Przejdź na WP

Wścieklizna – opis, objawy, profilaktyka, leczenie

Wścieklizna, to choroba odzwierzęca, którą wywołują wirusy z rodzaju Lyssavirus. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie z powodu wścieklizny umiera od 30 do 70 tys. osób. Niemal wszystkie zarejestrowane przypadki choroby nastąpiły wskutek pogryzienia przez zwierzę, które jest nosicielem wirusa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Rezygnujesz ze szczepienia? Narażasz życie dziecka"

spis treści

1. Wścieklizna - opis

W Europie i Azji ponad 90 proc. zachorowań na jest następstwem pogryzienia przez psy, w Ameryce częste źródło zachorowań stanowią także nietoperze. Nosiciele wirusa wścieklizny to również: koty, lisy, kuny, jeże i szczury.

Wścieklizna rozwija się w ciągu jednego - trzech miesięcy, bywa także, że okres ten wydłuża się do kilku lat. Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy, powodując zapalenie mózgu oraz rdzenia kręgowego.

- Jest to bardzo słaby wirus, ale wywołuje śmiertelną chorobę – wściekliznę – powiedział portalowi abcZdrowie.pl weterynarz, Jerzy Szwaj. - To wirus neurotropowy, a więc znajduje się w układzie nerwowym zwierzęcia. Zakażenie następuje poprzez kontakt ze śliną, czyli najczęściej przenoszony jest poprzez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry. Również zarażony człowiek wydala wirus wraz ze śliną. Warto podkreślić, że nie zarazimy się wirusem poprzez kontakt z krwią, moczem czy stolcem chorego zwierzęcia.

Ponieważ wścieklizna jest chorobą śmiertelną, niezwykle ważne jest jej zapobieganie. Wirus wścieklizny jest odporny na niskie temperatury, dobrze rozwija się w środowisku wilgotnym i w padlinie, gdzie zachowuje długą żywotność. Wirusy z rodzaju Lyssavirus wrażliwe są na wysychanie, promieniowanie UV oraz środki dezynfekujące.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota...

zobacz galerię

2. Wścieklizna - objawy

Objawy wścieklizny nie pojawiają się bezpośrednio po ugryzieniu. Wirus rozwija się w ciągu 4-8 tygodni od zakażenia. Choroba przebiega w kilku etapach.

Przez pierwsze 2-5 dni pojawiają się zwiastuny choroby – bóle głowy, [obniżony nastrój](Obniżony nastrój), niepokój, drażliwość, zaburzenia snu, uczucie drętwienia i pieczenia w ugryzionym miejscu i gorączka.

Następnie następuje tzw. faza porażeń, która jest związana z zapaleniem mózgu. Tu mogą pojawić się zaburzenia świadomości, drgawki, omamy wzrokowo słuchowe i wodowstręt – nagły skurcz przepony oraz mięśni oddechowych, który pojawia się w trakcie spożywania płynów. W trakcie takiego napadu może nastąpić zatrzymanie oddychania i krążenia, a pacjent może zapaść w śpiączkę. To w tej fazie choroby umiera wielu pacjentów.

3. Wścieklizna - profilaktyka

Skuteczne wyleczenie wścieklizny jest prawie niemożliwe. Dlatego tak istotna jest profilaktyka. Główne metody zapobiegania chorobie, polegają na eliminacji zagrożeń, a więc unikaniu kontaktu ze zwierzętami podejrzanymi o to, że są nosicielami wirusa, szczepienie zwierząt domowych oraz dzikich, a także szczepienia ochronne (profilaktyczne) u ludzi, którzy mają częsty kontakt ze zwierzętami (np. z racji wykonywanego zawodu) bądź wyjeżdżają w miejsca, gdzie mogą mieć kontakt z dzikimi zwierzętami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Wścieklizna - leczenie

- Jeżeli znamy zwierzę, które nas ugryzło, to poddajemy je 15-dniowej obserwacji. Ze względu na obowiązkowe szczepienia, ryzyko wystąpienia wścieklizny u zwierzęcia nie jest wielkie. Ale jeżeli nie wiemy, co to za zwierzę i czy jest nosicielem wirusa, wówczas pacjentowi podaje się trzy dawki szczepionki, która zabezpiecza przed zakażeniem. Szczepionkę stosuje się w odpowiednich odstępach czasowych, domięśniowo, w ramię. Najważniejsza jest jednak dokładna dezynfekcja rany, która powinna nastąpić bezpośrednio po ugryzieniu. Nawet woda z mydłem jest w stanie zabić tego wirusa - mówi  Jerzy Szwaj, weterynarz.

Aby ochronić się przed wirusem wścieklizny, należy unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami. Absolutnie nie wolno dotykać martwych zwierząt, a gdy takie napotkamy – bezzwłocznie należy poinformować o tym fakcie policję, straż miejską lub służby weterynaryjne. Nie wolno zaniedbywać szczepień swoich pupili i nie należy wypuszczać ich na zewnątrz bez żadnej kontroli.

Wścieklizna rozwija się w ciągu jednego - trzech miesięcy, bywa także, że okres ten wydłuża się do kilku lat
Wścieklizna rozwija się w ciągu jednego - trzech miesięcy, bywa także, że okres ten wydłuża się do kilku lat (Zdjęcie psa / Shutterstock)

Jeżeli już nastąpi ugryzienie, powinniśmy pozwolić, aby krew swobodnie wypłynęła z rany, ale należy też bezzwłocznie przemyć ją wodą z mydłem, założyć opatrunek i jak najszybciej udać się do lekarza. To on zdecyduje, czy szczepienie przeciwko wściekliźnie jest konieczne.

Z racji powszechnego praktykowania szczepień, sporadycznie odnotowuje się zachorowania na wściekliznę wśród ludzi. Niemniej profilaktyka w tym zakresie jest bardzo istotna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy