Trwa ładowanie...

Włókniaki miękkie

Artykuł sponsorowany

Włókniaki miękkie to rozrostowe zmiany tkanki łącznej, które zaliczane są do łagodnych guzów nowotworowych. To dość powszechne zmiany występujące u znacznej części społeczeństwa, które mogą nie sprawiać bólu. Zwykle mają one charakter wrodzony, choć mogą pojawiać się także na kolejnych etapach życia, głównie w starszym wieku. Wyróżnić można dwa rodzaje włókniaków: twarde i miękkie.

1. Jak wyglądają włókniaki miękkie?

Włókniaki miękkie przypominają wyglądem kuliste guzy lub guzki o różnej wielkości. Jak sama nazwa wskazuje – są miękkie, dlatego podczas uciskania często udaje się wprowadzić je w głąb skóry. Bywa, że występują w liczbie mnogiej. Często zlokalizowane są na twarzy, szyi lub karku. Mimo, że zaliczane są do zmian o charakterze nowotworowym, to w większości przypadków są one jednak niegroźne. Niestety nie ustępują samoistnie, dlatego wielu pacjentów decyduje się na ich usunięcie. Część zmian skórnych, w tym włókniaki, nie są w standardzie światowym zagrożeniem przejścia w nowotwór złośliwy. Jeśli jednak obniżają standard życia danej osoby, to można je wyciąć - tłumaczy lek. Zbigniew Żurawski, chirurg, onkolog.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Usuwanie włókniaków miękkich

Włókniaki miękkie nie zagrażają zdrowiu, dlatego nie musimy ich usuwać. Ze względu na położenie lub rozmiar stanowić mogą jednak defekt kosmetyczny lub problem funkcjonalny. Pojawiają się one bowiem w miejscach, które łatwo podrażnić, np. na powiekach.

Zabieg polegający na usunięciu włókniaków miękkich odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku większych włókniaków zakładane są szwy. Po usunięciu małej zmiany lekarz zakłada opatrunek, który należy systematycznie zmieniać i dezynfekować miejsce cięcia. Niewielka ranka, jaka może pojawić się tuż po zabiegu, goi się po ok. siedmiu dniach.

Wycinanie włókniaków to bezpieczny zabieg, po którym bardzo rzadko pojawiają się powikłania, takie jak krwiaki lub blizny. Należy jednak mieć na uwadze, że usunięta zmiana może w przyszłości odrosnąć, dlatego zabiegi eliminujące włókniaki mogą być powtarzane. O wszystkim decyduje chirurg, który wykonywał dany zabieg.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza