Trwa ładowanie...

Ważny lek zniknął z Polski. "Przewidywany jest długotrwały brak"

 Karolina Rozmus
02.05.2023 16:30
Z aptek znika jeden z antydepresantów
Z aptek znika jeden z antydepresantów (Pixabay)

Stosowany w leczeniu epizodów ciężkiej depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej lek Servenon znika ze sprzedaży. Jest już niemal niedostępny w żadnej z aptek na terenie Polski, a co więcej – prędko do nich nie powróci.

spis treści

1. Servenon znika z aptek

Według informacji portalu "GdziePoLek" Servenon 28 tabletek, 15 mg substancji czynnej nie jest dostępny w żadnej aptece, podobnie jak lek Servenon 10 mg. Dostępność leku Servenon 20 mg nie przekracza jednego proc. aptek – według portalu obecnie można kupić zaledwie jedno opakowanie w aptece we Wolsztynie.

Czym są spowodowane braki? Okazuje się, że winna jest zmiana podmiotu odpowiedzialnego za sprzedaż leku w Polsce.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

"Glenmark nie jest już dłużej podmiotem odpowiedzialnym za lek Servenon. Produkt został sprzedany firmie Neuraxpharm. Z tego, co udało mi się ustalić, nowy podmiot odpowiedzialny nie planuje w najbliższym czasie wznowienia produkcji leku. Przewidywany jest długotrwały brak" – pisze Angelika Talar-Śpionek, farmaceutka z portalu GdziePoLek w odpowiedzi na pytanie pacjenta zaniepokojonego problemami z zakupem Servenonu.

2. Dla kogo przeznaczony jest lek Servenon?

Servenon to lek zawierający substancję czynną escytalopram. Należy ona do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. Selective serotonin reuptake inhibitors, SSRIs). SSRI działają na układ serotoninergiczny w mózgu, zwiększając stężenie serotoniny.

Lek z grupy SSRI znika z aptek. Prędko do nich nie wróci
Lek z grupy SSRI znika z aptek. Prędko do nich nie wróci (Getty Images)

Servenon stosowany jest w leczeniu:

  • depresji (dużych epizodów),
  • zaburzeń lękowych – napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii,
  • społecznych zaburzeń lękowych – fobia społeczna,
  • zaburzeń lękowych uogólnionych,
  • zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest stosowanie tzw. inhibitorów MAO, w tym selegiliny, moklobemidu czy linezolidu, nie powinny go stosować także osoby z zaburzeniami rytmu serca. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci cierpiący na epilepsję oraz diabetycy, a także osoby z zaburzeniami czynności wątroby i nerek, pacjenci kardiologiczni i chorujący na jaskrę.

Lek Servenon ma kilkanaście zamienników, dlatego pacjenci stosujący go powinni skonsultować z lekarzem przebieg dalszego leczenia. Pacjent nie powinien samodzielnie decydować o odstawieniu lub zmianie leku czy modyfikacji przyjmowanej dawki.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze