Trwa ładowanie...

Worek spojówkowy - funkcje, aplikowanie leków, wymaz z worka spojówkowego

 Paula Jakubasik
29.06.2021 15:03
Worek spojówkowy umożliwia zaaplikowanie leków w formie kropli lub maści.
Worek spojówkowy umożliwia zaaplikowanie leków w formie kropli lub maści. (123rf)

Worek spojówkowy to przestrzeń pomiędzy gałką oczną, a dolną powieką. Jest to miejsce idealne do aplikowania leków okulistycznych w postaci kropli lub maści. Co warto wiedzieć o worku spojówkowym?

spis treści

1. Gdzie jest worek spojówkowy?

Worek spojówkowy to nie jest fizyczna struktura, ale przestrzeń pomiędzy dwoma warstwami spojówki, czyli błony śluzowej pokrywającej miejsce pod powiekami.

Spojówka składa się z dwóch części - powiekowej i gałkowej. Pierwsza z nich jest przytwierdzona do wewnętrznych brzegów powiek. Natomiast spojówka gałkowa to płat błony rozłożony na powierzchni oka z jednym otworem na rogówkę. Spojówka rozchodzi od kącika do kącika, a także sięga ku górze i ku dołowi powiek.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jest rozpostarta aż do wewnętrznych krawędzi podstawy powieki górnej i dolnej, gdzie wywija się tworząc szczelinę, a następnie łączy się ze spojówką powiekową.

Worek spojówkowy to otwarta przestrzeń, widoczna po odchyleniu dolnej powieki. Szczelina jest ograniczona przez część powiekową i gałkową spojówki oraz zachyłek.

2. Funkcje spojówek i worka spojówkowego

Rola spojówek to:

  • izolacja oczodołu od otoczenia,
  • tworzenie bariery dla zanieczyszczeń i drobnoustrojów,,
  • ochrona rogówki przed uszkodzeniem,
  • transport wody i substancji odżywczych.

Worek spojówkowy gromadzi niewielką ilość łez, która może być wykorzystana na silnym wietrze czy w czasie ekspozycji na gorące, suche powietrze.

Worek spojówkowy to miejsce, w którym znajdują się drobnoustroje zbierane z powierzchni oka w czasie mrugania. Worek sprawia, że granulocyty i limfocyty są w stanie je zniszczyć i uchronić oczy przed infekcją.

Jest to również idealna przestrzeń do aplikacji leków, dzięki czemu substancja czynna ma szansę się wchłonąć i nie jest usunięta z oka za pomocą mrugania.

Zobacz także:

3. Jak aplikować leki do worka spojówkowego?

Worek spojówkowy to przestrzeń, do której często aplikowane są leki okulistyczne w formie kropli lub maści. Miejsce to sprawia, że nawet mruganie nie jest w stanie usunąć preparatu z powierzchni oka, dzięki czemu produkt ma szanse się wchłonąć i prawidłowo zadziałać.

Prawidłowe aplikowanie leku do worka spojówkowego:

  • dokładne umycie dłoni wodą z mydłem,
  • odkręcenie buteleczki lub tubki z lekiem,
  • odchylenie lekko głowy do tyłu,
  • delikatne odciągnięcie dolnej powieki,
  • podanie odpowiedniej dawki leku,
  • zamknięcie oczu,
  • poruszanie okiem na boki, w górę i w dół pod zamkniętą powieką,
  • zamknąć opakowanie leku.

Standardowe dawkowanie leku stanowi jedną kroplę lub 1 centymetr maści. Należy jednak kierować się wskazaniami lekarza lub informacjami umieszczonymi na ulotce.

Istotne jest to, by w czasie aplikacji leku nie dotykać aplikatorem powierzchni oka ani powiek. Substancja lecznicza powinna być nakładana na odsłoniętą przestrzeń między gałką oczną a powieką, a nie na rogówkę - jest to silnie unaczynione miejsce, którego dotyk spowoduje nagłe zamknięcie oka.

4. Wymaz z worka spojówkowego

Wymaz z oka jest uzasadniony w przypadku konieczności diagnostyki bakterii, pierwotniaków lub grzybów, znajdujących się na powierzchni oka i odpowiedzialnych za stan zapalny spojówki lub rogówki.

Do wykonania badania konieczna jest wymazówka bawełniana na cienkim druciku. Niekiedy stosuje się narzędzie ez, wyglądające jak drucik z pętelką na końcu.

Próbkę można pobrać również za pomocą specjalnych nici, wkładanych do worka spojówkowego. Następnie przenosi się je specjalnego pojemnika i przeprowadza szczegółową analizę.

Wymaz z worka spojówkowego wymaga zastosowania znieczulenia, ponieważ może wywoływać dyskomfort. Za pomocą badania możliwe jest zdiagnozowanie alergii, a także atopowego zapalenia spojówek i rogówki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze