatu u kobiet karmiących piersią.

5. Skutki uboczne działania Voltarenu

Voltaren, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane. Co ważne, te nie pojawiają się u wszystkich. Najczęściej jest to niestrawność, ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia, wymioty, jadłowstręt, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle i zawroty głowy, wysypka, podrażnienie, ból lub stwardnienie w miejscu podania. Pozostałe działania niepożądane występują rzadko lub bardzo rzadko.

Ryzyko działań niepożądanych zmniejsza przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów. To dlatego tak ważne jest, by lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze