Trwa ładowanie...

Wilczomlecz- co to jest, jakie właściwości lecznicze wykazuje?

Wilczomlecz (Euphorbia L.) jest popularnym rodzajem roślin z rodziny wilczomleczowatych. Z jednej strony, jest on rośliną silnie trującą, z drugiej wykazuje działanie lecznicze. Jakie są najpopularniejsze odmiany wilczomlecza? Jakie właściwości lecznicze wykazuje Euphorbia?

1. Wilczomlecz- co to jest?

Wilczomlecz (Euphorbia L.) to rodzaj roślin z rodziny wilczomleczowatych, obejmujący około 2000 gatunków. Rośliny te można spotkać niemal w większości zakątków świata. Występują w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej oraz w Ameryce Północnej. W domach i mieszkaniach Polaków można spotkać około 30 gatunków Euphorbia L.

Oto najpopularniejsze odmiany wilczomlecza:

Zobacz film: "Naturalne sposoby na leczenie oparzeń słonecznych"

• wilczomlecz nadobny (nazywany również poinsecją lub gwiazdą betlejemską; cieszący się ogromną popularnością w okresie świąt Bożego Narodzenia),

• wilczomlecz lśniący (ma czerwono-pomarańczowe kwiaty i łodygi pokryte kolcami), • wilczomlecz trójżebrowy (ma grube, mięsiste łodygi pokryte kolcami; charakteryzuje się kanciastymi, strzelistymi pędami, a także kandelabrowy pokrojem),

• wilczomlecz sosnka (posiada żółtozielony kwiatostan),

• wilczomlecz złocisty,

• wilczomlecz palczasty (hodowany w warunkach domowych, może osiągnąć nawet 200 centymetrów),

• wilczomlecz opasły (w okresie letnim na jego wierzchołku wyrastają niewielkie kwiaty),

• wilczomlecz obrotny,

• wilczomlecz ogrodowy,

• wilczomlecz migdałolistny (występujący w górach),

• wilczomlecz słodki (spotykany w Sudetach, na Pogórzu Sudeckim, a także w Karpatach Zachodnich),

• wilczomlecz lancetowaty,

• wilczomlecz kątowy,

• wilczomlecz pstry (nazywany również ostromleczem pstrym).

To musisz wiedzieć

2. Wilczomlecz – czy jest trujący?

Wilczomlecz jest trujący i nie należy o tym zapominać. Bez względu na wygląd, wysokość czy kraj pochodzenia, każdy przedstawiciel rodzaju Euphorbia L. zawiera toksyczne związki. W składzie roślin znajduje się toksyczny mleczny sok, zawierający euforbinę, związki cyjanogenne, a także kwas euforbonowy. Spożycie łodyg, liści lub innych części wilczomleczy może skutkować następującymi objawami:

Ponadto, sok zawarty w roślinie może powodować podrażnienia, uczulenie, pęcherze oraz owrzodzenia skóry. Prace ogrodowe przy wilczomleczach należy wykonywać wyłącznie w rękawicach. Do wilczomleczy, ze względu na ich właściwości trujące, nie powinny mieć też dostępu najmłodsi domownicy.

3. Wilczomlecz – właściwości lecznicze

Wilczomlecz mimo, iż jest rośliną trującą, wykazuje działanie lecznicze. Nasi przodkowie traktowali go jako cenny dar natury i naturalny lek na odciski, wysypki, kurzajki, egzemę, czy zapalenie zatok. Aktualnie, zanim Euphorbia L. trafi do preparatów medycznych, poddany zostaje procesowi suszenia i parzenia. Roślina znajduje swoje zastosowanie w preparatach do leczenia chorób skóry, a także chorób górnych dróg oddechowych. Wilczomlecz to również składnik niektórych preparatów przeciwbiegunkowych, przeciwtrądzikowych. Substancje gorzkie zawarte w roślinie są często domieszką w lekach przeciwko: stanom zapalnym, chorobie wrzodowej, brodawkom, kolce. Preparaty na bazie wilczomleczy wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ale również wzmacniające.

Przed zastosowaniem środków z zawartością wilczomlecza należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Poznaj zaskakujące właściwości aloesu
Poznaj zaskakujące właściwości aloesu [7 zdjęć]

Jedną z największych zalet aloesu jest zdolność do leczenia poparzeń – odkrył to już w I wieku naszej

zobacz galerię

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza