Trwa ładowanie...

Właściwości lecznicze niebieskiego światła

Avatar placeholder
23.07.2017 22:28
Niebieskie światło
Niebieskie światło (123RF.com)

1. Dlaczego właśnie niebieskie światło?

Długość fali niebieskiego światła wynosi od 420 do 490 nanometrów (nm), co oznacza, że mieści się ono w zakresie spektralnym światła widzialnego, a zatem jest wolne od szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Niebieskie światło jest nietoksyczne dla skóry. Przeprowadzone badania wykazały, że naświetlanie niebieskim światłem o długości fali wynoszącej 453 nm nie wykazuje właściwości toksycznych względem keratynocytów nawet przy dawkach do 500 J/cm2.

Działanie lecznicze światła niebieskiego opiera się na stymulacji naturalnych procesów zachodzących w skórze. Zdrowa skóra na ogół regeneruje się w ciągu miesiąca. U osób z łuszczycą ten proces trwa zaledwie 3–4 dni, przez co komórki skóry nie mają czasu, aby prawidłowo się zróżnicować. Proces ten nazywany jest hiperproliferacją. Niebieskie światło ma właściwości antyproliferacyjne. Zmniejsza namnażanie się keratynocytów, wspierając jednocześnie ich różnicowanie się. Niebieskie światło działa także przeciwzapalnie.

Dezaktywuje komórki układu odpornościowego, takie jak limfocyty T i komórki dendrytyczne oraz zmniejsza uwalnianie cytokin. W terapii z niebieskim światłem nie stosuje się żadnych aktywnych składników, ani substancji chemicznych.

2. Terapia potwierdzona badaniami klinicznymi

Zobacz film: "Walka z łuszczycą pospolitą"

W pierwszym badaniu klinicznym, które przeprowadzono w Szpitalu Uniwersyteckim w Akwizgranie (Aachen) w 2009 roku, wzięło udział 40 pacjentów z łuszczycą o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Stosowali oni terapię niebieskim światłem LED o długości fali 453 nm przez 4 tygodnie. Ustalono, że ekspozycja na działanie niebieskiego światła LED wiązała się z istotną poprawą stanu skóry u osób cierpiących na łuszczycę zwykłą.

Do drugiego badania klinicznego w czerwcu 2014 roku przystąpiło 47 pacjentów z łuszczycą o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego, którzy przez 3 miesiące stosowali terapię niebieskim światłem LED w warunkach domowych. Przez 4 pierwsze tygodnie skóra była naświetlana codziennie (5–7 terapii w ciągu tygodnia), a przez 8 kolejnych tygodni w systemie 3 terapii na tydzień. Podczas 4-tygodniowej fazy kontrolnej nie stosowano innej terapii.

W porównaniu z obszarem nieleczonym terapia niebieskim światłem o dużym natężeniu spowodowała znaczne obniżenie wskaźnika oceny miejscowego nasilenia łuszczycy (ang. Local Psoriasis Severity Index, LPSI). U 84% pacjentów zaobserwowano złagodzenie objawów łuszczycy (zgrubienia, zaczerwienienia i złuszczanie się skóry) w porównaniu z warunkami wyjściowymi. U niektórych pacjentów łuszczyca ustąpiła całkowicie.

W trakcie fazy kontrolnej, po zaprzestaniu leczenia, nie obserwowano pogorszenia stanu skóry dotkniętej łuszczycą, ale raczej dalszą niewielką poprawę. Poziom przestrzegania zaleceń przez pacjentów był znakomity: 98% z nich przestrzegało zaleceń terapeutycznych określonych dla procedury naświetlania niebieskim światłem LED. 83% pacjentów bardzo wysoko oceniło przydatność urządzenia terapeutycznego i wygodę jego stosowania (doskonała lub znakomita). Nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem niebieskiego światła LED.

Zalecany czas naświetlania poszczególnych zmian skórnych wynosił 30 minut.

- Badania dowodzą, że niebieskie światło hamuje procesy, które biorą udział w powstawaniu zmian łuszczycowych. Niebieskie światło redukuje przyspieszoną proliferację keratynocytów i może powodować osłabienie procesów zapalnych. Odkrycia te stanowią genezę powstania tego wyjątkowego przyrządu medycznego, który może ułatwić życie pacjentom. Potwierdzają to wyniki wszystkich badań klinicznych przeprowadzonych we współpracy z Kliniką Uniwersytecką w Aachen (Niemcy). Wykazano w nich, że stosowanie urządzenia Philips BlueControl powoduje znaczną poprawę stanu zmienionych chorobowo miejsc. U niektórych pacjentów uzyskano pełne wygojenie zmian poddanych terapii – twierdzi prof. dr Matthias Born, kierownik działu Clinical Affairs Light & Health w firmie Philips.

Artykuł sponsorowany

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze