Włókniaki miękkie
Artykuł sponsorowany
Włókniaki miękkie to rozrostowe zmiany tkanki łącznej, które zaliczane są do łagodnych guzów nowotworowych. To dość powszechne zmiany występujące u znacznej części społeczeństwa, które mogą nie sprawiać bólu. Zwykle mają one charakter wrodzony, choć mogą pojawiać się także na kolejnych etapach życia, głównie w starszym wieku. Wyróżnić można dwa rodzaje włókniaków: twarde i miękkie.
1. Jak wyglądają włókniaki miękkie?
Włókniaki miękkie przypominają wyglądem kuliste guzy lub guzki o różnej wielkości. Jak sama nazwa wskazuje – są miękkie, dlatego podczas uciskania często udaje się wprowadzić je w głąb skóry. Bywa, że występują w liczbie mnogiej. Często zlokalizowane są na twarzy, szyi lub karku. Mimo, że zaliczane są do zmian o charakterze nowotworowym, to w większości przypadków są one jednak niegroźne. Niestety nie ustępują samoistnie, dlatego wielu pacjentów decyduje się na ich usunięcie. Część zmian skórnych, w tym włókniaki, nie są w standardzie światowym zagrożeniem przejścia w nowotwór złośliwy. Jeśli jednak obniżają standard życia danej osoby, to można je wyciąć - tłumaczy lek. Zbigniew Żurawski, chirurg, onkolog.
Zobacz odpowiedzi eksperta
2. Usuwanie włókniaków miękkich
Włókniaki miękkie nie zagrażają zdrowiu, dlatego nie musimy ich usuwać. Ze względu na położenie lub rozmiar stanowić mogą jednak defekt kosmetyczny lub problem funkcjonalny. Pojawiają się one bowiem w miejscach, które łatwo podrażnić, np. na powiekach.
Zabieg polegający na usunięciu włókniaków miękkich odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku większych włókniaków zakładane są szwy. Po usunięciu małej zmiany lekarz zakłada opatrunek, który należy systematycznie zmieniać i dezynfekować miejsce cięcia. Niewielka ranka, jaka może pojawić się tuż po zabiegu, goi się po ok. siedmiu dniach.
Wycinanie włókniaków to bezpieczny zabieg, po którym bardzo rzadko pojawiają się powikłania, takie jak krwiaki lub blizny. Należy jednak mieć na uwadze, że usunięta zmiana może w przyszłości odrosnąć, dlatego zabiegi eliminujące włókniaki mogą być powtarzane. O wszystkim decyduje chirurg, który wykonywał dany zabieg.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.