Wszczepienie implantu zęba

Wszczepienie implantu zęba pozwala na odtworzenie zęba, który nie tylko dobrze wygląda, ale również prawidłowo spełnia swoją funkcję. Tytanowy implant osadza się w kości szczęki lub żuchwy, która z czasem odbudowuje się wokół niego. Samo wszczepienie implantu nie zastępuje brakującego zęba, dlatego też niezbędne jest wykonanie odbudowy protetycznej, czyli wstawienie protezy, korony lub mostu.

Implant zęba
Implant zęba

Zdjęcie rentgenowskie pacjenta z implantem zęba.

zobacz galerię

1. Wskazania i przeciwwskazania do wszczepienia implantu zęba

Wszczepienie implantu dentystycznego możliwe jest niemal u każdego pacjenta. Głównym wymogiem umożliwiającym przeprowadzenie tego zabiegu są zdrowe dziąsła i przyzębie a także wystarczająca ilość kości. U osoby posiadającej zbyt małą ilość kości implant byłby niestabilny. Osoba decydująca się na implanty stomatologiczne musi liczyć się z koniecznością regularnych wizyt u stomatologa oraz szczególnego dbania o higienę jamy ustnej.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zabieg implantologiczny może nie być wskazany:

  • u osób nadużywających alkoholu – alkohol spowalnia proces gojenia się przyzębia;
  • u nałogowych palaczy – palenie papierosów również hamuje gojenie ran;
  • u osób cierpiących na paradontozę, czyli choroby przyzębia – należy je wyleczyć przed zabiegiem, inaczej efekt będzie krótkotrwały;
  • u osób z osłabioną odpornością (cierpiące na choroby autoimmunologiczne, przyjmujące sterydy lub poddawane radioterapii);
  • u osób cierpiących na bruksizm, czyli patologiczne starcie zębów.

2. Na czym polega wszczepienie implantu zęba?

Zabieg implantacji zęba wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest on bezbolesny i w zależności od ilości wszczepianych implantów może trwać od pół godziny do 2 godzin. Implant wprowadzany jest, w tzw. łoże kostne, przygotowane za pomocą specjalnego wiertła. Jeśli implant jest prawidłowo wstawiony i stabilny, rana zostaje zaszyta. Implant nie jest widoczny w jamie ustnej, gdyż zasłania go błona śluzowa. Po 2 tygodniach zdejmuje się szwy. Przez 3 miesiące (dla implantów w żuchwie) lub 6 miesięcy (dla implantów w szczęce) trwa proces osteointegracji, kiedy tkanka kostna nabudowuje się wokół implantu. Po upływie tego czasu implant zostaje odsłonięty, po czym wkręca się w niego śrubę gojącą. Po kolejnych 2 tygodniach można wstawić ostateczne uzupełnienie protetyczne.

3. Jak dbać o implant?

Osoba po zabiegu implantologicznym powinna zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. W jej zakres wchodzi mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie i stosowanie nici dentystycznej. Niezwykle ważne są również regularne wizyty u stomatologa (co pół roku), a także usuwanie kamienia nazębnego. Zaniedbanie higieny jamy ustnej może prowadzić do zapalenia dziąsła wokół implantu, zaniku kości, a w konsekwencji do odsłonięcia implantu.

Wszczepienie implantu zęba jest bezpiecznym zabiegiem, który kończy się sukcesem w 98% przypadków. Implant może służyć całe życie, jeśli tylko przestrzega się podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Higiena jamy ustnej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy