Wstrzykiwanie kolagenu

Wstrzykiwanie kolagenu i innych wypełniaczy powoduje, że skóra się wygładza. Inne środki to, np. własna tkanka tłuszczowa i materiały syntetyczne. Zastrzyki z kolagenu pozwalają na wygładzenie linii twarzy i zmniejszenie blizn. Na rynku dostępne są preparaty, które zawierają naturalny ludzki kolagen lub też pochodne zwierzęcego kolagenu. W tym drugim przypadku, przed ich wstrzyknięciem konieczne są testy skórne, aby nie wystąpiła alergia na kolagen. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy do roku.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Charakterystyka prawidłowo nawilżonej skóry

Skóra składa się z dwóch warstw - naskórka i skóry właściwej. Naskórek reguluje utratę wody. Bez niego organizm szybko by się odwodnił. Skóra właściwa znajduje się pod naskórkiem i zawiera naczynia krwionośne, nerwy i mieszki włosowe. Zbudowana jest z białka nazywanego kolagenem. Jego włókna są podstawą dla wzrostu komórek i naczyń krwionośnych. W młodej skórze kolagen jest nienaruszony i zapewnia jej prawidłowe nawilżenie oraz elastyczność. Jest dzięki temu odporna na wiele czynników. Z upływem czasu jednak ta warstwa wspierająca skórę słabnie i traci ona swoją elastyczność. Przy każdym uśmiechu czy innej czynności wyrażającej ekspresję kolagen jest ściskany, co powoduje powstawanie zmarszczek.

Włókno kolagenu

Struktura kolagenu - potrójna helisa.

Kremy, które zawierają kolagen, działają tylko na powierzchni skóry. Środki nawilżające z kolagenem lub bez niego nie przenikają do skóry właściwej. Żaden taki środek nie naprawi szkód związanych z utratą kolagenu. Dlatego też, w obecnych czasach, coraz więcej osób decyduje się na zastrzyki z kolagenu, co pozwala na skuteczne odmłodzenie skóry.

Jak działają zastrzyki z kolagenem?

Zastrzyki z kolagenu uzupełniają jego braki. Dostępne są preparaty z pochodnymi zwierzęcego kolagenu, które aplikuje się tuż pod skórą, w skórze właściwej, gdzie ciało łatwo akceptuje je jako własne. Niektóre firmy proponują preparaty zawierające ludzki kolagen. Mają tę przewagę na poprzednimi, że nie muszą być wykonywane testy skórne przed pierwszym podaniem, jednak są nieco droższe.

Kolagen powinien być podawany tylko przez przeszkolonych pracowników służby zdrowia. Jest to zabieg ingerujący w wygląd pacjenta, więc ważne jest, aby był wykonany profesjonalnie. Wstrzykiwanie kolagenu pomaga wygładzić linie twarzy, jak również większości rodzajów blizn. Kolagen wstrzykuje się po podaniu wcześniej znieczulenia. Po zabiegu mogą pojawić się delikatne blizny, opuchlizna, zaczerwienienie, tkliwość w miejscach wkłucia.
Przebieg zabiegu wstrzykiwania kolagenu
Ważne jest, aby ustalić z lekarzem, w które miejsca na twarzy zostanie podany kolagen, ile zabiegów będzie potrzeba i jaki będzie ich koszt. Jeden zabieg może nie wystarczyć, by usunąć zmarszczki na całej twarzy. Ilość zastrzyków zależy od użytego materiału. Wstrzykiwany kolagen także zanika i by utrzymać efekt potrzebne może być podawanie go 2-4 razy w roku. Syntetyczne produkty dają dłuższe efekty, ale obarczone są większym ryzykiem alergii. Użycie tkanki tłuszczowej może czasami przynieść trwałe rezultaty.

Zastrzyki z kolagenu nie nadają się do wypełniania blizn i zmarszczek, dlatego należy omówić to z lekarzem. Jeśli zostanie to ustalone, lekarz przeprowadzi testy skórne, by wykluczyć alergię na dany środek. Przez 4 tygodnie należy obserwować, czy na skórze nie pojawiły się jakieś oznaki uczulenia. Większość osób jednak ich nie ma.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kobus K. Atlas chirurgii plastycznej, Medsport, Warszawa 2004, ISBN 83-908701-7-7
  • Holle J. Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996, ISBN 83-200-3230
  • Wolek N. Jak poprawić kondycję i zdrowie, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10884-4
  • Wood I. Zadbana skóra, KDC, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7404-815-6

Zabiegi

Komentarze (1)
~mela
~mela ponad rok temu

Ja polecam troszkę inny zabieg a mianowicie Restylane Skinboosters . Mozna wykonac go między innymi w salonie Bona Dea.Zawarty w Restylane Skinboosters stabilizowany kwas hialuronowy ‘rozpycha’ komórki zwiększając ich objętość i stymulując je do produkcji kolagenu. W efekcie skóra zyskuje sprężystość i jędrność. I to jest właśnie najlepszy zabieg dla naszej skóry.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wstrzykiwanie kolagenu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Wstrzykiwanie kolagenu
Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie

Kolagen na zmarszczki

również nie może przeniknąć przez skórę. 
Dużo bardziej skuteczne są zastrzyki z kolagenu. Wstrzykiwanie kolagenu uzupełnia brak tego naturalnego składnika skóry (...) . Dzięki nim skóra staje się jędrniejsza...

Cera dojrzała

Rodzaje zmarszczek

zmarszczek a sposoby ich usuwania: zmarszczki poziome (zmarszczki mimiczne) - wstrzykiwanie botoksu w gabinetach kosmetycznych, lwia zmarszczka (...) - botoks i kwas hialuronowy, kurze łapki - wstrzykiwanie botoksu, zmarszczki...

Suplementy diety na włosy

Kapsułki kolagenu

Kapsułki kolagenu

Kolagen naturalny należy stosować systematycznie po jednej kapsułce przez okres co najmniej trzech miesięcy, aby uzyskać wymierne korzyści.

Uroda

Jak działa rybi kolagen?

Jak działa rybi kolagen?

Rybi kolagen - białko nie tylko na zmarszczki Chociaż kolagen występuje w wielu produktach, ten pochodzący od ryb jest jego najlepszym źródłem (...) organizmu. Prowadzi to do syntezy kolagenu w tkankach...

Białko - budowa, właściwości, podział, niedobór, wpływ na odchudzanie

W tych produktach znajdziesz kolagen

W tych produktach znajdziesz kolagen

Cenny kolagen Kolagen jest białkiem odpowiedzialnym za elastyczność skóry, kości, stawów, ścięgien, mięśni, naczyń krwionośnych, dziąseł, oczu (...) , paznokci oraz włosów. Dzięki niemu nasze włosy są błyszczące, a skóra...

Kwas hialuronowy - działanie, zastosowanie, wstrzykiwanie a tabletki, skutki uboczne

Jak wygląda mezoterapia szyi? (WIDEO)

Jak wygląda mezoterapia szyi? (WIDEO) Odtwórz wideo

Mezoterapia igłowa szyi polega na wkłuwaniu pod skórę, bezpośrednio do skóry właściwej, substancji odżywiająco-regenerującej. Może to być na przykład mieszanka kwasu hialuronowego, krzemionki i dekspantenolu. Taki zabieg znacząco poprawia kondycję skóry...

Produkty żywnościowe

Żelatyna - poznaj jej cenne właściwości

Żelatyna - poznaj jej cenne właściwości

dla zdrowia właściwości. Skąd się biorą? Żelatyna to połączenie białek oraz peptydów, które są uzyskiwane poprzez hydrolizę kolagenu znajdującego (...) się. Cenny kolagen Produkty bogate w żelatynę pochodzenia zwierzęcego...