Trwa ładowanie...

Wpływ antykoncepcji na zakażenia dolnych dróg moczowych

Wpływ antykoncepcji na zakażenia dolnych dróg moczowych
Wpływ antykoncepcji na zakażenia dolnych dróg moczowych

Szacuje się, że ok. 10 procent kobiet aktywnych seksualnie doświadcza przynajmniej raz w roku zakażeń dolnych dróg moczowych. Z tym problemem borykają się także starsze kobiety, w trakcie i po menopauzie, na co wpływa niedobór estrogenów. Chorobom układu moczowego sprzyja cukrzyca i otyłość, ale do czynników ryzyka zaliczamy także stosowanie niektórych metod antykoncepcji.

spis treści

1. Przyczyny zakażenia dróg moczowych

Problemy z układem moczowym sprawiają, że uczucie dyskomfortu czy bólu podczas oddawania moczu oraz częsta konieczność korzystania z toalety są dość kłopotliwe. Schorzenie zwykle rozpoczyna się w cewce moczowej – oddawaniu moczu towarzyszy pieczenie i swędzenie. W miarę rozwoju choroby pojawia się silne parcie na pęcherz, ból, czasem także wydzielina ropno-śluzowa.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że z problemami układu moczowego borykają się częściej kobiety niż mężczyźni (u których tego typu problem spotyka się zwykle po 50. roku życia, co jest związane z przerostem gruczołu krokowego). Wiąże się to z krótką cewką żeńską i bliską jej odległością od odbytu, skąd mogą przedostawać się patogeny odpowiedzialne za rozwój zakażeń, jak chociażby bakterie jelitowe Escherichia coli (odpowiadają za 80–90 procent przypadków zakażeń). Rozwojowi chorób układu moczowego sprzyja cukrzyca i otyłość oraz nieprzestrzeganie higieny intymnej. Jednak duży wpływ na zakażenie dróg moczowych mają również częste kontakty seksualne i stosowanie antykoncepcji.

2. Rodzaj antykoncepcji a choroby układu moczowego

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Infekcje intymne najczęściej pojawiają się w momencie rozpoczęcia aktywności seksualnej. Mimo przestrzegania higieny osobistej przez siebie i partnera, nie zawsze jesteśmy w stanie się przed nimi ochronić, a dodatkowo utrudnia nam to stosowanie antykoncepcji. Antykoncepcja może mieć związek z chorobami dolnych dróg moczowych. Fizjologiczna flora bakteryjna pochwy chroni kobiety przed zakażeniami dróg moczowych, lecz niektóre rodzaje stosowanych środków antykoncepcyjnych ingerują w tę naturalną ochronę. Działa tak chociażby stosowanie plemnikobójczych środków antykoncepcyjnych, np. kremów czy prezerwatyw ze spermicydami, które niekorzystnie wpływają na florę bakteryjną okolic intymnych i cewki moczowej, co sprzyja przedostaniu się tam bakterii.

Prawdopodobieństwo problemów z pęcherzem zwiększają również wkładki domaciczne. Krążki uciskają ściany pochwy, a także szyjkę pęcherza, co niekorzystnie wpływa na jego funkcjonowanie. Z kolei spirala jako ciało obce wprowadzone do macicy, powoduje jej lekki stan zapalny, który może skutkować również zakażeniem dolnych dróg moczowych. W celu odbudowania mikroflory w pochwie warto stosować preparaty probiotyczne.

Antykoncepcja hormonalna chroni częściowo narządy rodne przez zagęszczenie śluzu oraz blokowanie przedostania się bakterii do macicy i jajowodów. Jednak stężenie estrogenu i progesteronu zwiększa prawdopodobieństwo zaburzeń w naturalnej florze pochwy, co podnosi ryzyko infekcji układu moczowego.

3. Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Przed rozpoczęciem współżycia warto skonsultować z lekarzem, jaki rodzaj antykoncepcji będzie dla nas najodpowiedniejszy. Aktywność seksualna jest przyczyną wielu infekcji nie tylko intymnych, ale także tych związanych z układem moczowym. Koniecznie trzeba przestrzegać zasad higieny intymnej, wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie i profilaktycznie spożywać witaminę C, która zwiększa stężenie moczu (najbardziej polecane przy schorzeniu dróg moczowych są owoce żurawiny, czarnej porzeczki i aronii). Kiedy już doświadczymy zapalenia dolnych dróg moczowych, warto wspomóc leczenie farmakologią. Odpowiednio dobrane leki powstrzymają kolonizację bakterii w pęcherzu i zneutralizują szkodliwość patogenów odpowiedzialnych za chorobę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny zapalenia pęcherza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze