Trwa ładowanie...

Król Karol celowo złamał protokół. Efekt już widać wśród Brytyjczyków

 Patrycja Pupiec
25.01.2024 14:40
Król Karol celowo złamał królewski protokół zdrowotny. Chce podnieść świadomość
Król Karol celowo złamał królewski protokół zdrowotny. Chce podnieść świadomość (Getty Images)

Król Karol złamał zdrowotny protokół i zdradził szczegóły swoich dolegliwości. Wszystko po to, by zwiększyć świadomość dotyczącą powiększenia prostaty, dla wielu mężczyzn wstydliwego problemu, z jakim zmaga się również brytyjski monarcha.

spis treści

1. Król Karol cierpi na przerost prostaty

Ostatni okres nie jest łaskawy dla brytyjskiej monarchii. W zeszłym tygodniu światowe media obiegła informacja o tym, że księżna Walii Kate przebywa w szpitalu z powodu operacji jamy brzusznej. Na gorsze zdrowie może także narzekać król. Pałac Buckingham ogłosił, że monarcha jest leczony z powodu powiększenia prostaty.

Król celowo złamał królewski protokół zdrowotny, by zwiększyć świadomość innych na temat tego zdrowotnego problemu i zachęcić mężczyzn do regularnych badań. Efekt już jest widoczny - w ciągu tygodnia odnotowano 1000 proc. wzrost wyszukiwań na temat powiększenia prostaty w witrynie internetowej brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS).

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Przerost prostaty to m.in. efekt starzenia. Zmaga się z nim nawet 80 proc. mężczyzn w wieku 75 lat. Po około 45. roku życia gruczoł krokowy stopniowo się powiększa. U części pacjentów powoduje zaburzenia w oddawaniu moczu, które stanowią dla nich wstydliwą dolegliwość.

2. Opcje leczenia pacjentów z powiększoną prostatą

Jak wskazuje National Health Service (NHS), leczenie powiększonej prostaty jest zależne od tego, jak objawy wpływają na normalne funkcjonowanie mężczyzny. Wyróżnia się cztery główne podejścia do leczenia tego zdrowotnego problemu, czyli zmianę stylu życia, stosowanie leków, cewnikowanie oraz zabiegi.

Złagodzić objawy związane z prostatą można poprzez wprowadzenie zmian w swoim stylu życia. Warto w diecie ograniczyć napoje gazowane i te, które mają w sobie alkohol, kofeinę, sztuczne słodziki, które mogą podrażniać pęcherz i nasilać symptomy ze strony układu moczowego.

Pomocne może być za to włączenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik, jak owoce, warzywa, pełnoziarnisty makaron, co pozwoli uniknąć zaparć, które mogą wywierać nacisk na pęcherz moczowy i nasilać nieprzyjemne objawy.

W walce z powiększoną prostatą sprawdzają się także różnego rodzaju medykamenty. NHS wskazuje m.in. na alfa-brokery, leki antycholinergiczne, diuretyki, desmopresyny czy mirabegron. Jeśli problemy z oddawaniem moczu np. spowodowane są przewlekłym zatrzymaniem moczu, stosuje się cewniki lub drenaże pęcherza.

Kolejnymi opcjami leczenia są operacje i zabiegi mające często na celu usunięcie części lub całej prostaty. Z reguły stosuje się je, jeśli inne opcje leczenia zawiodły. Wówczas lekarze mogą zaproponować choremu przezcewkową resekcję prostaty, zabiegi z pomocą lasera, ablację wodną, wprowadzenie implantów, cystoplastykę,

3. Uwaga na te metody. Mogą zagrażać zdrowiu

Wielu chorych decyduje się także na alternatywne metody leczenia, jak homeopatia, akupunktura czy terapie ziołowe. Jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność i bezpieczeństwo. Co więcej, chociażby stosowane zioła mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, jeśli wejdą w interakcje z innymi lekami.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze