Trwa ładowanie...

Wierzbownica – charakterystyka, lek na prostatę, lek na trądzik, skóra głowy, dawkowanie, skutki uboczne

Wierzbownica jest rośliną zielną. Ma ona liczne właściwości lecznicze. Wierzbownica może być stosowana w leczeniu trądziku czy łysienia. Jakie jeszcze właściwości ma wierzbownica? Jak ją stosować?

Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka prostaty"

spis treści

1. Co to jest wierzbownica?

Wierzbownica jest ziołem, które głównie występuje w Europie i Azji. Wyróżnia się ponad 200 gatunków wierzbownicy. W Polsce rośnie 14 gatunków wierzbownicy. Wierzbownica występuje głownie w płytkich wodach, na mokradłach oraz w suchych, skalistych miejscach. Wierzbownica jest uprawiana także jako roślina ozdobna.

Wierzbownica dorasta do ok. 60 cm. Jej liście są podłużne, Łodyga jest krucha i owłosiona. Kwiaty najczęściej są jasnofioletowe lub purpurowe. Wierzbownica kwitnie od czerwca do września.

W medycynie najczęściej sięga się po wierzbownicę drobnokwiatową. Surowcem zielarskim jest górna część rośliny wraz z kwiatostanem. Jest ona bogata w kwasy tłuszczowe, fitosterole, taniny oraz flawonoidy.

2. Lek na prostatę

Wierzbownica drobnokwiatowa od pokoleń była uważana za remedium na dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele preparatów ziołowych, które bardzo dobrze pomagają na męskie problemy. Należy do nich nie tylko wierzbownica, ale i palma sabałowa.

Spożywanie naparów z wierzbownicy nie tylko wspomaga leczenie prostaty, ale może także zapobiegać jej rozrostowi, ponieważ zapobiega rozrastaniu się nabłonka w gruczole krokowym.

Wierzbownica zwalcza także stan zapalny gruczołu krokowego oraz obniża poziom prostaglandyn, które są hormonem odpowiedzialnym za objawy stanu zapalnego. Za takie działanie odpowiedzialne mogą być fitosterole i flawonoidy zawarte w wierzbownicy.

Ziołolecznictwo - zdjęcia
Ziołolecznictwo - zdjęcia

Dioskurydes już w starożytności opisał właściwości kopru i kminu.

zobacz galerię

3. Lek na trądzik

Wierzbownica ma także bardzo dobry wpływ na cerę trądzikową. Dzięki niej w organizmie zostaje przywrócona równowaga hormonalna, a zmiany trądzikowe stają się łagodniejsze. Wierzbownica ma także działanie antyłojotokowe.

Picie herbaty z wierzbownicy oczyszcza cerę i zmniejsza ilość wydzielanego łoju. Wyciąg z wierzbownicy jest także składnikiem różnego rodzaju kremów, toników i innych preparatów do skóry trądzikowej. Wierzbownica ma także działanie przeciwzapalne dlatego też może być stosowana przy zapaleniu mieszków włosowych oraz podrażnieniach np. po depilacjach woskiem.

4. Działanie antyłojotokowe

Wierzbownica ma działanie antyłojotokowe, dlatego też będzie dobrym preparatem dla osób, które mają przetłuszczającą się skórę głowy oraz cierpią na łojotok skóry głowy. Płukanki z wierzbownicy oraz picie herbaty z tego zioła mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Wierzbownica wpływa na gospodarkę hormonalną dlatego też można zaobserwować jej wpływ podczas leczenia łysienia androgenowego.

5. Dawkowanie wierzbownicy

Wierzbownica jest dostępna w postaci tabletek oraz w postaci herbaty. Tabletki z wierzbownicą stosujemy wg zaleceń producenta lub lekarza. Herbatki z wierzbownicy można spożywać 2-3 razy dziennie. Niewielką ilość suszu lub torebkę zalewa się gorącą wodą i parzy około 15 minut.

6. Skutki uboczne

Skutki uboczne wierzbownicy to np. reakcje alergiczne czy zmiany długości cyklu menstruacyjnego. Przeciwwskazaniem do stosowania wierzbownicy może być ciąża oraz karmienie piersią. Przeciwwskazania te mają podłoże wynikające z braku stosowanych badań na temat bezpieczeństwa stosowania wierzbownicy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.