Woreczek żółciowy - kamica, zapalenie, rak woreczka żółciowego
Woreczek żółciowy jest organem położonym w sąsiedztwie wątroby i ma około 10 centymetrów długości. Jego głównym zadaniem jest produkowanie i magazynowanie żółci, która emulguje tłuszcze. Poprzez swoje właściwości przyczynia się do trawienia i wchłaniania tłuszczy a także witamin w nich rozpuszczalnych. Choroby woreczka żółciowego które najczęściej występują to kamica woreczka żółciowego, ostre i przewlekłe zapalenie woreczka żółciowego oraz rak woreczka żółciowego.
1. Kamica woreczka żółciowego
Kamica woreczka żółciowego jest chorobą, która pojawia się na skutek krystalizowania się żółci w nie do końca zbadany sposób. Prawidłowa żółć ma konsystencję płynną a wskutek patologicznego procesu zaczyna gęstnieć. Powstają wtedy sole, które wraz ze złuszczającym się nabłonkiem pęcherzyka żółciowego tworzą kamienie. Mogą mieć one różne rozmiary. Wyróżnia się kamienie cholesterolowe i uwapnione. Kamienie cholesterolowe zwykle są duże i pojedynczo występują w pęcherzyku podczas gdy uwapnione są małe i może ich być wiele.
Do powstawania kamieni żółciowych predysponuje wiele czynników:
- jednym z najważniejszych jest wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz otyłość,
- stany po szybkiej i gwałtownej utracie masy ciała,
- dieta bogata w tłuszcze zwierzęce,
- choroby metaboliczne takie jak np. cukrzyca,
- uwarunkowania rodzinne.
Kamica żółciowa może rozwijać się przez wiele lat bez żadnych symptomów. Kiedy objawy się pojawiają są to zwykle w postaci silnych dolegliwości bólowych w nadbrzuszu a także towarzyszą im gorączka, wymioty i nudności. Czasami obserwuje się też żółtaczkę mechaniczną.
2. Zapalenie woreczka żółciowego
Zapalenie woreczka żółciowego rozwija się wtedy gdy żółć ma utrudniony odpływ z narządu na skutek zablokowania odpływu przez kamień lub wskutek obrzęku błony śluzowej przewodów. Stan ciągłego podrażnienia ścian pęcherzyka może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Pojawia się utrudniony dopływ krwi do narządu co może doprowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia bakteryjnego.
Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą być następujące:
- długo utrzymująca się kolka żółciowa,
- wymioty i nudności,
- gorączka i dreszcze,
- szybki i płytki oddech,
- niekiedy zażółcenie się skóry.
3. Rak woreczka żółciowego
Rak woreczka żółciowego jest chorobą dotyczącą głównie kobiet, w mniejszym stopniu mężczyzn. Pojawia się zwykle po 60 roku życia. Jest chorobą dosyć rzadko występującą ale w przebiegu zwykle jest nowotworem złośliwym.
Czynniki jakie predysponują wystąpienie tego nowotworu to głównie:
- długotrwała kamica pęcherzyka żółciowego,
- duże wysycenie ścian pęcherza solami wapnia tzw. pęcherzyk porcelanowy,
- torbiele w obrębie dróg żółciowych,
- polipowatość jelita grubego,
- praca w przemyśle gumiarskim oraz obuwniczym.
Rak woreczka żółciowego wykrywany jest głównie podczas badania histopatologicznego przeprowadzanego po usunięciu narządu na skutek kamicy. Objawia się przede wszystkim bolesnością brzucha i okolic kręgosłupa.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.