Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Wstrzyknięcie nadoponowe kortykosteroidów

Avatar placeholder
05.09.2013 14:48
Wstrzyknięcie nadoponowe kortykosteroidów
Wstrzyknięcie nadoponowe kortykosteroidów

Wstrzyknięcie nadoponowe kortykosteroidów jest często stosowane w przypadku podrażnienia nerwu rdzeniowego, spowodowanego przez ucisk tkanek sąsiadujących z nim. Korzeń nerwu jest często drażniony w wyniku zapalenia krążka międzykręgowego, zawartości dysku bezpośrednio dotykającego rdzenia nerwowego. Nadoponowe wstrzyknięcie sterydów ma zmniejszyć podrażnienie korzeni nerwowych, które jest przyczyną bólu.

spis treści

1. Kiedy wykonywane jest nadoponowe wstrzyknięcie kortykosteroidów?

Rdzeń kręgowy znajduje się w kanale kręgowym. Korzenie nerwowe rozgałęziają się z rdzenia kręgowego na każdym poziomie kręgów kręgosłupa. Rdzeń jest chroniony przez płyn mózgowo-rdzeniowy, który służy jako amortyzator i utrzymywany jest przez membranę, składającą się z wielu warstw. Jedna z nich nazywana jest oponą twardą. Greckie słowo „epi” oznacza „poza”. Dlatego też przestrzeń nadoponowa to przestrzeń poza oponą twardą. Podczas nadoponowego wstrzykiwania sterydów igła wprowadzana jest do przestrzeni pozaoponowej i do niej podaje się niewielkie ilości sterydów wokół nerwu, który uległ zapaleniu lub który uległ podrażnieniu. Podrażnienie nerwu rdzeniowego może być spowodowane, np. obecnością dysku, który bezpośrednio dotyka rdzenia kręgowego. Podczas iniekcji wykorzystuje się fluoroskopię, by pokazać miejsce wkłucia. Takie podanie sterydów minimalizuje ich działanie negatywne na inne części ciała.

Kortykosteroidy są to leki, które wykazują działanie łagodzące stany zapalne, zmniejszające ból, poprawiające mobilność i funkcjonowanie narządów, do których są podawane. Ich iniekcja przynosi efekty na kilka tygodni, a nawet miesięcy.

2. Przebieg zabiegu nadoponowego wstrzyknięcia sterydów

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Nadoponowe wstrzyknięcie sterydów to szybka i prosta procedura. Pacjenci martwią się przede wszystkim przed zabiegiem, natomiast po jego przeprowadzeniu są często zdziwieni, że tak szybko jest już po wszystkim. Nadoponowe wstrzyknięcia sterydów wykonuje się głównie, by zmniejszyć ból, który rozchodzi się daleko od kręgosłupa. Podrażnienie nerwu w dole pleców powoduje ból w nodze. Zastrzyki te stosowane są także w zespołach uciskowych nerwów w karku. Zabieg ten przeprowadza lekarz i wykonywany jest on pod znieczuleniem miejscowym.
Po nadoponowym wstrzykiwaniu sterydów należy dużo odpoczywać i unikać przez kilka dni nadmiernego wysiłku fizycznego.
Czasami może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie lub ból tkanek wokół miejsca wstrzyknięcia kortykosteroidów. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka dni, po czym samoistnie znika. Należy jednak zgłosić się do lekarza, jeżeli objawy te utrzymują się dłuższy czas, miejsce jest gorące przy dotyku lub wystąpiła gorączka. U osób z ciemną karnacją skóry, może dojść do przebarwienia skóry w miejscu iniekcji. Jeżeli chodzi o typowe działania niepożądane, które pojawiają się po doustnym stosowaniu kortykosteroidów, tutaj nie mają one miejsca.

Wstrzykiwanie nadoponowe kortykosteroidów jest jednak ostatecznością. Najpierw stosuje się mniej inwazyjne metody, jak stosowanie doustnych leków przeciwbólowych, przykładanie gorących i zimnych okładów czy fizjoterapię.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze