Trwa ładowanie...

Wirusowe zapalenie opon mózgowych – przyczyny, objawy, leczenie

Jak sama nazwa mówi, wirusowe zapalenie opon mózgowych jest spowodowane wirusami. Mówiąc ściślej – enterowirusami. Stwarzają one stan w organizmie, który jest bardzo podobny do zapalenia opon mózgowych, tyle że ów stan jest skutkiem zarażenia się bakteriami. Wirusowe zapalenie opon mózgowych przebiega łagodniej niż to bakteryjne. Jak się objawia i jak je leczyć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny wirusowego zapalenie opon mózgowych

Przyczyn wirusowego zapalenia opon mózgowych lekarze upatrują w zarażeniu się enterowirusami, czyli takimi jak: ECHO, polio, czy też Coxsackie. Statystycznie aż osiemdziesiąt procent chorych zapadło na to schorzenie właśnie w taki sposób.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych powodują wirusy.
Wirusowe zapalenie opon mózgowych powodują wirusy.

Pozostały odsetek zachorowań spowodowany został innymi wirusami: herpes simplex (ten sam, który wywołuje opryszczkę pospolitą, tak zwaną HSV), arbowirusami (można je złapać głównie od kleszczy), a także wirusami świnki, półpaśca, odry, grypy (zarówno typa A, jak i B).Wirusowe zapalenie opon mózgowych może także powodować HIV, WZW, czy wirus Epsteina-Barr.

Choroba tworzy się w organizmie, ponieważ wirusy bardzo szybko przedostają się do ośrodkowego układu nerwowego albo też do płynu mózgowo-rdzeniowego. Na początku znajdują się we krwi. Opisany stan sprawia, że wirusowe zapalenie opon mózgowych jest skutkiem ogólnego zakażenia wirusami.

2. Objawy zapalenie opon mózgowych

Objawy wirusowego zapalenia opon mózgowych na początku do złudzenia przypominają te, które pojawią się przy grypie. Zatem pacjent zauważy u siebie podwyższoną temperaturę, nudności i wymioty, a także związane z nimi bóle brzucha. Ponadto chory będzie czuł ogólne osłabienie organizmu ****i bóle mięsni.

Po jakimś czasie dojdą do tego wysokie gorączki, kłopoty z układem oddechowym, a także tak zwane objawy oponowe, na przykład sztywnienie karku. Małe dzieci dotykowo mogą doznawać drgawek.

Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych?
Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych? [8 zdjęć]

Niebezpieczna choroba, która może zabić w kilka godzin. Pierwsze objawy łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem...

zobacz galerię

3. Leczenie chorón opon mózgowych

Wirusowego zapalenia opon mózgowych raczej nie leczy się w sposób specjalny. Zwykle rekonwalescencja ogranicza się do leczenia objawowego. Jednakże musi ona przebiegać pod okiem lekarza w warunkach całodobowej kontroli. Nie obędzie się zatem bez pobytu w szpitalu.

Jako podstawowe podaje się medykamenty o działaniu przeciwbólowym, a także te obniżające temperaturę ciała. Powrót do zdrowia może zająć nawet kilka tygodni.

Na szczęście zdecydowana większość pacjentów powraca do całkowitego zdrowia. Jednakże część z nich jeszcze przez jakiś czas będzie odczuwała dolegliwości, które można nazwać krótkotrwałymi skutkami choroby. Jeżeli zatem po wirusowym zapaleniu opon mózgowych chory odczuwa, że szybciej się męczy, jest osłabiony, ma kłopoty z pamięcią lub często boli go głowa powinien na wszelki wypadek udać się do specjalisty i skonsultować swoje obserwacje, ale dolegliwości te powinny samoistnie zniknąć po jakimś czasie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.