Trwa ładowanie...

W piątek w Polsce może paść rekord. Ucierpi większość z nas

 Katarzyna Prus
21.12.2023 14:18
Rekordowo niskie ciśnienie. Ucierpią nie tylko meteopaci
Rekordowo niskie ciśnienie. Ucierpią nie tylko meteopaci (Getty Images)

Rekordowo niskie ciśnienie, które synoptycy przewidują już w piątek, może poważnie odbić się na zdrowiu. Dokuczać może ból głowy, a także problemy z sercem. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej aż 50-70 proc. Polaków odczuwa zmianę samopoczucia, która jest związana z pogodą. Kto powinien szczególnie uważać?

spis treści

1. Pogodowy armagedon

W najbliższych dniach pogoda da nam się mocno we znaki. Ma to związek z głębokim niżem, który kieruje się znad Bałtyku. Należy się spodziewać silnego i zimnego wiatru, który w porywach może osiągnąć nawet 100 km na godzinę, a także opadów deszczu i śniegu.

Synoptycy przewidują, że w piątek ciśnienie będzie ekstremalnie niskie i może wynieść nawet ok. 960 hPa. Jest więc szansa na pobicie dotychczasowego rekordu ciśnienia atmosferycznego z 1931 roku, kiedy 17 stycznia w Gdyni zanotowano dokładnie 960,2 hPa.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Takie zmiany pogodowe to na pewno nie jest raj dla meteopatów. Szacuje się, że nagłe zmiany pogody odczuje nawet 70 proc. Polaków.

- Zmiany pogody u większości osób powodują pewne reakcje organizmu. Gdy mamy skoki ciśnienia, silny wiatr i burze możemy odczuć równie gwałtowne pogorszenie samopoczucia. To mogą być bóle głowy, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją. Mogą się także pojawić wahnięcia nastroju, niepokój, rozdrażnienie - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz rodzinny Jacek Krajewski.

Pierwsze symptomy mogą się pojawić nawet kilka dni przed załamaniem pogody, a odczuwane wówczas zmęczenie czy senność mogą sygnalizować, że organizm już szykuje się na nadchodzące zmiany.

2. Ucierpi nie tylko serce

Na poważne skutki pogodowych zawirowań narażone są przede wszystkim osoby, które mają choroby sercowo-naczyniowe.

- Skoki ciśnienia mogą być bardzo niebezpieczne, a badania, które wykonujemy, potwierdzają, że negatywnie wpływa to na pracę serca. Nie należy więc bagatelizować bólu czy dyskomfortu w klatce piersiowej, duszności, a także silnego bólu głowy - zaznacza dr Krajewski.

Skoki ciśnienia atmosferycznego mogą odczuwać nie tylko sercowcy
Skoki ciśnienia atmosferycznego mogą odczuwać nie tylko sercowcy (Getty Images)

Chodzi także o problemy z rozregulowanym ciśnieniem tętniczym, które mogą się nasilić przy gwałtownych wahaniach ciśnienia atmosferycznego. Czujność powinny zachować także osoby z niedokrwieniem mięśnia sercowego, zaawansowaną niewydolnością serca czy zaburzeniami rytmu serca.

Zmienna pogoda sprzyja także np. migrenom, a silny wiatr może nasilać zaburzenia psychiczne, a także przewlekłe schorzenia zatok czy gardła.

Pod wpływem zmian pogodowych organizm może także inaczej reagować na przyjmowane na stałe leki.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze