Przejdź na WP

Wierzbownica – charakterystyka, lek na prostatę, lek na trądzik, skóra głowy, dawkowanie, skutki uboczne

Wierzbownica jest rośliną zielną. Ma ona liczne właściwości lecznicze. Wierzbownica może być stosowana w leczeniu trądziku czy łysienia. Jakie jeszcze właściwości ma wierzbownica? Jak ją stosować?

Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka prostaty"

spis treści

1. Wierzbownica – charakterystyka

Wierzbownica jest ziołem, które głównie występuje w Europie i Azji. Wyróżnia się ponad 200 gatunków wierzbownicy. W Polsce rośnie 14 gatunków wierzbownicy. Wierzbownica występuje głownie w płytkich wodach, na mokradłach oraz w suchych, skalistych miejscach. Wierzbownica jest uprawiana także jako roślina ozdobna.

Wierzbownica dorasta do ok. 60 cm. Jej liście są podłużne, Łodyga jest krucha i owłosiona. Kwiaty najczęściej są jasnofioletowe lub purpurowe. Wierzbownica kwitnie od czerwca do września.

W medycynie najczęściej sięga się po wierzbownicę drobnokwiatową. Surowcem zielarskim jest górna część rośliny wraz z kwiatostanem. Jest ona bogata w kwasy tłuszczowe, fitosterole, taniny oraz flawonoidy.

2. Wierzbownica – lek na prostatę

Wierzbownica drobnokwiatowa od pokoleń była uważana za remedium na dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele preparatów ziołowych, które bardzo dobrze pomagają na męskie problemy. Należy do nich nie tylko wierzbownica, ale i palma sabałowa.

Spożywanie naparów z wierzbownicy nie tylko wspomaga leczenie prostaty, ale może także zapobiegać jej rozrostowi, ponieważ zapobiega rozrastaniu się nabłonka w gruczole krokowym.

Wierzbownica zwalcza także stan zapalny gruczołu krokowego oraz obniża poziom prostaglandyn, które są hormonem odpowiedzialnym za objawy stanu zapalnego. Za takie działanie odpowiedzialne mogą być fitosterole i flawonoidy zawarte w wierzbownicy.

Ziołolecznictwo - zdjęcia
Ziołolecznictwo - zdjęcia

Dioskurydes już w starożytności opisał właściwości kopru i kminu.

zobacz galerię

3. Wierzbownica – lek na trądzik

Wierzbownica ma także bardzo dobry wpływ na cerę trądzikową. Dzięki niej w organizmie zostaje przywrócona równowaga hormonalna, a zmiany trądzikowe stają się łagodniejsze. Wierzbownica ma także działanie antyłojotokowe.

Picie herbaty z wierzbownicy oczyszcza cerę i zmniejsza ilość wydzielanego łoju. Wyciąg z wierzbownicy jest także składnikiem różnego rodzaju kremów, toników i innych preparatów do skóry trądzikowej. Wierzbownica ma także działanie przeciwzapalne dlatego też może być stosowana przy zapaleniu mieszków włosowych oraz podrażnieniach np. po depilacjach woskiem.

4. Wierzbownica – skóra głowy

Wierzbownica ma działanie antyłojotokowe, dlatego też będzie dobrym preparatem dla osób, które mają przetłuszczającą się skórę głowy oraz cierpią na łojotok skóry głowy. Płukanki z wierzbownicy oraz picie herbaty z tego zioła mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Wierzbownica wpływa na gospodarkę hormonalną dlatego też można zaobserwować jej wpływ podczas leczenia łysienia androgenowego.

Zobacz też:

5. Wierzbownica – dawkowanie

Wierzbownica jest dostępna w postaci tabletek oraz w postaci herbaty. Tabletki z wierzbownicą stosujemy wg zaleceń producenta lub lekarza. Herbatki z wierzbownicy można spożywać 2-3 razy dziennie. Niewielką ilość suszu lub torebkę zalewa się gorącą wodą i parzy około 15 minut.

6. Wierzbownica – skutki uboczne

Skutki uboczne wierzbownicy to np. reakcje alergiczne czy zmiany długości cyklu menstruacyjnego. Przeciwwskazaniem do stosowania wierzbownicy może być ciąża oraz karmienie piersią. Przeciwwskazania te mają podłoże wynikające z braku stosowanych badań na temat bezpieczeństwa stosowania wierzbownicy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy