Wdowi garb coraz częściej dotyka 30-latków. Jest na to prosty sposób
Wdowi garb to schorzenie, które wbrew nazwie może dotknąć nawet młode osoby. Najczęściej pojawia się w wyniku wieloletnich zaniedbań postawy ciała, braku aktywności fizycznej czy problemów z kręgami. Jakimi objawami objawia się wdowi garb i jak sobie z nim radzić?
1. Co to jest wdowi garb?
Wdowi garb jest deformacją kręgosłupa, która objawia się m.in. nawracającymi bólami potylicy i głowy, szumami w uszach, zawrotami głowy czy drętwieniem kończyn. U większości pacjentów wdowi garb tworzy się w okolicy siódmego kręgu szyjnego oraz pierwszego kręgu piersiowego. Wbrew nazwie nie jest przypadłością jedynie kobiet w wieku menopauzalnym.
W dobie pracy zdalnej, erze komputerów i smartfonów wdowi garb dotyka także młode osoby, niezależnie od płci. Wyglądem przypomina średniej wielkości kulkę.
Najczęstszą przyczyną powstawania wdowiego garbu jest nieprawidłowa postawa ciała i długotrwała pozycja siedząca np. przed komputerem, która obciąża odcinek szyjny kręgosłupa. Po pewnym czasie wskutek złego ustawienia kręgosłupa, na karku zauważalny jest przyrost tkanki (w przewadze tłuszczowej). Do rozwoju wdowiego garbu przyczyniają się także:
- brak aktywności fizycznej,
- prezydospozycje genetyczne,
- nadwaga i otyłość,
- zmniejszona masa mineralna kości u osób z osteoporozą,
- problemy związane z kręgami kręgosłupa.
2. Jak pozbyć się wdowiego garbu?
Eksperci mają dobrą wiadomość: wdowi garb to schorzenie, którego da się pozbyć. Jeśli zauważymy u siebie narośl przypominającą garb, należy skonsultować się z lekarzem, który podpowie, jakie należy wykonywać ćwiczenia i oceni czy konieczne jest rozpoczęcie profesjonalnej rehabilitacji.
Przydatny okazać się może również masaż, który powinien być wykonany przez specjalistę w gabinecie fizjoterapii.
W wielu przypadkach wystarczą domowe ćwiczenia, jeśli jednak zmiana jest bardzo duża, może się okazać, że oprócz rehabilitacji konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Zanim zaczniesz wykonywać samodzielnie ćwiczenia, skonsultuj się ze specjalistą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
-
Rekordy zakażeń na świecie, a w Polsce? "To tylko chwila, kiedy u nas będzie nie trzy, a 30 tys. zakażeń dziennie"
-
Co dalej z pandemią? Możliwe są cztery scenariusze. Eksperci pełni obaw po decyzjach rządu
-
Nawet 250 tys. zakażonych HIV w Ukrainie. 80 proc. pacjentów było leczonych lekami, które nie są zarejestrowane w Polsce
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.