Zastosowanie witaminy C w leczeniu astmy
Według najnowszych badań witamina C może okazać się przydatna w zwalczaniu astmy. Skuteczność witaminy zależy od wieku dzieci astmatycznych, ich kontaktu z grzybami i wilgocią oraz ciężkości przebiegu choroby.
1. Skuteczność witaminy C a wilgoć i grzyby
Już w latach 40. sugerowano, że witamina C może znaleźć zastosowanie w leczeniu astmy jednak założenie to nie zostało potwierdzone naukowo. Podjęła się tego grupa naukowców z Egiptu i Finlandii, która przeprowadziła badania na astmatycznych dzieciach w wieku 7 - 10 lat. W wyniku suplementacji witaminy C u tych dzieci zaobserwowano, iż efekt jaki witamina wywiera na natężoną objętość wydechową pierwszosekundową (ang. forced expiratory volume per one second FEV1) zależy od kontaktu dzieci z grzybami i wilgocią. U dzieci młodszych (7 - 8,2 lat), które miały nikłą styczność z wcześniej wymienionymi czynnikami, suplementacja witaminy podniosła poziom FEV1 o 37%. U dzieci starszych (8,3 - 10 lat), które miały kontakt z grzybami i wilgocią na minimum rok przed rozpoczęciem badań witamina C podniosła poziom FEV1 o 21%.
2. Inne czynniki wpływające na efektywność suplementacji
Oprócz kontaktu z wilgocią i grzybami efekt witaminy C na astmatyków zależy od wieku i ciężkości astmy. U dzieci młodszych, z łagodnymi objawami choroby, zaobserwowano największą korzyść z suplementacji witaminy. Dzieci starsze, o ciężkim przebiegu choroby nie skorzystały z suplementacji w tej samej mierze co dzieci młodsze. Badania wykazały więc, że efekt, jaki witamina C wywiera na młodych astmatyków jest zróżnicowany. Badania są kontynuowane w kierunku wskazania grupy dzieci, która skorzystałaby w największym stopniu z suplementacji.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.