Ważna zmiana dla Polaków od 6 września. Nie będzie wymagana zgoda pacjenta
Szykują się zmiany w ustawie o prawach pacjenta. Placówki medyczne będą mogły nagrywać przeprowadzane badania i operacje. Co jednak najważniejsze, nie będzie wymagana zgoda pacjenta.
1. Monitoring na salach operacyjnych i pracowniach diagnostycznych
Nowelizacja przepisów o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta rozszerza listę miejsc, w których ośrodki lecznicze będą miały prawo instalować monitoring. Do tej pory kamery mogły znajdować się tylko w poczekalniach i ogólnodostępnych pomieszczeniach.
Szpitalny monitoring obejmował także wyjątkowe sytuacje, jak na przykład noworodki w pierwszych godzinach życia lub pacjentów przebywających na oddziale intensywnej terapii.
Wraz ze zmianami pacjenci powinni spodziewać się monitoringu wizyjnego także w pracowniach diagnostycznych oraz na salach operacyjnych. Zmiany wchodzą w życie już 6 września.
Warto także pamiętać, że szpitale, placówki medyczne, hospicja i zakłady opiekuńczo-lecznicze nie będą potrzebować zgody pacjenta lub członków rodziny. Będzie można jednak złożyć sprzeciw.
Wprowadzone zmiany są podyktowane interesem placówki medycznej, więc pacjenci nie powołają się na RODO, z rozporządzenia o ochronie danych wynika jednak możliwość wspomnianego sprzeciwu.
2. Problematyczne zmiany nie tylko dla pacjentów
W nowej ustawie wskazano "konieczność poszanowania intymności i godności pacjenta", więc przekazywane nagranie nie mogą ujawniać "intymnych czynności fizjologicznych", których jednak nie zdefiniowano.
Zmiany mają zarówno poprawić bezpieczeństwo pacjentów, jak i personelu oraz zwiększyć jakość udzielanych świadczeń. Wszelkie wątpliwości powstałe w trakcie leczenie będą uwiecznione na nagraniach.
Niektórzy jednak zwracają uwagę, że kamery będą rejestrować jedynie obraz, ale nie dźwięk, więc z prawnego punkt widzenia wartość nagrania jako materiału dowodowego jest nieco wątpliwa.
Szpitale czeka spore wyzwanie, by zrealizować "potrzebę zastosowania monitoringu w danym pomieszczeniu oraz konieczność ochrony danych osobowych". Osobą odpowiedzialną za wykorzystanie nagrań z kamer będzie kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.