Trwa ładowanie...

Wciąż bolą cię kolana? Tak może objawiać się groźna choroba

Avatar placeholder
28.05.2024 15:19
Przez ten problem tracimy sprawność. Kluczowe jest znalezienie przyczyny
Przez ten problem tracimy sprawność. Kluczowe jest znalezienie przyczyny (Getty Images)

Ból kolan jest jednym z najczęstszych problemów ortopedycznych, z którym zgłaszają się pacjenci do lekarzy i fizjoterapeutów. Jego przyczyny mogą być różnorodne, od urazów po choroby zwyrodnieniowe. Bez względu na źródło, każda dolegliwość w obrębie kolan może znacznie ograniczać codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

spis treści

1. Przyczyny bólu kolan

Ból kolan może wynikać z wielu różnych przyczyn. Najczęściej spotykamy się z urazami takimi jak zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL), które jest typowe dla osób uprawiających sporty wymagające nagłych zmian kierunków.

Inne typowe urazy to złamanie rzepki, które najczęściej zdarza się podczas upadków lub wypadków samochodowych oraz uszkodzenie łąkotki - struktury działającej jak amortyzator między kością piszczelową a udową.

Zobacz film: "Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza"

Zapalenie kaletki stawu kolanowego oraz zapalenie więzadła rzepki, znane też jako kolano skoczka, to kolejne problemy wynikające z przeciążenia lub bezpośredniego urazu.

2. Objaw groźnej choroby

Z wiekiem zwiększa się ryzyko występowania problemów z kolanami z powodu naturalnego procesu starzenia się organizmu. Chrząstka stawowa ulega stopniowemu ścieraniu, co prowadzi do zwyrodnienia stawu, a mięśnie i więzadła tracą swoją elastyczność. Degeneracja może prowadzić do stanów zapalnych, bólu oraz ograniczenia ruchomości.

Oprócz urazów mechanicznych, ból kolan może być również symptomem poważniejszych stanów zdrowotnych. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która atakuje różne stawy, prowadząc do ogromnego bólu i ich deformacji.

Dna moczanowa, która powoduje odkładanie się kryształów kwasu moczowego w stawach, również może wywoływać intensywny ból kolan. Z kolei borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze, może prowadzić do zapalenia stawów i ich degradacji.

3. Postaw na profilaktykę

Specjaliści z Mayo Clinic podkreślają, że choć nie zawsze można całkowicie wyeliminować ryzyko problemów z kolanami, istnieją jednak sposoby, by je zminimalizować. Oto kilka z nich:

  • utrzymanie odpowiedniej masy ciała - nadwaga i otyłość znacząco obciążają stawy kolanowe, przyspieszając ich degenerację;
  • regularna aktywność fizyczna - ćwiczenia wzmacniające mięśnie czworogłowe uda oraz ścięgna podkolanowe mogą pomóc w stabilizacji stawu kolanowego. Ważne jest, aby ćwiczenia były wykonywane z odpowiednią techniką, aby nie przyczyniać się do dodatkowych kontuzji;
  • dostosowanie aktywności fizycznej - w przypadku osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów, ważne jest, aby modyfikować lub zamieniać niektóre formy aktywności na inne, mniej obciążające dla kolan. Na przykład pływanie lub jazda na rowerze stacjonarnym mogą być lepszymi opcjami niż bieganie czy skakanie;
  • zdrowa dieta - dieta bogata w antyoksydanty, witaminy i minerały może wspomagać zdrowie stawów. Produkty obfite w omega-3, takie jak ryby tłuste, mogą pomagać w redukcji stanów zapalnych w organizmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze