W którą stronę idzie koń? Iluzja optyczna pokaże, jak pracuje twój mózg
Prosta iluzja optyczna może wskazać, w jaki sposób pracuje nasz mózg. Od tego, czy dominuje prawa czy lewa półkula zależy, jaką mamy osobowość i zdolności, a także jak myślimy.
1. Prawa czy lewa półkula?
W sieci krąży iluzja optyczna, która może pomóc zrozumieć, w jaki sposób pracuje mózg. Chodzi o to, by sprawdzić, która półkula jest bardziej aktywna.
Od tego, która półkula mózgu jest dominująca zależy, czy jesteś kreatywny, czy masz umysł analityczny.
Okazuje się, że można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy obejrzeć wideo, które na Twitterze udostępniła brytyjska prezenterka Julia Bradbury. Widać na nim spacerującego konia.
Left brain right brain? pic.twitter.com/ACzFUqRlIB
— Julia Bradbury🇺🇦 (@JuliaBradbury) August 27, 2021
Oglądając wideo jedni zobaczą konia, który idzie do przodu, a inni, że zwierzę się cofa.
2. Tak pracuje twój mózg
Teoria, która pojawiła się w latach 60. XX wieku, sugeruje, że prawa i lewa półkula mózgu funkcjonują na różne sposoby. Według jej autora i laureata Nagrody Nobla Rogera W. Sperry'ego, jedna strona mózgu będzie prawdopodobnie bardziej dominująca, niż druga.
Ludzie, u których bardziej aktywna jest prawa półkula są kreatywni i myślą intuicyjnie. Takie osoby kierują się przeważnie emocjami. Uważa się też, że mają większą wyobraźnię i są lepsi w zawodach związanych ze sztuką.
Osoby, u których przeważa lewa półkula są z kolei bardziej analityczne i kierują się logiką. Lepiej radzą sobie z przedmiotami ścisłymi i zawodami, w których mogą wykorzystać zdolności matematyczne.
Jak to się ma do wiralu ze spacerującym koniem? Jeśli widzisz zwierzę, które się cofa, może to świadczyć o kreatywności i wyobraźni. Jeśli według ciebie koń idzie do przodu, masz umysł bardziej analityczny.
Nie należy traktować tego jednak ze stuprocentową pewnością, bo naukowcy uważają, że sposób funkcjonowania mózgu może być bardziej złożony. Półkule współpracują ze sobą, aby wykonywać różne zadania.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.