Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Wstrzykiwanie kolagenu - jak działają zastrzyki z kolagenem?

Avatar placeholder
15.07.2021 16:35
Wstrzykiwanie kolagenu
Wstrzykiwanie kolagenu

Wstrzykiwanie kolagenu i innych wypełniaczy powoduje, że skóra się wygładza. Inne środki to, np. własna tkanka tłuszczowa i materiały syntetyczne. Zastrzyki z kolagenu pozwalają na wygładzenie linii twarzy i zmniejszenie blizn. Na rynku dostępne są preparaty, które zawierają naturalny ludzki kolagen lub też pochodne zwierzęcego kolagenu. W tym drugim przypadku, przed ich wstrzyknięciem konieczne są testy skórne, aby nie wystąpiła alergia na kolagen. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy do roku.

spis treści

1. Charakterystyka prawidłowo nawilżonej skóry

Skóra składa się z dwóch warstw - naskórka i skóry właściwej. Naskórek reguluje utratę wody. Bez niego organizm szybko by się odwodnił. Skóra właściwa znajduje się pod naskórkiem i zawiera naczynia krwionośne, nerwy i mieszki włosowe. Zbudowana jest z białka nazywanego kolagenem. Jego włókna są podstawą dla wzrostu komórek i naczyń krwionośnych. W młodej skórze kolagen jest nienaruszony i zapewnia jej prawidłowe nawilżenie oraz elastyczność. Jest dzięki temu odporna na wiele czynników. Z upływem czasu jednak ta warstwa wspierająca skórę słabnie i traci ona swoją elastyczność. Przy każdym uśmiechu czy innej czynności wyrażającej ekspresję kolagen jest ściskany, co powoduje powstawanie zmarszczek.

Kremy, które zawierają kolagen, działają tylko na powierzchni skóry. Środki nawilżające z kolagenem lub bez niego nie przenikają do skóry właściwej. Żaden taki środek nie naprawi szkód związanych z utratą kolagenu. Dlatego też, w obecnych czasach, coraz więcej osób decyduje się na zastrzyki z kolagenu, co pozwala na skuteczne odmłodzenie skóry.

2. Jak działają zastrzyki z kolagenem?

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Zastrzyki z kolagenu uzupełniają jego braki. Dostępne są preparaty z pochodnymi zwierzęcego kolagenu, które aplikuje się tuż pod skórą, w skórze właściwej, gdzie ciało łatwo akceptuje je jako własne. Niektóre firmy proponują preparaty zawierające ludzki kolagen. Mają tę przewagę na poprzednimi, że nie muszą być wykonywane testy skórne przed pierwszym podaniem, jednak są nieco droższe.

Kolagen powinien być podawany tylko przez przeszkolonych pracowników służby zdrowia. Jest to zabieg ingerujący w wygląd pacjenta, więc ważne jest, aby był wykonany profesjonalnie. Wstrzykiwanie kolagenu pomaga wygładzić linie twarzy, jak również większości rodzajów blizn. Kolagen wstrzykuje się po podaniu wcześniej znieczulenia. Po zabiegu mogą pojawić się delikatne blizny, opuchlizna, zaczerwienienie, tkliwość w miejscach wkłucia.
Przebieg zabiegu wstrzykiwania kolagenu
Ważne jest, aby ustalić z lekarzem, w które miejsca na twarzy zostanie podany kolagen, ile zabiegów będzie potrzeba i jaki będzie ich koszt. Jeden zabieg może nie wystarczyć, by usunąć zmarszczki na całej twarzy. Ilość zastrzyków zależy od użytego materiału. Wstrzykiwany kolagen także zanika i by utrzymać efekt potrzebne może być podawanie go 2-4 razy w roku. Syntetyczne produkty dają dłuższe efekty, ale obarczone są większym ryzykiem alergii. Użycie tkanki tłuszczowej może czasami przynieść trwałe rezultaty.

Zastrzyki z kolagenu nie nadają się do wypełniania blizn i zmarszczek, dlatego należy omówić to z lekarzem. Jeśli zostanie to ustalone, lekarz przeprowadzi testy skórne, by wykluczyć alergię na dany środek. Przez 4 tygodnie należy obserwować, czy na skórze nie pojawiły się jakieś oznaki uczulenia. Większość osób jednak ich nie ma.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze