W USA wygrali z tym rakiem. W Polsce nadal umierają. Taki jest główny powód
Najnowsze badania wskazują, że w Stanach Zjednoczonych drastycznie spadła liczba zgonów, za które odpowiada drugi pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Naukowcy zwracają uwagę, że ich doniesienia są przełomowe. Wskazują też, co prawdopodobnie stoi za sukcesem. Niestety w Polsce na ten efekt musimy jeszcze poczekać.
1. Eliminacja tego raka to kwestia czasu?
Badacze z Uniwersytetu Medycznego Karoliny Południowej podzielili się wynikami swojej pracy. Na łamach "JAMA" opublikowali wyniki badań dotyczących raka szyjki macicy, które sugerują wpływ szczepień przeciwko HPV na występowanie nowotworu.
Naukowcy przeanalizowali statystyki dotyczące zgonów z powodu raka szyjki macicy u kobiet poniżej 25. roku życia w USA. W latach 90. w ciągu każdego trzyletniego okresu w kraju odnotowywano od 50 do 60 zgonów, ale już w latach 2019-2021 liczba śmierci związanych z tym nowotworem wynosiła zaledwie 13.
- Zaobserwowaliśmy znaczną redukcję śmiertelności – w ciągu ostatniej dekady liczba zgonów z powodu raka szyjki macicy spadła o 62 proc., prawdopodobnie dzięki szczepieniom przeciwko wirusowi HPV – potwierdza jeden z głównych autorów badań dr Ashish Deshmukh, współkierownik "Programu badań nad profilaktyką i kontrolą raka" w MUSC Hollings Cancer Center.
Dr Deshmukh dodaje, że nie jest w stanie "wymyślić żadnego innego powodu, który mógłby przyczynić się do takiego spadku".
- W ostatnim pokoleniu amerykańskich nastolatków nastąpił spadek liczby szczepień przeciwko HPV po COVID-19. Jest to niepokojące – powiedział Deshmukh.
Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, ang. Human Papilloma Virus) uznany jest za główny czynnik rozwoju raka szyjki macicy. Wcześniejsze badania dowodziły, że w krajach, w których od dekady trwa program szczepień przeciw HPV, odnotowano 90-proc. redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 i podobną redukcję patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.
2. Rak szyjki macicy. "Cichy zabójca"
Rak szyjki macicy zajmuje drugie miejsce na świecie zarówno pod względem częstości występowania, jak i liczby zgonów, jakie powoduje. Szacuje się, że niemal półtora miliona kobiet zmaga się z tym typem raka. W naszym kraju notuje się ok. 4 tys. nowych przypadków i ok. 2 tys. zgonów rocznie. Każdego dnia aż sześć Polek słyszy diagnozę, cztery kobiety umierają z powodu raka szyjki macicy.
- Trzeba wiedzieć, że rak szyjki macicy jest jednym z najgroźniejszych nowotworów – cichych zabójców – i nie daje żadnych sygnałów ostrzegawczych - komentuje w rozmowie z WP abcZdrowie ginekolog dr n. med. Maciej Jędrzejko.
- Kiedy ginekolog widzi już raka gołym okiem lub gdy pojawiają się objawy, jest już za późno. Wtedy zazwyczaj słyszę od pacjentek: "Ale jak to rak!? Przecież mnie nic nie bolało" lub "No tak, trochę krwawiłam po stosunkach, ale myślałam, że to zaburzenia hormonalne. Zawsze tak miałam" - opowiada lekarz.
Badania wskazują, że w ponad 99 proc. próbek pobranych od kobiet ze zdiagnozowaną chorobą wykryto w DNA wirusa HPV, który zarazem jest wirusem powszechnym. Nawet 50 do 80 proc. dorosłej populacji mężczyzn i kobiet choć raz w ciągu życia było lub będzie zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego. Dlatego też szczepienia przeciw HPV, zwłaszcza przed inicjacją seksualną, są jednym z najważniejszych działań profilaktycznych związanych z nowotworami HPV-zależnymi.
- Polska była ostatnim krajem Europy, który wprowadził szczepienia populacyjne przeciw HPV. Ta decyzja ma aż 17 lat opóźnienia w stosunku do krajów, które jako pierwsze taki krok wykonały - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
- Wyeliminowanie głównego czynnika ryzyka raka szyjki macicy pozwoli na zmniejszenie liczby zachorowań na ten nowotwór. Taka sytuacja miała miejsce też w Australii, gdzie wdrożono program szczepień i okazało się, że po kilkunastu latach praktycznie wyeliminowano raka szyjki macicy z tego obszaru świata - potwierdza dr n. med. Magdalena Bizoń z LUX MED Onkologia.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.