Trwa ładowanie...

"Wasze Zdrowie" - odc. 6. Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny (WIDEO)

 Dorota Mielcarek
Dorota Mielcarek 22.10.2024 12:53

"Wasze Zdrowie" to rozmowy na tematy, które dotyczą nas wszystkich - wstydliwe, niewygodne, czasami kontrowersyjne. Tym razem rozmawiamy o mężczyznach – ich emocjach, męskości i seksie.

Raport firmy Gedeon Richter Polska "Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny" pokazuje obraz współczesnego Polaka i jego potrzeb. Omówiliśmy go wspólnie z Anetą Grzegorzewską, Kamilą Raczyńską i Robertem Kowalczykiem.

Jaki obraz wyłonił się z raportu?

- Obraz mężczyzny, który nam się wyłonił, to jest to mężczyzna zadowolony z siebie i swojego życia, co ciekawe wygląda na to, że panowie są bardziej zadowoleni ze swojego zdrowia psychicznego niż ze swojego wyglądu. Ewidentnie jest tak, że panowie, którzy są w relacjach, są bardziej zadowoleni ze swojego życia niż ci, którzy są singlami – mówi Kamila Raczyńska – szkoleniowiec, edukatorka seksualna.

Czym w dzisiejszych czasach jest męskość? Tu odpowiedzi udzielane przez panów różniły się w zależności od grupy wiekowej. Ankietowani w grupie 18-69 lat w większości odpowiadali, że dla nich termin ten oznacza przede wszystkim dojrzałość (63 proc.), mądrość życiową (56 proc.) oraz spokój i opanowanie (54 proc.).

Co więcej, ponad 1/3 z nich uważa, że obecnie następuje rozpad dotychczasowych wyobrażeń o mężczyźnie i jego roli (37 proc.). Zwłaszcza panowie ze starszych grup wiekowych (po 45 roku życia) częściej są zdania, że jesteśmy świadkami rozpadu pojęcia męskości.

- Wielu mężczyzn wskazało, że męskość to dla nich dojrzałość – szczególni ci z górnej dekady, dla młodszych mężczyzn męskość to wygląd, ale wyłania się obraz mężczyzny, który ma świadomość własnej męskości. Mówimy, że mężczyzna jest w budowie, czyli konstruujemy nową męskość – pojawia się nowy model - dr n. med. Robert Kowalczyk – seksuolog kliniczny, psycholog i psychoterapeuta. Czy związki przekładają się na zdrowie?

88 proc. mężczyzn związanych stałą relacją uważa, że udany związek pozytywnie wpływa na zdrowie. Wzajemna uwaga i troska, np. przypominanie sobie o badaniach profilaktycznych i wizytach u lekarza sprawia, że bardziej prawdopodobne jest wcześniejsze zdiagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych.

Ponad połowa panów przyznaje również, że wspólnie ze swoją drugą połówką motywuje się do aktywności fizycznej (częściej są to młodsi mężczyźni w wieku 18-25 lat). Co więcej, 87 proc. panów twierdzi, że zdrowie intymne to wspólna sprawa pary.

- Kilka lat temu podczas badania w ramach kampanii "W Kobiecym Interesie" zauważyliśmy, że mężczyźni odpowiadali, że to nie oni są odpowiedzialni za dbanie o zdrowie swoje i swojej rodzinie. W tym badaniu, pamiętając o deklaratywności, mówią: chcemy dbać o siebie w kontekście naszej relacji. Różnica jest kolosalna – podsumowuje Aneta Grzegorzewska - dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Zapraszamy do obejrzenia WIDEO.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze