Trwa ładowanie...

Ważny obowiązek na L4. Zapomnienie o nim grozi zwolnieniem

 Paula Jakubasik
20.03.2024 12:46
Wiesz o tym obowiązku na L4? Zapomnienie grozi zwolnieniem
Wiesz o tym obowiązku na L4? Zapomnienie grozi zwolnieniem (Getty Images, East News)

Informacja o zwolnieniu lekarskim automatycznie trafia do pracodawcy, ale to jednak nie wystarczy. Okazuje się, że konieczne jest wysłanie wiadomości do szefa. O czym należy go poinformować?

spis treści

1. Obowiązek pracownika

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, ze zgodnie z rozporządzeniem z 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownik musi skontaktować się z pracodawcą po otrzymaniu L4.

Najpóźniej w drugim dniu nieobecności należy poinformować szefa o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanej długości jej trwania. Obowiązek ten nie zmienił się, mimo że uruchomiono system elektronicznych zwolnień lekarskich, które są automatycznie wysyłane do pracodawców.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Konsekwencje zapomnienia o konieczności poinformowania szefa są zaskakujące, taka bowiem sytuacja może skończyć się zwolnieniem dyscyplinarnym.

2. Wyrok sądu

Dziennik Gazeta Prawna przytoczył historię komendanta straży miejskiej, który z powodu długiego leczenia kilkukrotnie był na zwolnieniach lekarskich. Finalnie został zwolniony dyscyplinarnie wraz z końcem 2016 roku ze względu na naruszenie obowiązków pracowniczych przez niezawiadomienie pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy i przewidywanym okresie jej trwania.

Okazało się, że pracownik dopiero w ciągu 6-7 dni od wystawienia L4 wypełniał dokument u pracodawcy. Sąd Najwyższy doszedł do wniosku, że zwolnienie było zgodne z prawem.

3. Czego nie robić na L4?

Zwolnienie lekarskie to czas rekonwalescencji, odpoczynku i powrotu do pełni sił. Poza poinformowaniem pracodawcy o zwolnieniu należy pamiętać, by w czasie L4 nie wyjeżdżać, nie pomagać w remoncie ani nie szukać dodatkowych zleceń.

Jest to istotne z tego względu, że pracodawca i ZUS mogą sprawdzić co robi pracownik w trakcie zwolnienia chorobowego. To właśnie dlatego podczas wystawiania L4 podaje się swoje aktualne miejsce pobytu.

Jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że chory jest nieobecny, będzie musiał składać wyjaśnienia. Z tej też przyczyny zmiana miejsca pobytu powinna zostać zgłoszona do szefa i ZUSu.

Jednocześnie wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w celach innych niż powrót do zdrowia może spowodować utratę prawa do zasiłku chorobowego, a nawet doprowadzić do zwolnienia dyscyplinarnego.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze