Wenerologia – leczenie, wizyta u wenerologa, objawy chorób wenerologicznych
Wenerologia to dziedzina współczesnej medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową.
1. Co to jest wenerologia?
Wenerologia wraz z dermatologią jest specjalizacją lekarską. Oznacza to, że każdy dermatolog ma przygotowanie wenerologiczne, a wenerolog – dermatologiczne, jednak ich zadania związane z leczeniem pacjentów różnią się od siebie. Dermatolog zajmuje się leczeniem schorzeń skórnych, wenerolog – leczeniem chorób wenerycznych, których jednym z objawów mogą być zmiany skórne. Sama nazwa ''wenerologia'' pochodzi z języka greckiego i łacińskiego. Pierwszy człon powstał od imienia rzymskiej bogini Wenus – łac. Veneris. Drugi człon z gr. logocz, czyli nauka, słowo.
2. Jakie choroby leczy się u wenerologa?
Wenerolog leczy choroby weneryczne, czyli te przenoszone drogą płciową. Choroby te są wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty.
Podział najważniejszych chorób wenerycznych:
- wywoływane przez bakterie: kiła, rzeżączka, czerwonka, chlamydioza, wrzód weneryczny;
- wywoływane przez wirusy: HPV, AIDS, WZW (HBV, HCV), HTLV, moninukleoza, opryszczka genitaliów;
- wywoływane przez pasożyty: ameboza, świerzb, rzęsistkowica, wszawica łonowa;
- wywoływane przez grzyby: kandydoza (grzybica.
Wenerolog leczy również stany zapalne narządów płciowych, takie jak zapalenie cewki moczowej, zapalenie sromu, zapalenie pochwy czy zapalenie napletka oraz żołędzi.
3. Z jakimi objawami należy zgłosić się do wenerologa?
Objawy dotyczące okolic miejsc intymnych są nie tylko wyjątkowo wstydliwe, ale i uciążliwe, dlatego im wcześniej zdecydujemy się na wizytę u wenerologa i rozpoczniemy leczenie, tym szybciej odzyskamy zdrowie i komfort.
Oto objawy występujące na narządach płciowych, z którymi powinniśmy się udać do wenerologa:
- świąd,
- zaczerwienienie,
- krostki,
- obrzęki,
- ból,
- owrzodzenia,
- pieczenie skóry,
- nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych,
- zmiana konsystencji i koloru wydzielin,
- krwawienie między miesiączkami
- krwawienie podczas stosunku
- ból brzucha w trakcie stosunku.
4. Jak wygląda wizyta u wenerologa i jak się do niej przygotować?
Regularne badania u wenerologa są zalecane przede wszystkim osobom, które często odbywają stosunki płciowe z różnymi partnerami. Wizyta u wenerologa nie wymaga skierowania. Niestety, wciąż wiele osób czuje wstyd i skrępowanie przed wizytą u tego specjalisty. A przecież wizyta u wenerologa ma podobny przebieg do wizyty u dermatologa czy lekarza pierwszego kontaktu. Na początku pacjent wyjaśnia, jaki jest jego problem, a następnie lekarz prosi o pokazanie towarzyszących mu zmian skórnych. To badanie trwa zazwyczaj kilka minut. Jest krótkie i bezbolesne. Lekarz po nim może zlecić kolejne badania, np. test na HIV czy badania VDRL i USR przy podejrzeniu kiły lub przepisać leki i umówić pacjenta na wizytę kontrolną.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.