Włosy po chemioterapii
Włosy po chemioterapii najczęściej wypadają i następuje całkowite wyłysienie, choć nie dzieje się tak zawsze. U niektórych osób chemioterapia wywołuje tylko przerzedzenie włosów. Aby wspomóc włosy podczas leczenia chemioterapią, czyli lekami o nazwie cytostatyki, trzeba o nie odpowiednio dbać. Utrata włosów jest szczególnie dotkliwa dla kobiet. Wiąże się ona jednak z procesem leczenia, i bardzo często trzeba to po prostu zaakceptować. Włosy po chemioterapii odrastają bez problemu.
1. Przyczyny wypadania włosów po chemioterapii
Wykorzystywane w chemioterapii leki, cytostatyki, niszczą namnażające się w ciele komórki nowotworowe. Nie odróżniają one jednak komórek nowotworowych od innych, również dzielących się komórek. Komórki znajdujące się w cebulkach włosów bardzo często są więc niszczone równocześnie z nowotworowymi. Włosy po chemioterapii łamią się zaraz przy skórze, nie wypadają z cebulkami. Wypadają włosy na głowie, ale także włosy na nogach, rękach, w okolicach intymnych, oraz brwi i rzęsy. To, czy dojdzie do całkowitego wyłysienia, czy tylko do przerzedzenia włosów, zależy od rodzaju wybranych przez onkologa cytostatyków i ich dawki (a to jest dobierane indywidualnie do pacjenta i do stopnia zaawansowania choroby).
Wypadanie włosów rozpoczyna się zazwyczaj około dwóch tygodni od rozpoczęcia chemioterapii. Przerzedzanie włosów może trwać do miesiąca po odstawieniu leków. Włosy zaczynają odrastać już po 6 tygodniach, łysienie nie jest więc permanentne. Szybkość wzrostu włosów to około 0,6 cm na miesiąc. Początkowo włosy mogą mieć lekko siwawy odcień, nie jest to jednak powód do niepokoju. Komórki produkujące pigment także potrzebują czasu, aby powrócić do działania.
2. Pielęgnacja włosów przy chemioterapii
Jeszcze przed chemioterapią trzeba rozpocząć bardzo delikatne traktowanie włosów. Lepiej nie decydować się na zabiegi na włosy, takie jak trwała ondulacja czy farbowanie włosów, bo dodatkowo je one osłabią. Obciążanie włosów piankami, lakierami, żelami, woskami i innymi środkami do stylizacji włosów także jest niewskazane. Stan włosów pogorszy także używanie prostownicy, lokówki i suszarki.
W czasie leczenia najlepiej jest mieć krótką fryzurę, gdyż długie włosy są bardziej obciążone przez swój własny ciężar. W czasie trwania terapii zaleca się czesanie szczotką o szeroko rozstawionych zębach zamiast gęstym grzebieniem. Przy rozczesywaniu należy zachować delikatność i nie rozczesywać włosów na siłę. Pomoże przy tym rozpoczynanie czesania od końcówek i stopniowe przechodzenie do nasady włosów. Pielęgnacja włosów także powinna być delikatna: najlepsze szampony w tym czasie to szampony do włosów delikatnych lub szampony dla dzieci. Podczas wycierania włosów po myciu nie należy ich trzeć, tylko delikatnie masować ręcznikiem skórę głowy.
Ważne jest także osłanianie włosów i głowy przed słońcem. Wszystkich powyższych zaleceń dobrze jest przestrzegać także po chemioterapii w czasie odrastania włosów, które początkowo nadal będą delikatne. Środki ostrożności w stosunku do włosów najlepiej stosować jeszcze przez pół roku.
Jeśli nastąpi całkowite wyłysienie, można nosić na głowie różnego rodzaju chusty, turbany, szale czy czapki lub peruki. Dostępne są peruki z naturalnych włosów, te są najdroższe, ale i najbardziej efektowne. Do peruki trzeba dokupić specjalne preparaty do ich pielęgnacji.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.