Trwa ładowanie...

Wiele osób śpi tak po alkoholu. Może dojść do porażenia nerwu

Nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu może doprowadzić do porażenia nerwu promieniowego
Nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu może doprowadzić do porażenia nerwu promieniowego (Getty Images)

Do porażenia nerwu promieniowego może dojść pod wpływem długotrwałego ucisku np. podczas snu. Właśnie dlatego uraz potocznie bywa nazywany syndromem sobotniej nocy, bo dotyka wiele osób, które pod wpływem alkoholu zasypiają w nieprawidłowej pozycji.

spis treści

1. Syndrom sobotniej nocy

Określenie syndrom sobotniej nocy brzmi żartobliwie, ale odnosi się do poważnego problemu, który wymaga leczenia i rehabilitacji. To rodzaj neuropatii, do której dochodzi najczęściej podczas spania w nieprawidłowej pozycji. Pod wpływem długotrwałego ucisku ramienia przez ciężar własnego ciała dochodzi do uszkodzenia nerwu promieniowego.

Zaśnięcie w niewygodnej pozycji może doprowadzić do uszkodzenia nerwu promieniowego
Zaśnięcie w niewygodnej pozycji może doprowadzić do uszkodzenia nerwu promieniowego (Getty Images)
Zobacz film: "Objawy raka kręgosłupa"

Uraz zyskał w żargonie medyczny nazwę syndrom lub porażeniem sobotniej nocy, bo najczęściej dotyka osoby, które po alkoholu zasypiają w niewygodnej pozycji. Bywa też nazywany "porażeniem miesiąca miodowego", bo może pojawić się też w sytuacji, kiedy partner zbyt długo śpi na naszym ramieniu. Tego typu problemy dotykają też pacjentów poddawanych znieczuleniu, którzy zasypiają z nieprawidłowo ułożoną ręką.

Wielogodzinny ucisk powoduje obrzęk i nadmierne gromadzenie płynów, które prowadzą do porażenia nerwu. Do porażenia nerwu promieniowego dochodzi też podczas wypadków komunikacyjnych lub uprawiania sportów ekstremalnych.

2. Jakie są objawy porażenia nerwu promiennego?

Uraz nerwu promieniowego uniemożliwia normalne poruszanie ręką. Nerw promieniowy unerwia tylną grupę mięśni ramienia oraz boczną i tylną grupę mięśni przedramienia. Odpowiada przede wszystkim za prostowanie przedramienia, prostowanie ręki i kciuka, a także prostowanie palców w stawach śródręczno-paliczkowych.

Najczęstsze objawy syndromu sobotniej nocy:

  • niedowład ręki,
  • problemy z ruchem palców,
  • drętwienie ręki,
  • opadająca ręka (niekontrolowane zwisanie nadgarstka),
  • zaburzenia czucia między I a II kością śródręcza,
  • problem z wykonywaniem dokładnych chwytów.

Uraz zwykle utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy, okres leczenia jest uzależniony od stopnia uszkodzenia nerwu.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze