Wpływ muzyki na rozwój dziecka z wadą słuchu
Muzyka odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Osoby słyszące przyzwyczaiły się do tego, że jeśli ktoś nie słyszy, nie jest w stanie odbierać muzyki. A to nieprawda. Sama jestem osobą niedosłyszącą i śmiało mogę powiedzieć, że nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. Stała się ona moją pasją od dzieciństwa.
Nikt nie powie, że muzyka wpływa na nasze emocje, nastroje, uspokaja i rozładowuje stres.
Dużo jest filmów na stronie Youtube, w których osoby niesłyszące tańczą i "słuchają" muzyki przez stymulację wibracyjną i wyczuwają ją całym swoim ciałem. Jest to najlepszy dowód na to, że dla osoby z wadą słuchu nie jest żadną barierą w odgradzaniu ich od świata muzyki, świata dźwięków. Uważam, że nawet osoby z wadą słuchu są bliżej muzyki, niż osoby słyszące.
Muzyka potrafi uruchomić naszą wyobraźnię i emocje nie tylko przez zmysł słuchu, ale również za pośrednictwem całego ciała i poczucia rytmu. Osoby niesłyszące odbierają muzykę zupełnie inaczej niż my. Czują ją całym swoim ciałem, poprzez szybsze albo wolniejsze bicie swojego serca. Dzieci z wadą słuchu czują wibrację, czyli ,,muzykę’’, jeśli przykładają dłonie do radia, które głośno gra.
Muzykoterapia stanowi najlepszą alternatywną formę komunikacji, która umożliwia dzieciom wyrażania emocji i myśli poprzez muzykę. Muzyka jest też formą rozładowania emocji.
Dzieci z wadą słuchu mogą wyczuć radio lub odkurzacz dzięki wibracjom, a klaskanie za uchem mogą rozpoznać po zmianie ciśnienia powietrza.
Bawiąc się, dziecko ma okazję obserwować, słuchać, dotykać i smakować. Dzieci z wadą słuchu umieją i uwielbiają tańczyć. Czują rytm przez ciało. Aby jeszcze małe niesłyszące lub słabosłyszące dziecko nauczyło się odczuwać rytm w przedszkolu, proponujemy jak najwięcej zabaw rytmicznych. Bez muzyki życie byłoby bezbarwne.
Dziecko z wadą słuchu nie musi znać tekstu piosenki, wystarczy, że naśladuje swoich kolegów i łatwo dostosowuje swoje ruchy do potrzeb zabawy. Zaangażowanie jego w grupie rówieśniczej wtedy nie odbiega od zaangażowania pozostałych dzieci.
Muzyka powinna być obecna w życiu dziecka, gdyż zajęcia muzyczne dają radość, odprężenie, relaksują oraz poprawiają komunikację w grupie. Kontakt z muzyką wpływa na emocje, pozwala rozładować niepokoje i lęki u dzieci. A więc muzyka ma walory terapeutyczne.
Artykuł powstał we współpracy z mgr Katarzyną Winczek – pedagogiem, terapeutą, wykładowcą języka migowego w Przedszkolu Wiatr w Żagle.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.