Trwa ładowanie...

Węglan sodu - charakterystyka, zastosowanie, domowe środki czystości z węglanem sodu, środki ostrożności

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
16.11.2020 13:15
Węglan sodu stosowany jest w produkcji środków piorących i odplamiających.
Węglan sodu stosowany jest w produkcji środków piorących i odplamiających. (Pixabay)

Węglan sodu jest nieorganicznym związkiem chemicznym, solą kwasu węglowego oraz sodu. Związek ten jest szeroko wykorzystywany w przemyśle szklarskim, przemyśle chemii gospodarczej, hutnictwie. Stosuje się go również w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Węglan sodu bardzo często nazywany jest również sodą kalcynowaną lub lekką sodą piorącą. Co warto wiedzieć o tym nieorganicznym związku chemicznym?

spis treści

1. Czym jest węglan sodu?

Węglan sodu, nazywany także sodą kalcynowaną lub lekką sodą piorącą, to nic innego jak sól kwasu węglowego oraz sodu. W naturalnym środowisku występuje najczęściej w jeziorach sodowych. Ponadto, ten nieorganiczny związek chemiczny znaleźć można w popiele morskich roślin. Węglan sodu stanowi też istotny składnik wielu minerałów. Związek występuje w postaci białego proszku, który bez problemu rozpuszcza się w wodzie. Oprócz tego, soda kalcynowana posiada właściwości higroskopijne. Wzór sumaryczny węglanu sodu to Na2CO3.

2. Jakie jest zastosowanie węglanu sodu?

Zastosowanie węglanu sodu jest dosyć szerokie. Związek ten jest popularnym regulatorem kwasowości, dodawanym do produktów spożywczych (E500). To jedna z popularnych substancji spulchniających. Soda kalcynowana jest popularnym dodatkiem do środków piorących czy odplamiających. Węglan sodu stosowany jest w przemyśle celulozowo-papierniczym. Ponadto, jest szeroko wykorzystywany w garbarstwie czy hutnictwie. W przemyśle szklarskim, stosuje się go podczas wytopu szkła. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że węglan sodu znalazł zastosowanie również w przemyśle chemicznym. Jest dodawany do mydeł, żeli oraz szamponów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

3. Zastosowanie węglanu sodu w domowych środkach czystości

Węglan sodu jest nieorganicznym związkiem chemicznym, wykorzystywanym powszechnie do produkcji środków piorących. Warto wiedzieć, że związek ten może posłużyć nam jako składnik domowych środków czystości.

Naturalne, domowe detergenty to idealna alternatywa dla osób dbających o ekologię. Przy użyciu sody kalcynowanej, boraksu oraz płatków mydlanych możemy stworzyć domowej roboty proszek do prania.

Domowy proszek do prania

Składniki:

  • dwie szklanki naturalnych płatków mydlanych,
  • jedna szklanka sody kalcynowanej,
  • jedna szklanka boraksu.

Sposób przygotowania: Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a następnie przesypujemy do odpowiedniego opakowania. Do każdego prania dodajemy 1-2 łyżki proszku.

Dlaczego warto mieć w domu proszek do prania na bazie sody kalcynowanej? Ponieważ jest on tani, prosty w przygotowaniu, a przede wszystkim biodegradowalny. Węglan sodu, który stanowi jeden ze składników proszku jest doskonałym środkiem odplamiającym i zmiękczającym wodę. Możemy w nim prać także pieluszki czy ubranka dziecięce. Środek należy trzymać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, z dala od dzieci.

4. Środki ostrożności

Stosując węglan sodu należy zachować pewne środki ostrożności. Nadmierna ekspozycja na sodę kalcynowaną może skutkować: bólem, zaczerwienieniem, łzawieniem lub podrażnieniem oczu. Oprócz tego, w wyniku ekspozycji na węglan sodu może dojść do podrażnienia układu oddechowego. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek podrażnień lub dolegliwości, należy bezzwłocznie udać się po pomoc do lekarza okulisty lub dermatologa. Wszelkie prace domowe (z użyciem węglanu sodu) powinno się wykonywać w ochronnych rękawicach. Najlepszym wyborem będą rękawice wykonane z gumy nitrylowej, ponieważ wykazują dużą odporność na działanie chemikaliów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze