Trwa ładowanie...

Ginekolodzy ostrzegają: kobiety niewiele wiedzą o antykoncepcji hormonalnej

Ginekolodzy ostrzegają: kobiety niewiele wiedzą o antykoncepcji hormonalnej
Ginekolodzy ostrzegają: kobiety niewiele wiedzą o antykoncepcji hormonalnej (123RF)

Tabletki antykoncepcyjne są powszechnie znane i stosowane, ale mimo wszystko wiedza na ich temat wśród kobiet jest niewystarczająca. Okazuje się, że panie nie wiedzą, że pominięcie tabletki obniża ich skuteczność.

Tak wynika z raportu "Antykoncepcja dla Ciebie”. Zebrane dane pochodzą z wywiadów, jakie przeprowadzili lekarze z pacjentkami. W badaniu wzięło udział 18 tys. kobiet. Raport opracowała firma Brass Research & Development. Jakie płyną z nich wnioski? Tylko 40 proc. kobiet ma pełną wiedzę o tym, jak prawidłowo stosować antykoncepcję.

1. Antykoncepcja ma działanie terapeutyczne

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet [10 zdjęć]

Obecnie kobiety mają do wyboru wiele różnych metod antykoncepcji, co może sprawić, że wybór jednej z

zobacz galerię

91 proc. kobiet jest świadomych, że antykoncepcja hormonalna zapobiega ciąży. 75 proc. badanych kobiet wie, że tabletki mogą przynieść także inne zdrowotne korzyści.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

- Antykoncepcja hormonalna jest jednym z ważniejszych osiągnięć medycyny XX wieku, gdyż zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą dając poczucie bezpieczeństwa i wolności kobiecie, ale również spełnia ogromną rolę terapeutyczną, wykorzystując swe działania pozaantykoncepcyjne - mówi prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Przedstawione wyniki badania wskazują na coraz większą świadomość kobiet w kwestii pozaantykoncepcyjnych korzyści wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych - dodaje profesor.

Ale mimo tych pozytywnych wyników, poziom wiedzy o tabletkach antykoncepcyjnych pozostawia wiele do życzenia.

2. Czy antybiotyki osłabiają działanie tabletek?

Przeczytaj koniecznie

Ginekolodzy zaniepokojeni są tym, że dla dwóch na pięć badanych Polek nie było jasne, czy tabletki zapobiegają chorobom wenerycznym. 15 proc. nie wiedziało, czy to prawda, 4 proc. odpowiedziało błędnie.

Panie nie były również pewne, jak regularność przyjmowania tabletek wpływa na ich skuteczność. 1/5 kobiet nie wiedziała, jak postępować w przypadku pominięcia tabletki o określonej porze. 18 proc. nie zdawało sobie sprawy, że jeśli nie łyknęły tabletki i minęło mniej niż 12 godzin od jej planowanego przyjęcia, należy ją jak najszybciej zażyć.

20 proc. respondentek nie wiedziało, że jeśli zapomniały o pigułce, a minęło więcej niż 12 godzin antykoncepcja może być nieskuteczna. Co druga kobieta zapomina zażyć tabletkę w jednym cyklu.

Uczestniczki badania nie były także świadome tego, że leki mogą osłabiać działanie tabletek hormonalnych. 35 proc. nie wie, że ich skuteczność zmniejszają leki uspokajające, antybiotyki czy preparaty z dziurawcem.

Jednak autorzy badania obserwują, że świadomość w tej kwestii jest na dużo większym poziomie niż w poprzednich latach - wtedy 45 proc. badanych nie odpowiedziało poprawnie.

Wnioski z raportu są jednoznaczne. Lekarze są zgodni, że potrzebna jest edukacja w tym zakresie. Ważny jest kontakt z lekarzem. 60 proc. pań uważa, że to najbardziej wiarygodne źródło wiedzy.

3. Czy czosnek osłabia tabletki?

O tym, że poziom wiedzy na temat doustnej antykoncepcji nie jest na odpowiednim poziomie, świadczy fakt, że każdego dnia użytkownicy WP abcZdrowie zadają wiele pytań lekarzom udzielającym porad on-line. Niektóre zaskakują, inne są wręcz absurdalne. Oto niektóre z nich (pisowania oryginalna):

"Czy duże ilości coca-coli mogą obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych"

"Biorę tabletki microgen. W środę zjadłam 2 ząbki czosnku, a w piątek współżyłam bez zabezpieczenia. Mam pytanie czy tabletki działały? Czy czosnek mógł je osłabić?".

Niektórzy zastanawiają się, czy na skuteczność tabletek wpływają niskie temperatury:

"Mam pewien nietypowy problem. Wracając z pracy przez przypadek wyleciał mi blister z tabletkami antykoncepcyjnymi. Wracając do domu zauważyłam ich brak, dlatego przeszukałam cały dom, nigdzie ich nie znalazłam. Postanowiłam wrócić do pracy w celu ich znalezienia, dopiero po drodze zauważyłam leżący blister na ziemi. Mogły leżeć około godzinę, były niezniszczone i w dobrym stanie, mimo to mam wątpliwości względem skuteczności, ponieważ na dworze było dosyć zimno. Czy mogę ufać im, czy powinnam załatwić sobie nowe opakowanie?".

- Kobiety niewiele wiedzą o antykoncepcji. Przychodzą do lekarza po tabletkę, a nie zadają już właściwych pytań, jak je stosować. Fora to nie są odpowiednie miejsce na tego typu informacje - tłumaczy WP abcZdrowie Marek Gogacz, konstultant wojwódzki ds. ginekologii z Lublina. - Preparaty hormonalne to nie witaminy. Warto wiedzieć, kiedy je stosować, z jakimi lekami łączyć. Pacjentki muszą wiedzieć, że niektóre pokarmy oraz leki mogą osłabiać bądź zwiększać ich działanie - zaznacza ekspert.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze