Trwa ładowanie...

Wpływ muzyki na rozwój dziecka z wadą słuchu

Muzyka odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Osoby słyszące przyzwyczaiły się do tego, że jeśli ktoś nie słyszy, nie jest w stanie odbierać muzyki. A to nieprawda. Sama jestem osobą niedosłyszącą i śmiało mogę powiedzieć, że nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. Stała się ona moją pasją od dzieciństwa.

Nikt nie powie, że muzyka wpływa na nasze emocje, nastroje, uspokaja i rozładowuje stres.

Dużo jest filmów na stronie Youtube, w których osoby niesłyszące tańczą i "słuchają" muzyki przez stymulację wibracyjną i wyczuwają ją całym swoim ciałem. Jest to najlepszy dowód na to, że dla osoby z wadą słuchu nie jest żadną barierą w odgradzaniu ich od świata muzyki, świata dźwięków. Uważam, że nawet osoby z wadą słuchu są bliżej muzyki, niż osoby słyszące.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Korzyści płynące z muzyki
Korzyści płynące z muzyki [8 zdjęć]

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania

zobacz galerię

Muzyka potrafi uruchomić naszą wyobraźnię i emocje nie tylko przez zmysł słuchu, ale również za pośrednictwem całego ciała i poczucia rytmu. Osoby niesłyszące odbierają muzykę zupełnie inaczej niż my. Czują ją całym swoim ciałem, poprzez szybsze albo wolniejsze bicie swojego serca. Dzieci z wadą słuchu czują wibrację, czyli ,,muzykę’’, jeśli przykładają dłonie do radia, które głośno gra.

Muzykoterapia stanowi najlepszą alternatywną formę komunikacji, która umożliwia dzieciom wyrażania emocji i myśli poprzez muzykę. Muzyka jest też formą rozładowania emocji.

Dzieci z wadą słuchu mogą wyczuć radio lub odkurzacz dzięki wibracjom, a klaskanie za uchem mogą rozpoznać po zmianie ciśnienia powietrza.

Bawiąc się, dziecko ma okazję obserwować, słuchać, dotykać i smakować. Dzieci z wadą słuchu umieją i uwielbiają tańczyć. Czują rytm przez ciało. Aby jeszcze małe niesłyszące lub słabosłyszące dziecko nauczyło się odczuwać rytm w przedszkolu, proponujemy jak najwięcej zabaw rytmicznych. Bez muzyki życie byłoby bezbarwne.

Dziecko z wadą słuchu nie musi znać tekstu piosenki, wystarczy, że naśladuje swoich kolegów i łatwo dostosowuje swoje ruchy do potrzeb zabawy. Zaangażowanie jego w grupie rówieśniczej wtedy nie odbiega od zaangażowania pozostałych dzieci.

Muzyka powinna być obecna w życiu dziecka, gdyż zajęcia muzyczne dają radość, odprężenie, relaksują oraz poprawiają komunikację w grupie. Kontakt z muzyką wpływa na emocje, pozwala rozładować niepokoje i lęki u dzieci. A więc muzyka ma walory terapeutyczne.

Artykuł powstał we współpracy z mgr Katarzyną Winczek – pedagogiem, terapeutą, wykładowcą języka migowego w Przedszkolu Wiatr w Żagle.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza