Wirusowe zapalenie opon mózgowych – przyczyny, objawy, leczenie
Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest spowodowane wirusami, a dokładniej enterowirusami. Stwarzają one stan w organizmie, który jest bardzo podobny do zapalenia opon mózgowych, tyle że ów stan jest skutkiem zarażenia się bakteriami. Wirusowe zapalenie opon mózgowych przebiega łagodniej niż to bakteryjne. Jak się objawia i jak je leczyć?
1. Przyczyny wirusowego zapalenia opon mózgowych
Przyczyn wirusowego zapalenia opon mózgowych lekarze upatrują w zarażeniu się enterowirusami, czyli takimi jak: ECHO, polio, czy też Coxsackie. Statystycznie aż osiemdziesiąt procent chorych zapadło na to schorzenie właśnie w taki sposób.
Pozostały odsetek zachorowań spowodowany został innymi wirusami: herpes simplex (ten sam, który wywołuje opryszczkę pospolitą, tak zwaną HSV), arbowirusami (można je złapać głównie od kleszczy), a także wirusami świnki, półpaśca, odry, grypy (zarówno typa A, jak i B).Wirusowe zapalenie opon mózgowych może także powodować HIV, WZW, czy wirus Epsteina-Barr.
Choroba tworzy się w organizmie, ponieważ wirusy bardzo szybko przedostają się do ośrodkowego układu nerwowego albo też do płynu mózgowo-rdzeniowego. Na początku znajdują się we krwi. Opisany stan sprawia, że wirusowe zapalenie opon mózgowych jest skutkiem ogólnego zakażenia wirusami.
2. Objawy zapalenia opon mózgowych
Objawy wirusowego zapalenia opon mózgowych na początku do złudzenia przypominają te, które pojawią się przy grypie. Zatem pacjent zauważy u siebie podwyższoną temperaturę, nudności i wymioty, a także związane z nimi bóle brzucha. Ponadto chory będzie czuł ogólne osłabienie organizmu ****i bóle mięsni.
Po jakimś czasie dojdą do tego wysokie gorączki, kłopoty z układem oddechowym, a także tak zwane objawy oponowe, na przykład sztywnienie karku. Małe dzieci dotykowo mogą doznawać drgawek.
3. Leczenie chorób opon mózgowych
Wirusowego zapalenia opon mózgowych raczej nie leczy się w sposób specjalny. Zwykle rekonwalescencja ogranicza się do leczenia objawowego. Jednakże musi ona przebiegać pod okiem lekarza w warunkach całodobowej kontroli. Nie obędzie się zatem bez pobytu w szpitalu.
Jako podstawowe podaje się medykamenty o działaniu przeciwbólowym, a także te obniżające temperaturę ciała. Powrót do zdrowia może zająć nawet kilka tygodni.
Na szczęście zdecydowana większość pacjentów powraca do całkowitego zdrowia. Jednakże część z nich jeszcze przez jakiś czas będzie odczuwała dolegliwości, które można nazwać krótkotrwałymi skutkami choroby. Jeżeli zatem po wirusowym zapaleniu opon mózgowych chory odczuwa, że szybciej się męczy, jest osłabiony, ma kłopoty z pamięcią lub często boli go głowa powinien na wszelki wypadek udać się do specjalisty i skonsultować swoje obserwacje, ale dolegliwości te powinny samoistnie zniknąć po jakimś czasie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.