Objawy wstrząsu mózgu - jak objawia się wstrząs mózgu, czym jest
Objawy wstrząsu mózgu mogą się uaktywnić w wyniku upadku lub zderzenia. Wstrząśnienie mózgu to najczęstszy skutek urazu głowy. Jednak bez względu na to, do jakiego urazu doszło konieczna jest zawsze kontrola lekarza, ponieważ istnieje ryzyko, że objawy wstrząsu mózgu mogą sie pojawić po dłuższym czasie od wypadku. Jakie są symptomy i następstwa wstrząsu mózgu?
1. Jak objawia się wstrząs mózgu
Jeżeli musimy szybko ocenić stan osoby poszkodowanej, wówczas sprawdzamy na początku parametry życiowe. Badamy puls, oddech, przytomność. Następnie trzeba ułożyć chorego w odpowiedniej pozycji. Bezpieczna poza to pozycja boczna. Rękę kładziemy przy policzku chorego, nogę zginamy i kolano opieramy na podłożu. Głowę skręcamy delikatnie na bok. Taka pozycja jest szczególnie istotna dla osób, których dotykają wymioty. Następnie wzywamy pogotowie. Jeżeli poszkodowany odzyskuje przytomność, robimy wszystko, aby go uspokoić. W zależności od stopnia uszkodzenia ciała, prosimy chorego, aby w miarę możliwości nie poruszał się do momentu przyjazdu karetki. Jakiekolwiek rany na głowie osłaniamy opatrunkiem. Należy pamiętać, że objawy wstrząsu mózgu nie muszą wystąpić bezpośrednio po urazie.
Osoba z objawami wstrząsu mózgu musi przebywać przez kilka dni pod stałą opieką lekarską. Działaniem diagnozującym jest wykonanie RTG głowy, tomografii głowy albo rezonansu magnetycznego. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy w wyniku urazu nie powstał krwiak mózgu. Dodatkowo chory powinien nie nadwyrężać wzroku. Dlaczego jest to tak istotne? Pozostawione sobie objawy wstrząsu mózgu mogą być przyczyną wielu powikłań.
To też warto wiedzieć
Niektóre objawy wstrząsu mózgu mogą pojawiać się jeszcze przez parę miesięcy. Zaliczymy do nich między innymi kłopoty z koncentracją. Jest to tak zwany zespół powstrząśnieniowy, podczas którego występują również bóle i zawroty głowy. Innym powikłaniem, które zdarza się nadzwyczaj rzadko jest wylew do przestrzeni podpajęczynówkowej. Występuje w odstępie około miesiąca od wystąpienia wstrząśnienia mózgu. Jak rozpoznać wylew w przestrzeni podpajęczynówkowej? Osoba poszkodowana skarży się na silny oraz nagły ból głowy, mogą wystąpić również porażenia twarzy oraz ciała. W takim przypadku należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.
Objawy wstrząsu mózgu dotyczą w większości przypadków sportowców dla przykładu uprawiających sporty ekstremalne, którzy przez swoją działalność zawodową narażeni są na częste wypadki. Dlatego też warto zabezpieczyć głowę przed nagłym uderzeniem. W tym celu warto zakupić kask (szczególnie przyda się podczas jazdy na rowerze, rolkach czy na nartach).
2. Co to jest wstrząs mózgu?
Warto wiedzieć, że podczas wstrząsu nie dochodzi do uszkodzeń układu nerwowego. Objawy wstrząsu mózgu mijają po jakimś czasie. Czasami objawy wstrząsu mózgu są trudne do zdiagnozowania. Sam uraz powoduje zespół symptomów, które uaktywniają się w przeróżny sposob. Niekiedy objawy wstrząsu mózgu nie pojawiają się od razu. Mogą wystąpić kilkanaście sekund po wystąpieniu urazu głowy.
Do typowych objawów wstrząsu mózgu można zaliczyć bóle głowy, zaburzenia pracy serca i oddechu, brak pamięci w zakresie niektórych zdarzeń (które wystąpiły tuż przed lub tuż po zdarzeniu), zaburzenia równowagi, nieobecny wyraz twarzy, wpatrywanie się w jeden punkt, rozdrażnienie, bełkot lub nielogiczne próby porozumiewania się z otoczeniem, a także opóźnione reakcje ruchowe i słowne. Mogą wystąpić nudności oraz wymioty.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.