Trwa ładowanie...

"Wściekłe drapanie w gardle, jakby człowiek najadł się pieprzu". Pacjenci skarżą się na nietypowe objawy Omikronu

Piekący ból gardła i silna chrypa to typowe objawy zakażenia Omikronem
Piekący ból gardła i silna chrypa to typowe objawy zakażenia Omikronem (Getty Images)

Już nie duszności, męczący kaszel czy utrata węchu są dolegliwościami najczęściej zgłaszanymi przez zakażonych koronawirusem. Na pierwszy plan wysuwają się teraz katar, ból głowy i gardła oraz uczucie zmęczenia. Wielu zakażonych Omikronem skarży się na trudne do zniesienia uczucie drapania i pieczenia w gardle i pocovidową chrypę, która utrzymuje się jeszcze długo po przejściu infekcji.

spis treści

1. Typowe objawy zakażenia Omikronem

Pani Sylwia zakażenie Omikronem ma już za sobą, jednak nadal zmaga się z powikłaniami. Kobieta wcześniej przyjęła dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Kiedy tylko zaczęła czuć się "niewyraźnie", postanowiła zrobić test antygenowy, żeby sprawdzić, czy to przypadkiem nie koronawirus.

- Zaczęło się od lekkiego pobolewania gardła i uczucia zimna. Następnego dnia miałam stan podgorączkowy, bardzo silny ból całego ciała i jakiś taki "bezwład". Kolejnego dnia była huśtawka: na przemian temperatura normalna i bardzo dobre samopoczucie, a za chwilę: stan podgorączkowy i zmęczenie - opowiada pani Sylwia. Co ciekawe wynik pierwszego testu wyszedł negatywny. - Dopiero w trzecim dniu dolegliwości test wyszedł dodatni. Później powtarzałam badanie co trzy dni, żeby wiedzieć, jak długo mogę zarażać. Negatywny wynik pojawił się dopiero po 10 dniach choroby - wyjaśnia pacjentka.

Zobacz film: "Koronawirus zmierza do endemii"
Pani Sylwia przyznaje, że najgorszą dolegliwością w trakcie COVID był piekący ból gardła
Pani Sylwia przyznaje, że najgorszą dolegliwością w trakcie COVID był piekący ból gardła (arch. prywatne)

2. Omikron częściej atakuje gardło i zatoki niż płuca

Zakażenie wywołane wariantem Omikron przebiega nieco inaczej niż infekcje wywołane poprzednimi wariantami SARS-CoV, zwłaszcza w przypadku osób zaszczepionych.

- Musimy mieć świadomość, że SARS-CoV-2 wywołuje szereg różnych objawów, natomiast częstość ich występowania różni się w zależności od wariantu. W przypadku jednej linii rozwojowej częściej występuje objaw X, w innej - częściej objaw Y. Na przykład podczas zakażenia wariantem Delta znacznie częściej obserwowano występowanie zaburzeń smaku i węchu w porównaniu do wariantu Omikron. W przypadku wariantu Omikron znacznie częściej występuje za to ból gardła - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Z danych zgromadzonych dzięki brytyjskiej aplikacji "Zoe COVID Symptom Study" wynika, że najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez pacjentów covidowych są teraz: katar (74 proc.), ból głowy (68 proc.), ból gardła (65 proc.), zmęczenie (64 proc.) i kichanie (60 proc.).

W przypadku pani Sylwii najbardziej męczącą dolegliwością był ból gardła, jak wspomina - chorowała nie raz, ale nigdy wcześniej czegoś podobnego nie doświadczyła.

- Problem z gardłem zaczął się drugiego dnia. Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam: wściekłe drapanie w gardle, takie piekące, jakby się człowiek najadł pieprzu. Każdy oddech to było pieczenie, jakbym oddychała sproszkowanym pieprzem. Do tego miałam zatkany nos, chociaż nie miałam kataru, więc musiałam oddychać ustami. To naprawdę było okropne - przyznaje kobieta. - W chwilach, kiedy nos się "odtykał", to to uczucie piekącego powietrza czułam też w nosie - dodaje.

Uciążliwa chrypka utrzymywała się długo po zakażeniu.

- Cały czas byłam mocno zachrypnięta, chociaż już w gardle nie czułam żadnego dyskomfortu. Ciężko mi było dłużej rozmawiać. Moja rodzina żartowała sobie, że "gadasz, jak stara ropucha" - śmieje się pani Sylwia i dodatkowo zauważa, że nadal nie wszystko wróciło do normy. - Czasem boli mnie też bardzo prawa zatoka, chociaż nadal nie mam kataru. Co ciekawe, dwa razy miałam ostatnio stan podgorączkowy, chociaż jestem już zdrowa.

3. Pocovidowa chrypa - dolegliwość zgłaszana przez wielu pacjentów zakażonych Omikronem

Pocovidowa chrypka to problem, o którym opowiada wielu pacjentów, którzy w ostatnim czasie przechodzili zakażenie koronawirusem.

- Obecnie ból gardła pojawia się u co najmniej 80 proc. zakażonych koronawirusem. Zwłaszcza na początku choroby. Objawom tym towarzyszy często ból głowy, rzadziej kaszel - zaznacza dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Pacjenci narzekają na ciągłe chrząkanie, uczucie suchości w gardle i problemy z przełykaniem.

"Miałam koszmarny ból gardła. Wrażenie, jakbym miała w gardle kaktus i przy każdej próbie przełknięcia śliny, czy powiedzenia czegoś, wbijałyby mi się igły. Lekko łagodziły to tabletki na ból gardła". "Okropne uczucie. Do tej pory mam suchość w gardle". "Minął już miesiąc od choroby, a ja ciągle chrząkam. To bardzo uciążliwe i krępujące" - takie głosy często słychać w gabinecie lekarskim.

Lekarze wyjaśniają, że u w większości chorych dolegliwości ustępują samoistnie, ale w niektórych przypadkach może dojść do poważnych problemów.

- W przypadku pacjentów zakażonych wariantem Omikron jednym z najczęstszych objawów jest zapalenie krtani na poziomie głośni. Wówczas fałdy głośniowe stają się czerwone, przekrwione, pojawia się zmiana barwy głosu. Dość często zdarzają się pacjenci, którzy już w drugim dniu infekcji doświadczają bezgłosu. Do trudności z mówieniem dochodzi suchy, męczący kaszel - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Małgorzata Wierzbicka, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze