Trwa ładowanie...

Wybrał się na ryby. Przez jedno ukąszenie amputowano mu palce

Avatar placeholder
30.08.2023 23:21
Ugryzienie kleszcza doprowadziło do niebezpiecznej infekcji. Konieczna był amputacja wszystkich palców stopy
Ugryzienie kleszcza doprowadziło do niebezpiecznej infekcji. Konieczna był amputacja wszystkich palców stopy (Facebook)

Kleszcze, choć głównie kojarzone z boreliozą, roznoszą wiele innych niebezpiecznych chorób. Przekonał się o tym Tim Brooks, mężczyzna z Ohio, który stracił wszystkie palce lewej stopy po infekcji spowodowanej ukąszeniem kleszcza.

spis treści

1. Ukąszenie kleszcza

Tim Rosebrook w lipcu zeszłego roku wybrał się na ryby. Podczas odpoczynku zauważył kleszcza na trzecim palcu lewej stopu. Mężczyzna usunął pasożyta i zupełnie zapomniał o całej sprawie.

W ciągu trzech kolejnych tygodni palec zaczął puchnąć i w końcu zrobił się zupełnie czarny. Kiedy Tim trafił do szpitala, było już za późno, konieczna była amputacja, lekarze nie mieli innego wyjścia.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Ugryzienie kleszcza wywołało infekcję, która doprowadziła do uszkodzenia naczyń krwionośnych i ograniczyła przepływ krwi do palców u stóp. Lekarze musieli usunąć martwą tkankę z powodu krytycznego niedokrwienia kończyn.

Timowi groziła amputacja nogi pod kolanem, ale na szczęście udało się przeprowadzić rekonstrukcję niektórych żył, przywracając przepływ krwi w większości dotkniętego obszaru. Męczyźnie jednak usunięto wszystkie palce u lewej stopy.

Mężczyzna mógł stracić nogę pod kolanem
Mężczyzna mógł stracić nogę pod kolanem (Tim Rosebrook)

2. Krytyczne niedokrwienie kończyn

Kleszcze to pasożyty, które żywią się krwią. Podczas ugryzienia istnieje ryzyko przeniesienia na żywiciela niebezpiecznych bakterii i wystąpienia niebezpiecznych infekcji. Jedną z nich jest właśnie krytyczne niedokrwienie kończyn.

"To zaawansowany stan choroby tętnic obwodowych, w którym w tętnicach zaopatrujących stopę gromadzi się płytka cholesterolowa uniemożliwiająca gojenie się ran w przypadku braku odpowiedniego przepływu krwi" - wyjaśnił doktor Ahmad Younes z ProMedica w Ohio w oświadczeniu.

Nie każde ukąszenie kleszcza kończy się chorobą, ale istnieją podwyższone czynniki ryzyka, w tym palenie papierosów, choroby serca, cukrzyca i wysoki cholesterol, czyli schorzenia, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby tętnic obwodowych.

Ukąszenia kleszczy stają się coraz częstsze ze względu na wyższe temperatury, które umożliwiają pasożytom dłuższą aktywność w ciągu roku. Lekarze zalecają ostrożność i dokładne sprawdzanie ciała w sezonie.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze