Trwa ładowanie...

Wkładki ortopedyczne – zastosowanie, jak wybrać, rodzaje

Wkładki ortopedyczne mogą okazać się rozwiązaniem wszelkich naszych dolegliwości bólowych. Dzięki nim może ustać ból stóp, kolan, bioder, kręgosłupa. Jak działają wkładki ortopedyczne? Kto powinien stosować wkładki ortopedyczne?

spis treści

1. Zastosowanie wkładek ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne korygują układ kości. Nie są one przeznaczone do korekcji tkanek miękkich jakimi są mięśnie i stawy. Korekcja wad stóp jest możliwa tylko u dzieci i młodzieży. Wkładki ortopedyczne mogą pomóc uchronić dziecko przed wadami kolan takimi jak szpotawość kolan czy koślawość kolan. Dzięki nim można przeciwdziałać lordozie i kifozie piersiowej](https://portal.abczdrowie.pl/kifoza-piersiowa-przyczyny-objawy-kuracja).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wkładki ortopedyczne przy płaskostopiu"

U osób dorosłych wkładki ortopedyczne stosuje się najczęściej w działaniu przeciwbólowym. Dzięki nim można pozbyć się bólu kręgosłupa. Czasami wkładki ortopedyczne u dorosłych mogą posłużyć w celu skorygowania wad postawy. Dzięki wkładkom ortopedycznym można leczyć niektóre schorzenia ortopedyczne.

2. Jak wybrać odpowiednie wkładki ortopedyczne?

W sklepach ortopedycznych możemy znaleźć gotowe wkładki ortopedyczne. Jednak nie zawsze mogą one całkowicie rozwiązywać nasz problem, szczególnie jeżeli wada jest duża. Przy niewielkich wadach można stosować gotowe wkładki ortopedyczne.

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania podoskopowego. Przeprowadza się je za pomocą specjalnej podświetlanej płyty. Podczas badania staje się obiema stopami na płycie. Będzie wówczas widoczny kształt stopy. Jeżeli wada jest duża przygotowuje się wkładkę ortopedyczną na miarę.

Gotowe wkładki na pewno poprawią komfort chodzenia, ale nie poprawią ustawienia stopy. Tutaj konieczne będzie wykonanie specjalnej wkładki ortopedycznej.

Płaskostopie - zdjęcia
Płaskostopie - zdjęcia

Płaskostopie może mieć charakter wrodzony lub porażenny. Ciężkie przypadki tej wady mogą wymagać leczenia

zobacz galerię

3. Róne wkładki na różne przypadłości

Ponieważ wkładki ortopedyczne stosuje się na różnego rodzaju przypadłości są dostępne różne rodzaje wkładek. Najpopularniejsze są wkładki na płaskostopie, wkładki odciążające czy wkładki chroniące przed stopą cukrzycową.

3.1. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie

Ten rodzaj wkładek ortopedycznych stosuje się w celu poprawy komfortu chodzenia u osób z płaskostopiem. Dzięki tym wkładkom można wspomagać osoby z płaskostopiem podłużnym oraz płaskostopiem poprzecznym. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie są podniesione z boku i w środku. Cena wkładek ortopedycznych na płaskostopie to ok. 20 zł.

3.2. Wkładki ortopedyczne „niepełne”

Wkładki ortopedyczne niepełne stosuje się w profilaktyce płaskostopia oraz halluksów. Ich zadaniem jest odciążenie pięty i zmniejszenie bólu towarzyszącego także ostrodze piętowej. Cena wkładek niepełnych to ok. 17 zł za parę.

3.3. Wkładki ortopedyczne robione indywidualnie

Jak już wspomnieliśmy wkładki ortopedyczne mogą być robione na zamówienie. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w sytuacjach gdy mamy do czynienia z dużymi wadami. Wkładki ortopedyczne indywidualne tworzy się przy pomocy badania podoskopowego.

Zobacz też:

Wkładki ortopedyczne są wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Wkładki ortopedyczne indywidualne wymienia się po 6-12 miesiącach. Dzieje się tak z powodu korekcji wady postawy lub wady stopy.

3.4. Wkładki ortopedyczne odciążające

Wkładki ortopedyczne odciążające stosuje się w celu zapewnienia wygody i komfortu podczas uprawiania sportu. Będą one odciążały miejsce najbardziej narażone na ucisk. Wkładki ortopedyczne odciążające są wykonane z sylikonu medycznego.

3.5. Wkładki ortopedyczne na stopę cukrzycową

Osoby chorujące na cukrzycę) często mogą borykać się z poważnym problemem jakim jest stopą cukrzycową. Rozwiązaniem tego problemu są wkładki ortopedyczne. Specjalny kształt wkładek ortopedycznych pomaga odciążyć wrażliwe miejsca na stopie. Wkładki ortopedyczne dobrze przepuszczają powietrze i mają specjalną warstwę antybakteryjną dzięki której stopa lepiej oddycha, a skóra jest lepiej ukrwiona.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza