Trwa ładowanie...

Wybierasz się w podróż? Lekarz ostrzega przed zażywaniem pewnych leków

 Karolina Rozmus
31.05.2023 10:50
Bezpieczne podróżowanie. Lekarz ostrzega przed lokalnie produkowanymi lekami
Bezpieczne podróżowanie. Lekarz ostrzega przed lokalnie produkowanymi lekami (Getty Images, znanylekarz.pl)

Każdy, kto planuje egzotyczne wakacje, choć raz zadaje sobie pytanie, co się stanie, jeśli dopadnie go jakaś choroba. Biegunka podróżnych, infekcja, a może coś poważniejszego? Jak się okazuje, niektórzy wolą polegać na "lekach produkowanych lokalnie".

spis treści

1. Lokalne leki działają lepiej? Dr Durajski przestrzega

Lek. Łukasz Durajski to pediatra, konsultant WHO i członek American Academy of Pediatrics (AAP). Zajmuje się również medycyną podróży, sam prywatnie jest zapalonym podróżnikiem.

W mediach społecznościowych opublikował krótkie nagranie, w którym z przymrużeniem oka zwrócił uwagę na pewien problem. Może dotyczyć wielu amatorów egzotycznych wycieczek, którzy są przekonani, że lokalne leki będą lepsze niż te przywiezione z Polski.

- Ten moment, kiedy podczas konsultacji medycyny podróży słyszę od pacjentów: "doktorze, wolimy zażywać te leki, które produkowane są lokalnie, bo lepiej działają" – mówi dr Durajski.

Zobacz film: "Malaria"

- Właśnie. Bez nadzoru farmaceutycznego i SANEPID-u – komentuje lakonicznie lekarz.

2. Wakacje w tropikach? Apteczkę skompletuj w Polsce

Nie ma uniwersalnego wyposażenia apteczki, która sprawdzi się w każdym miejscu na świecie. Apteczka powinna być dostosowana do miejsca podróży i samego podróżującego. To kluczowe w przypadku występowania chorób przewlekłych oraz alergii. Trzeba wziąć pod uwagę także długość i charakter podróży. Warto pamiętać, że nie każdy farmaceutyk może przekroczyć granice Polski.

Zaświadczenia od lekarza wymagają:

  • leki dostępne na receptę, które znajdują się na aktualizowanej co dwa miesiące tzw. liście antywywozowej, obejmującej leki zagrożone brakiem dostępności,
  • leki narkotyczne i psychotropy – w takim wypadku konieczne jest potwierdzenie wystawienia recepty przez lekarza i pozwolenie na transportowanie leku do użytku osobistego,
  • leki zawierające m.in. pseudoefedrynę czy opioidy, które mogą być nielegalne w kraju, do którego się wybieramy; dotyczy to zwłaszcza krajów Afryki czy Azji, a listę leków można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
  • preparaty i leki dostępne bez recepty, ale w liczbie przekraczającej pięć opakowań,
  • leki stosowane w postaci iniekcji, np. w leczeniu cukrzycy czy leki przeciwzakrzepowe,
  • leki w postaci płynu, np. syropy w ilości powyżej 100 ml lub o łącznej pojemności przekraczającej jeden litr w przypadku podróży samolotem.
Co powinno znaleźć się w apteczce podróżnej?
Co powinno znaleźć się w apteczce podróżnej? (Pixabay)

W apteczce nie powinno zabraknąć leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwbiegunkowych. W obszarze występowania malarii mogą być konieczne leki przeciwmalaryczne, a także skuteczne repelenty przeciw owadom. Warto do apteczki spakować również materiały opatrunkowe, poczynając od plastrów na otarcia i odciski, aż po gaziki, kompresy jałowe i bandaże, a także płyn dezynfekujący, przyspieszający gojenie ran czy oparzeń.

Przed podróżą warto również sprawdzić, jakie są dostępne i przydatne w danym regionie świata szczepienia ochronne. Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi Światowej Organizacji Zdrowia jedynym obowiązkowym szczepieniem jest to przeciw żółtej gorączce, jeśli wybieramy się do niektórych krajów Afryki czy Ameryki Południowej. Rutynowo zalecane dla podróżujących są z kolei m.in. szczepienia przeciw poliomyelitis, błonicy, tężcowi i krztuścowi, niekiedy przeciw cholerze, wściekliźnie czy durowi brzusznemu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze