Trwa ładowanie...

Wśród zmarłych na COVID-19 aż 30 proc. to osoby zaszczepione? Dr Rzymski wyjaśnia, skąd to krążące w internecie kłamstwo

Avatar placeholder
21.11.2021 13:52
Wśród zmarłych na COVID-19 aż 30 proc. to osoby zaszczepione? Dr Rzymski wyjaśnia skąd to krążące w internecie kłamstwo
Wśród zmarłych na COVID-19 aż 30 proc. to osoby zaszczepione? Dr Rzymski wyjaśnia skąd to krążące w internecie kłamstwo (Getty Images)

Wystarczył jeden wyrwany z kontekstu post, a w mediach społecznościowych zaczął krążyć kolejny fake news. Dr Piotr Rzymski wyjaśnia, skąd pojawiła się informacją o tym, że niemal jedną trzecią zgonów z powodu COVID-19 stanowią osoby zaszczepione i dlaczego jest to manipulacja.

spis treści

1. Ile osób zaszczepionych umiera z powodu COVID-19?

Zaczęło się od postu, który umieściła na swoim Twitterze Konfederacja.

"Już ponad 30 proc. zgonów z powodu COVID-19 to osoby w pełni zaszczepione! To liczby z MZ, ale przez MZ nieujawniane!" - czytamy w poście.

Zobacz film: "Zła sytuacja szpitali"

Dalej podano dane, z których wynika, że w okresie między 22 a 29 października 2021. z powodu COVID-19 zmarło 156 osób zaszczepionych oraz 360 niezaszczepionych.

Ile osób zaszczepionych umiera z powodu COVID-19?
Ile osób zaszczepionych umiera z powodu COVID-19? (Getty Images)

Informacje te pokrywają się z raportami Ministerstwa Zdrowia. Sęk tkwi w tym, że opublikowane przez Konfederację statystyki są wyrwane z kontekstu.

Jak podkreśla dr hab. Piotr Rzymski, biolog oraz popularyzator nauki z Zakładu Medycyny Środowiskowej UM w Poznaniu, dane przedstawiono w taki sposób, że sugerują, iż szczepienia nie mają sensu, a to jest po prostu manipulacja.

- Żeby to zrozumieć powinniśmy obliczyć częstość zgonów na milion, wykorzystując wiedzę o tym, jaka była w danym momencie wielkość populacji dorosłych zaszczepionych i niezaszczepionych. Według danych ECDC odsetek w pełni zaszczepionych osób w wieku 18+ w Polsce w ostatnim tygodniu października wynosił 61.4 proc., czyli ok. 19,341 mln (w Polsce jest ok. 31,5 mln dorosłych Polaków - red.). Okazuje się, że w ostatnim tygodniu października, w okresie, o którym pisze Konfederacja, liczba zgonów wśród osób zaszczepionych wynosiła 8 na milion, a wśród niezaszczepionych - 30 na milion - wylicza dr Rzymski. - Wyraźnie więc widać, że częstotliwość zgonów wśród osób niezaszczepionych była w okresie między 22 a 29 października 3,5 razy wyższa - dodaje.

Zdaniem eksperta szczepionki przeciw COVID-19 można porównać do pasów bezpieczeństwa w samochodzie.

- Zapinamy je i zmniejszamy ryzyko zgonu w sytuacji zderzenia z innym pojazdem. Zmniejszamy, ale nie redukujemy ryzyko do absolutnego zera. Ktoś mógłby powiedzieć, więc że część kierowców, która umarła w wypadku miała zapięte pasy. Czy z tego powodu ktoś racjonalnie myślący postanowi zrezygnować z zapinania pasów w trakcie jazdy? Skoro wśród zaszczepionych znacznie rzadziej dochodzi do hospitalizacji, podłączenia do respiratora oraz zgonów z powodu COVID-19, to najbardziej racjonalną decyzją, jaką można podjąć w sytuacji pandemii, jest zaszczepienie się - podkreśla dr Rzymski.

2. Jaka jest skuteczność szczepionek przeciw COVID-19?

Jak podkreśla dr Rzymski, dane na temat skuteczności szczepień przeciw COVID-19 należy analizować w sposób ciągły, a nie wybiórczo dla pojedynczych dni lub tygodni.

Przykładowo z danych udostępnionych przez amerykańską agencję Centers for Disease Control and Prevention (CDC), wynika, że rzeczywista skuteczność wszystkich szczepionek przeciw COVID-19 w zapobieganiu infekcji wynosi ok. 84 proc. Natomiast w zapobieganiu zgonom - ok. 91 proc.

W Polsce te dane prezentują się jeszcze lepiej. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, wśród wszystkich zgonów z powodu COVID-19 tylko 3,51 proc. stanowiły osoby zaszczepione (stan na 12.11.2021). Z kolei w przypadku zakażeń łączna liczba od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką wynosi 1 686 333, z czego w pełni zaszczepione osoby, które zakaziły się koronawirusem, to 115 715.

Oznacza to, że zakażonych zostało zaledwie 0,57 proc. w pełni zaszczepionych.

3. "Takie dane powinny być w publicznym dostępie"

Niestety dane na temat rzeczywistej skuteczności szczepionek mają znacznie mniejszą siłę przebicia niż posty Konfederacji. Do teraz informacja o rzekomych zgonach wśród zaszczepionych krąży w sieci i utwierdza niezaszczepionych Polaków w słuszności ich wyboru.

Zdaniem dr Rzymskiego przeciwdziałać szerzeniu dezinformacji w sieci można tylko udostępniając prawdziwe dane w czytelnej formie.

- Bardzo ubolewam nad tym, że Ministerstwo Zdrowia do dzisiaj nie stworzyło transparentnego i publicznie dostępnego systemu, w którym można byłoby na bieżąco obserwować dane dotyczące częstości zakażeń, zgonów i hospitalizacji wśród osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Takie dane w sposób ciągły prezentuje przykładowo Izrael. Są one dostępne online. To rzetelna informacja dla społeczeństwa i kopalnia danych dla naukowców. To działanie, które zwiększa publiczne zaufanie do szczepionek - mówi dr Rzymski.

W Polsce natomiast dane na temat hospitalizacji i zgonów wśród zaszczepionych posiada jedynie resort zdrowia. Dopiero od niedawna ministerstwo zaczęło je publikować w mediach społecznościowych w każdy piątek, nie są uaktualnieane codziennie. Nie ma stworzonej ogoólnodostępnej bazy, do której każdy miałby dostęp w dowolnym momencie.

- Takie dane powinny być w publicznym dostępie, osiągalne online, przedstawione w sposób prawidłowy z epidemiologicznego punktu widzenia, przystępny dla kogoś, kto nie jest specjalistą, zobrazowane wykresami i możliwe do wyeksportowania w celu dalszych analiz, np. badawczych. Wtedy nikt nie będzie wyciągał pojedynczych statystyk i nie przedstawiał ich w błędny sposób. Zamiast tego w Polsce, żeby otrzymać te dane, należy złożyć wniosek do ministerstwa, czekać i liczyć na to, że otrzyma się odpowiedź. U części z osób pojawiać się będzie więc wrażenie, że resort zdrowia coś ukrywa, czegoś nie pokazuje - mówi dr Piotr Rzymski. I dodaje: - Nie każdy z nas wie, jak analizować dane statystyczne i poprawnie je interpretować, musi więc być ktoś, kto to zrobi za nas. Lepiej, żeby nie zajmowali się tym antyszczepionkowcy albo politycy, tylko naukowcy.

4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W niedzielę 14 listopada resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 14 442 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (3507), śląskim (1290), lubelskim (1225).

Z powodu COVID-19 zmarło 13 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 33 osoby.

Podłączenia do respiratora wymaga 1 159 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju zostało 562 wolne respiratory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze