Trwa ładowanie...

Woreczek żółciowy - kamica, zapalenie, rak woreczka żółciowego

Woreczek żółciowy jest organem położonym w sąsiedztwie wątroby i ma około 10 centymetrów długości. Jego głównym zadaniem jest produkowanie i magazynowanie żółci, która emulguje tłuszcze. Poprzez swoje właściwości przyczynia się do trawienia i wchłaniania tłuszczy a także witamin w nich rozpuszczalnych. Choroby woreczka żółciowego które najczęściej występują to kamica woreczka żółciowego, ostre i przewlekłe zapalenie woreczka żółciowego oraz rak woreczka żółciowego.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Kamica woreczka żółciowego

Kamica woreczka żółciowego jest chorobą, która pojawia się na skutek krystalizowania się żółci w nie do końca zbadany sposób. Prawidłowa żółć ma konsystencję płynną a wskutek patologicznego procesu zaczyna gęstnieć. Powstają wtedy sole, które wraz ze złuszczającym się nabłonkiem pęcherzyka żółciowego tworzą kamienie. Mogą mieć one różne rozmiary. Wyróżnia się kamienie cholesterolowe i uwapnione. Kamienie cholesterolowe zwykle są duże i pojedynczo występują w pęcherzyku podczas gdy uwapnione są małe i może ich być wiele.

Kamica żółciowa jest spowodowana gromadzeniem się złogów w pęcherzyku żółciowym
Kamica żółciowa jest spowodowana gromadzeniem się złogów w pęcherzyku żółciowym

Do powstawania kamieni żółciowych predysponuje wiele czynników:

 • jednym z najważniejszych jest wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz otyłość,
 • stany po szybkiej i gwałtownej utracie masy ciała,
 • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce,
 • choroby metaboliczne takie jak np. cukrzyca,
 • uwarunkowania rodzinne.

Kamica żółciowa może rozwijać się przez wiele lat bez żadnych symptomów. Kiedy objawy się pojawiają są to zwykle w postaci silnych dolegliwości bólowych w nadbrzuszu a także towarzyszą im gorączka, wymioty i nudności. Czasami obserwuje się też żółtaczkę mechaniczną.

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy
Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy [7 zdjęć]

Stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów, życie w biegu, nadużywanie leków – te czynniki mogą...

zobacz galerię

2. Zapalenie woreczka żółciowego

Zapalenie woreczka żółciowego rozwija się wtedy gdy żółć ma utrudniony odpływ z narządu na skutek zablokowania odpływu przez kamień lub wskutek obrzęku błony śluzowej przewodów. Stan ciągłego podrażnienia ścian pęcherzyka może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Pojawia się utrudniony dopływ krwi do narządu co może doprowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia bakteryjnego.

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą być następujące:

 • długo utrzymująca się kolka żółciowa,
 • wymioty i nudności,
 • gorączka i dreszcze,
 • szybki i płytki oddech,
 • niekiedy zażółcenie się skóry.

3. Rak woreczka żółciowego

Rak woreczka żółciowego jest chorobą dotyczącą głównie kobiet, w mniejszym stopniu mężczyzn. Pojawia się zwykle po 60 roku życia. Jest chorobą dosyć rzadko występującą ale w przebiegu zwykle jest nowotworem złośliwym.

Czynniki jakie predysponują wystąpienie tego nowotworu to głównie:

 • długotrwała kamica pęcherzyka żółciowego,
 • duże wysycenie ścian pęcherza solami wapnia tzw. pęcherzyk porcelanowy,
 • torbiele w obrębie dróg żółciowych,
 • polipowatość jelita grubego,
 • praca w przemyśle gumiarskim oraz obuwniczym.

Rak woreczka żółciowego wykrywany jest głównie podczas badania histopatologicznego przeprowadzanego po usunięciu narządu na skutek kamicy. Objawia się przede wszystkim bolesnością brzucha i okolic kręgosłupa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.